נימוסי שולחן בסין: עשה ואל תעשה
 
נימוסי השולחן בסין הם ללא ספק עניין משמעותי ביותר. הסינים מקפידים על הנימוסים לאורך כל שלב בחייהם, מתוך מחשבה שאכילה אינה רק צורך פיזיולוגי בסיסי, אלא גם חווייה חברתית חשובה. משום כך, חשוב להכיר את נימוסי השולחן הסיניים, בין אם אדם הוא מארח ובין אם הוא אחד האורחים.

שולחן עגול הוא פופולרי למדי בארוחות סיניות. בצורה זו כל הסועדים ישובים זה מול זה, בשונה מן הנהוג במערב, שם ניתן לזהות את המארח בנקל בעזרת מושבו בראש השולחן המוארך. המוזמנים צריכים לחכות להזמנתו של המארח לשבת, ורק אז הם רשאים להתיישב. המארח, מצידו, יקפיד לא להושיב את האורחים במקומות שיאלצום להגיש את המנות. עליו גם לדאוג שהמוזמנים לא יתחילו לאכול או לשתות בטרם הגיעו כל האורחים, אפילו המאחרים שביניהם.

מלבד למרק (שהסינים צורכים בעזרת כף כשיש להם פנאי לא לשלוק אותו ביחד עם האטריות), עליך להשתמש במקלות אכילה על מנת לאכול את מנות המזון השונות. המקלות, כשמם כן הם, נועדו לאכילה בלבד. על כן זה נחשב מאוד לא מנומס ללהטט במקלות, וכך גם נסיונות להקים על גבם קריירת תיפוף מפוארת במהלך הארוחה. חשוב גם לא להצביע על אנשים או לחוות תנועות בעזרת המקלות. מציצת המקלות גם היא נחשבת שיקוץ, אך התועבה הגדולה באמת תהיה העמדתם בקערת האורז, מה שנחשב כאקט חמור של עין הרע, משום הדמיון לנרות בטקסי הלוויה הסיניים. כמו כן, לא מנומס לשחק ללא הרף במנות עצמן או לערבב בין מנות שונות בעזרת המקלות. עדיף להשתמש במקלות וכפות שמונחות על השולחן לשימוש כללי לשם איסוף מזון לצלחתך. לבסוף (וזו עצה טובה לצריכת מזון גם מחוץ לסין), עדיף לבחור את האוכל בעזרת העיניים בטרם צביטתו במקלות.

ארוחה סינית ללא תה אינה ארוחה סינית אמיתית. על הסועד שהתיישב קרוב ביותר לקומקום התה נגזר למזוג מן התה לשאר הסועדים וגם לעצמו. המוזג מחוייב להתקין תפקידו לפי סדר הגילאים, מן הסתם מן המבוגר לצעיר ביותר, ולבסוף ימזוג לעצמו. כאשר אדם מוזג לכוסך תה, מקובל להקיש קלות באצבעותיך על השולחן לאות של תודה וכבוד (ממדגם קצר שערכנו בקרב כמה סינים, נתגלה שהמנהג הזה אמנם מוכר, אך אינו בגדר צו קונפוציאני בל יעבור).

כמה "מצוות עשה" ביושבך לסעודה בסין:
1. השכם להזמין את סועדיך לארוחה המתוכננת.
2. איחור של בני משפחת המארח לא תתקבל בעין יפה. מאידך, לשאר האורחים ראוי לאחר בחמש עד עשר דקות.
3. אם שולחן האוכל הוא עגול, על המארח לשבת מול הדלת הראשית של החדר.
4. הכיסא שמימין למארח מיועד לאורח הנכבד ביותר, ומשמאל למארח יישב האורח השני בחשיבותו. המלווה של המארח יישב מעבר לשולחן וממול למארח.
5. בארוחה המתרחשת במסעדה יש לחכות בסבלנות למארח שיזמין את מה שיזמין, משום שאין זה מנומס להזמין מנות בקול רם במקומו. אם יש לאורח כלשהו השגות בנוגע למיני מזונות, יכול הוא לרמוז על כך בנימוס למארח, שעל כתפיו מוטלת מן הסתם האחריות להביא למימוש בקשותיהם של האורחים.
6. לאחר שהוגשו המנות הראשונות לשולחן ונגדשו הכוסות בשתייה, מרימים כולם כוסית לחיים, והמארח מזמין את אורחו הנכבד להיות הראשון ללכוד אוכל במקלותיו, מה שיבשר את פתיחת הסעודה.

וכעת מגיע תורן של "מצוות אל תעשה" באותה הסעודה:
1. אל תחטט במנות במקלותיך (כדי לבחור, נניח, את נתח הבשר הנאה יותר בתחתית).
2. אל תצביע בעזרת המקלות על אנשים אחרים.
3. אל תיגע במקלות של אחרים (הישמר גם ממצב שבו אתה ואדם נוסף מתעתדים בו זמנית לקחת מאותה המנה ומקלותיכם נפגשים).
4. אל תשתמש במקלות כבמזלג ולא תנעצם במזון.
5. אל תמצוץ מקלותיך אפילו אם המנות מוגשות ברוטב או מרק.
6. אל תטנף את השולחן ברוטב שנטף מן המקלות בדרכם אל פיך.
7. אל תשתמש במקלות כבסכין ולא תחתוך בעזרתם בשר.
8. כאמור, אל תעמיד מקלות בקערת האורז כי יש בכך מן העין הרעה.
9. אל תחצוץ במקלות בשיניך כבקיסם שיניים.
10. אל תיקח מאותה המנה יותר משלוש פעמים ברציפות.
11. אכול מן המנות שהונחו בשרירותיות לפניך, ואל תתאמץ ליטול מן המנות הרחוקות ממך (פעולה שבטח תביא את מרפקך להטריד את שכניך) .

מילה וחצי מילה על גינוני השתייה בסין:
1. אם ברצונך להרים כוסית, המתן עד שהאורחים המבוגרים או הבכירים יותר הרימו כוסית. כשיגיע תורך, עמוד והחזק את הכוס בשתי ידיים.
2. מצב אפשרי הוא שכמה מסובים ירימו כוסיות לחיי אחד המסובים, אולם עדיף לא להרים כוסית לחיי כמה אנשים בבת אחת, אלא אם כן אתה מהמסובים הבכירים בעצמך.
3. שתה יותר ממי שברכת בכוסיתך לשם כיבודו הנאות.
4. רצוי לומר "אני מסיים את הכוס, אתה תשתה כאוות נפשך (我喝完,你随意)", משפט המעיד על נדיבות.
5. בעת הרמת הכוסית, החזק את הכוס ביד ימין ותמוך בתחתית הכוס בשמאלך. הקפד תמיד להשיק את כוסך כששפתה נמוכה יותר משפת הכוס של האדם השני.
6. אם לא נוכחים אנשים מכובדים במיוחד בארוחה, יש להרים כוסיות לפי כיוון השעון או נגדו.
7. אירע המאורע ובקבוק היין (או כל משקה כוהלי אחר) לא מספיק לכל הנוכחים, הנח את הבקבוק במרכז השולחן, והימנע מלמוזגו כוס-כוס עד שתגיע למצב המביך שלמישהו לא נותר עוד יין.


מאת: CRI תרגום: סי סיאוצ'י ורן בולדור. הכתבה פורסמה באתר הרדיו הבינלאומי של סין hebrew.cri.cn?d=helios.

 
לייבסיטי - בניית אתרים