שירותי הבריאות בסין – עירוני מול כפרי
 
המדינה המאוכלסת בעולם, ובה האוכלוסייה המזדקנת הגדולה בעולם, מחולקת לשני סוגים של שירותי בריאות – האחד עירוני, עם "מחלות מערביות" והשני כפרי, עם "מחלות עולם שלישי". ההבדלים בין האוכלוסיות באים לידי ביטוי במחלות האופייניות לאיזור המחייה, מה שמצריך פיתוח מגוון שירותי בריאות שיתאימו לסוגי ושכבות האוכלוסייה השונות בסין.

"בסין ישנם שני סוגים עיקריים וברורים של שירותי בריאות ותרופות: השוק העירוני גודל בקצב מסחרר, הודות לצעירים המהגרים לערים ובעקבות כך מפתחים "מחלות מערביות" כמו השמנת יתר וסוכרת. מצד שני, אוכלוסיה כפרית גדולה סובלת אשר בעיקר מ"מחלות עולם שלישי" ללא גישה נוחה למוצרי ושירותי בריאות", אומר ז'יהאו יו, אנליסט מכון המחקר "לאקס" וכותב ראשי של הדו"ח: "סין: מדינה אחת, שני שווקי שירותי בריאות".  

האנליסטים של מכון המחקר "לאקס" בנו מודל ע"מ להעריך את השוק בסין, בהתבסס על תכניות הממשלה. בין ממצאיהם הנקודות הבאות:

קפיצה בהתפתחות והכנסה של בתי החולים הכפריים:
במשך שנים היה זה שוק שירותי הבריאות הכפרי שנשרך אחרי שוק שירותי הבריאות העירוני, אך מאמץ מדיני חדש מניב השקעה שתכפיל את תקציב שוק שירותי הבריאות הכפרי לסכום של 64 מיליארד דולר, כך ששוק שירותי הבריאות הכפרי צפוי לגדול כמעט פי 2 משוק שירותי הבריאות העירוני.
 
כפרים זקוקים לפתרונות זולים:
האוכלוסיות הכפריות מעדיפות פתרונות רפואיים מסוג מכשירים ופרוטזות – החלפת פרק, לדוגמא במקום התמודדות ארוכת טווח עם כאב כרוני – כתוצאה מהכנסות כלכליות מוגבלות. תכנית הביטוח הרפואי החדשה לאוכלוסיות הכפריות בסין, שלרובן אין כיסוי רפואי כלל, מציעה הזדמנויות חדשות לחברות שירותי בריאות.
 
ערים זקוקות למודלים מערביים:
אוכלוסיות עירוניות עם סגנון חיים מערבי סובלות ממחלות ותסמונות כמו השמנת יתר בקרב ילדים וסוכרת, מעל לאחוזים בארה"ב. בנוסף, הזיהום בערים מעלה את שכיחות מחלות הנשימה, כך ששוק שירותי הבריאות העירוני זועק למודלים מערביים.
 
אסטרטגית פיתוח כפול:
למפתחי פתרונות עם חזון יש את ההזדמנות לממש פיתוח אסטרטגיה של מוצר/ שירות כפול שמטפל בצרכי שירותי הבריאות של עירוניים וכפריים כאחד. סין מציגה מצב מיוחד, בו שני סוגים של טיפולים/ פתרונות יכולים לבוא לידי ביטוי בשני שווקים שונים של שירותי בריאות.

 
לקוח מתוך הדו"ח "סין: מדינה אחת, שני שווקים של שירותי בריאות"
לייבסיטי - בניית אתרים