סין מעודדת השקעות זרות בשווקים הפיננסים במדינה
 
על רקע כינוס הקונגרס הסיני וחילופי השלטון בצמרת המפלגה, הודיעה ממשלת סין על העמקת הרפורמות וההקלות למשקיעים זרים בשלושת בורסות המניות במדינה. הו ג'ינגטאו, יו"ר המפלגה היוצא ומנהיג המדינה ציין במושב הפתיחה של הכינוס, כי הממשל מחוייב להעמקת הרפורמות הכלכליות.

המשבר הכלכלי העולמי פגע קשות בבורסות בסין, ועל כן פונה הממשל החוצה בצפיה למשוך השקעות זרות במה שהיה כמעט בלתי אפשרי עד כה. התחזית הינה כי מכסת ההשקעות המותרות באוף-שור (שנמצא או פועל מחוץ לגבולות המדינה וחוקי המס אינם חלים עליו) תרובע .

עד היום ההשקעות הזרות בבורסות בסין הוגבלו ל-  70 מיליארד יואן (11.2 מיליארד דולר), כאשר כעת יוספו כ 200 מיליארד RMB.
מטרות המהלך המהפכני רבות וחשובות –

1.      שלושת הבורסות בסין ספגו מכה קשה בשנים האחרונות עקב המיתון העולמי.  הבורסות בסין ירדו ב- 60% לעומת 2007, שנת השיא.  
         משקיעים זרים אמורים לתרום לייצוב ערכי המניות ועליית המדדים.
2.      הממשל הסיני מעוניין  לאזן את בריחת ההון  והשקעות מחוץ לסין, שמבצעות חברות סיניות.
3.      מעורבות זרה גדולה יותר בשווקים הפיננסים בסין תסייע למטבע הסיני ה – RMB  להשתלב בשווקי הכספים בעולם. כיום מופעל על
         הממשל הסיני לחץ רב מגורמים סיניים מחוץ למדינה אשר מחזיקים במטבע הסיני, לאפשר להם להשתמש בו להשקעות כלכליות
         בינלאומיות.

בקרב המשקיעים הזרים, לצד העליצות לנוכח פתיחת ערוצי השקעה חדשים במדינה שכלכלתה הינה השניה בגודלה בעולם,  ישנו חשש אמיתי מכניסה לשוק שכללי המשחק בו אינם נהירים לחלוטין לזרים. בשביל להפריך החששות הכריז הממשל הסיני כי בקרוב יצאו הנחיות מסודרות ונהירות, הכוללות הקלה משמעותית ברגולציות להוצאות כספים מסין החוצה.

לסיכום, השקעות זרות מהוות כיום חלק קטן מאוד משוק המניות בסין – אחוז אחד בלבד. יש להניח כי בשנים הקרובות יגדל משמעותית חלקם של הזרים בשוק המקומי, אם כי יש הדעת נותנת כי בייג'ינג לא תשחרר את החבל לחלוטין בשום שלב.
לייבסיטי - בניית אתרים