זייפני "קרוקס" בסין נידונים למאסר
 
חברת "קרוקס" הודיעה לפני כשבועיים כי בית הדין הסיני גזר עונש כולל של 46 שנות מאסר על 18 אנשים, שהורשעו באשמת ייצור ומכירה של מוצרי "קרוקס" מזויפים. בנוסף לעונש המאסר, על הנאשמים לשלם קנס בסך כולל של קרוב לחצי מיליון דולר.
 
התיקים נשפטו בבתי המשפט של שנגחאי ודונגגואן, כאשר ההחלטות נקבעו בין ה-13 למרס ל-27 לספטמבר. כחלק מהחקירה, הוחרמו כ-130,000 זוגות של "קרוקס" מזויפות בשווי של למעלה מ-9,500,000 דולר.

המספרים הגדולים של אותן עסקאות זייפנות הם למעשה רק קצה הקרחון של תופעה נרחבת בסין. תעשיית הזייפנות גדולה בהרבה – הכמות שנתפסה במהלך חודש אחד הייתה למעלה מ-600,000 זוגות, וגם מספר זה מתגמד לעומת הנתונים האמיתיים של התופעה (כל אלו שלא נתפסו).

"אם תנסה לייצר או למכור זיופי קרוקס, נמצא אותך וננקוט באמצעים הנחוצים ע"מ להגן של הקניין הרוחני שלנו", אמר דן הארט, קצין אכיפת החוק בחברת "קרוקס". "תקופות המאסר הארוכות והקנסות הכבדים שניתנו בתיקים הללו מדגימים עד כמה רציניות הרשויות הסיניות בכל הקשור למיגור התופעה של זיופי מוצרי "קרוקס" בסין, וכך גם אנחנו. לא נסבול זיופים הפוגמים במותג שלנו, ונמשיך לשתף פעולה עם הרשויות ע"מ לאתר ולשפוט כל אחד שמשתמש בשם, בעיצוב או בקניין הרוחני של "קרוקס" מבלי רשותנו".

"המאסרים והקנסות הקשורים לתיקים אלו מעודדים ומשקפים את הנמרצות שבה פועלות הרשויות בנושאים אלו," אמרה שרה הוברסטוק, יועצת איזורית של "קרוקס" באסיה. "כל עוד אנחנו ממשיכים להשגיח ולפעול נגד פעילויות של זיופים, אנו מפנימים עד כמה חשוב תפקידן של הרשויות הסיניות ומעריכים את תמיכתן".

זייפנות היא בעיה גדולה בהרבה ממה שאנשים מוכנים להודות, וזהו נטל נוראי על הכלכלה העולמית ועל כלכלות מקומיות כאחד. לפי דו"ח של מועצת ביטחון הפנים בארה"ב, שנקרא "אסטרטגיה למלחמה בפשע מאורגן", גניבת קניין רוחני מסוג זה גורמת להפסד משמעותי  מבחינת עסקים, מסירה את ארה"ב כמתחרה בשוק העולמי, ובהרבה מקרים גם מאיימת על ביטחון ובריאות הציבור. בין פברואר 2003 לפברואר 2010, אחוז ההחרמות ע"י המכס האמריקאי הקשורות להפרת זכויות קניין רוחני, קפץ פי 2. מוצרים המגיעים מסין, היוו שני שליש מאותן ההחרמות. כלל תופעת הזיופים עלתה ביותר מ-300% בעשור האחרון. אם אלו האחוזים של הסחורה הנתפסת בלבד,  מטריד לחשוב מהו היקפה של התופעה כולה - הרי לא ייתכן שכל הזיופים נתפסים במכס האמריקאי...

חשוב לזכור כי זייפנות היא עניין רציני ומשמעותו הרבה מעבר להפסד של חברות גדולות ופגיעה בכלכלה; אלו שתומכים בזייפנים ע"י קניה של מוצרים מזויפים, תומכים למעשה גם בפשע המאורגן, הכולל קרטלי סמים שלוטשים עיניים לרווחים הגדולים ותקופות המאסר הקצרות יחסית - במידה ונתפסים – להם זוכים הזייפנים.

ב-2011 נשיא ארה"ב, ברק אובמה, העניק למשרד האוצר האמריקאי סמכויות וכוח רב יותר ע"מ שיוכלו להילחם בארגוני פשע הבינ"ל. בדו"ח שפורסם ע"י משרד האוצר האמריקאי, צוין  ארגון הפשע האיטלקי "קאמורה", שפועל בכל העולם ומעורב בין היתר בפעילות בלתי חוקית כמו סחר בסמים וזייפנות. הקאמורה יכולים להרוויח למעלה מ-10% מכלל הרווחים השנתיים שלהם ממוצרים מזוייפים בלבד.
עם הבנת הרקע של תופעת הזייפנות בעולם, בעלי קניין רוחני מוגן מוכרחים לקחת את העניינים לידיים ולחפש בקדחתנות אחר פעילות בלתי חוקית ולעשות כל מה שניתן ע"מ לשים סוף לזייפנות או כל סוג של גניבת קניין רוחני. זוהי חובתם של בעלי קניין רוחני לפקח על מוצריהם ושירותיהם. עו"ד מישל מילר כתבה במאמרה "7 טיפים לפיקוח על מוצר רשום" – "המפתח לאכיפת מוצר רשום יעילה וזולה הוא גילוי מוקדם (של זייפנות)". מילר מציעה עצות מצוינות במאמרה, כמו פיקוח על האינטרנט ובתוך כך ניטור רשתות חברתיות ושימוש בתקשורת.

שלא תטעו, תמיד יהיה עבריין זה או אחר שיראה בזייפנות הזדמנות להרוויח כמה דולרים על חשבון היוצרים. על בעלי הקניין הרוחני להיות ערניים. אם המוצר שלך הוא מוצר נמכר, אזי המוצר שלך מועד לזייפנות ע"י עבריינים. למרבה הצער, לצרכנים רבים אכפת רק מהעובדה שיקבלו מוצר דומה למקור בהנחה משמעותית. אותם צרכנים לא מעוניינים באיכות, או בעובדה כי ארגוני פשע מממנים את עצמם בעזרת מכירות של סחורה מזויפת. אבל אותם צרכנים, שמעולם לא קנו ממך (יוצר מקורי), מתרשמים לרעה מהאיכות הירודה של המוצר כאשר הם קונים זיוף שאינו עומד בסטנדרט המוצר המקורי. לכן, בעלי הקניין הרוחני מוכרחים לפתח אסטרטגיה להגן על עצמם או שיראו את רווחי עמל כפיהם הולכים לעבריינים, שפוגמים לא רק במכירות המוצר, אלא גם במוניטין המוצר.
 
לייבסיטי - בניית אתרים