סין נלחמת בזיהום אויר
 
בעקבות זיהום האויר הקשה במדינה, שהלך וכיסה ערים רבות בחורף האחרון, הכריזה סין על תקנים נוקשים בהם ייאלצו לעמוד רכבים (הממונעים בדלק כמובן) מעתה. זאת על מנת לנסות ולצמצם את התופעה הנוראה.

התקנים עבור רכבים יחייבו רמת גופרית נמוכה בדיזל ויהפכו הכרחיים עד סוף 2014. תקן נוקשה אף יותר, התקף לרכבים המונעים ע"י דיזל וסולר כאחד, יכנסו לתוקף עד 2017.

נושא תקינת הדלק בסין נחשב לאבן מחלוקת בין חברות הנפט הסיניות (בבעלות הממשל הסיני), המתנגדות לתקינה על בסיס כלכלי, ובין משרד איכות הסביבה הסיני התומך בה. עם זאת, נראה כי הזיהום המוגבר של החודשים האחרונים הטה את הכף לטובת משרד איכות הסביבה. וכך, נעשים צעדים של ממש למנוע את החמרת הזיהום והפחתתו. ובמילים אחרות – מלחמה בחברות הנפט.

התקינה החדשה והמחמירה מתייחסת באופן ספציפי לחברות הנפט הבאות: CNPC, Sinopec ו – Cnooc. שלוש החברות הללו חייבות להשלים את השדרוגים הנחוצים בבתי הזיקוק שלהן עד המועד שהוצב להן.

כיוון שדלק דל גופרית הוא יקר יותר לייצור, חברות הנפט הסיניות פעלו עד היום לדחות יישום של תקינה מחמירה בכל הנוגע לכלי רכב ולדלק. דוגמא אחת לדחייה מצד חברות הנפט הוא תקן חדש לפליטת מזהמים במשאיות המונעות על דיזל. אותו תקן היה אמור להיכנס לתוקף בשנת 2011, אך נדחה מספר פעמים כיוון שאותן חברות נפט לא ייצרו דלק תואם לתקן זה.

מיותר לציין כי פליטות מזהמים, על סוגיהן, היא אחת הסיבות העיקריות לזיהום האויר ההולך ומחמיר בסין. בבייג'ינג, לפחות 19% מהחלקיקים הנישאים באויר ועשויים לגרום למחלות לב ונשימה מגיעים מפליטות מזהמים של כלי רכב. הבעיה הולכת ומתגברת כיוון שבעלי הרכבים הפרטיים בסין הולכים ומתרבים מדיי יום, וכך, השפעת פליטות הדלק על זיהום האויר הולכת וגדלה מדיי יום.

בזמן שכעסו של הציבור הסיני הולך וגובר, נאלצו חברות הנפט המקומיות להתגונן מפני הביקורת הקשה. פו צ'נגיו, מנכ"ל Sinopec, בית הזיקוק הגדול בסין, הודה כי בתי הזיקוק בסין אכן נושאים חלק מהאחריות בכל הקשור בזיהום אויר, אך בד בבד העיד על מוצרי חברתו כתואמים לתקינה הלאומית בסין.  

בכך שבחר הממשל הסיני להתמקד בתקינה מחמירה לדלק, פעל בצורה נכונה ויעילה ביותר נגד חברות הנפט הסיניות. נושא זה יכול אף להעיד על גישה קשוחה יותר כלפי חברות ותאגידים בבעלות המדינה מצד הנהגת סין. הדבר נחשב לניצחון גדול עבור המשרד לאיכות הסביבה הסיני שמצטייר כחסר עמוד שדרה ופעמים רבות מצא כי תקנות והצעות החוק שמנסה להעביר לא זוכות לתשומת לב ראויה ע"י גופים ממשלתיים חזקים יותר ממנו.
הפעם, ככל נראה, המקרה שונה. 
 
לייבסיטי - בניית אתרים