שוק הנדל"ן בסין מסרב להתקרר
 
בזמנים של אי יציבות וקשיים כלכליים עולמיים, ישנו סלע איתן ששורד גם את התקופות הכלכליות הקשות ביותר ואינו נשחק, גם תחת עול הגזירות הממשלתיות. הסלע הזה הוא שוק הנדל"ן הסיני. הפריחה והשגשוג שמלווים את אותו שוק הנדל"ן מפריכים את הציפיות השליליות שחזו מומחים כלכליים לפני מספר שנים. אז איך למעשה שרד, או יותר נכון התחזק, הנדל"ן הסיני בשנים האחרונות? בכתבה הבאה תוכלו לקרוא ולגלות מה הייתה השתלשלות האירועים המעניינת.

בשנת 2009, שנת משבר כלכלי בינלאומי, רשם שוק הדיור של סין עליית מחירים בגובה 25.1%. על פי מדד מחירי הבתים העולמי של חברת פרנק נייט (Knight Frank), שוק הדיור היחיד בעולם שבו נרשמה עלייה חדה יותר במחירי הבתים היה הונג קונג עם עליה של 27.6%. מגמת עליית מחירי הנדל"ן נמשכה גם בשנים 2010 והמחצית הראשונה של 2011,  עובדה אשר הדירה שינה מעיניהם של קברניטי הממשל הסיני.

אולם בחודש מרץ 2011, עם פרסום הנתונים כי נמשכת עליית מחירי הנדל"ן בשיעורים מבהילים (מעל ל- 9%) הבינה הנהגת סין כי הצעדים שנקטו אינם מספקים. על כן, הכריזה ממשלת סין על שורת צעדים דרמטיים, אם תרצו מלחמת חורמה, אשר מתמקדת במשקיעי הנדל"ן, אך גם בריסון מוניטארי שאמורים היו לצנן את שוק הנדל"ן–

  1. ברכישת דירה ראשונה, אשר גודלה הינו יותר מ- 90 מטר רבוע, התשלום הראשוני הנדרש הינו לפחות בגובה  30%, כאשר עד כה היה מדובר ב- 20% בלבד.
  1. ברכישת נכס מגורים שני נדרש תשלום ראשוני בגובה 50% מערך הנכס לצורך קבלת משכנתא. עד כה, התשלום הראשוני הנדרש היה בגובה 40% מערך הנכס. בנוסף, החזר המשכנתא יהיה לפחות בגובה 1.1 יותר מהריבית המוצעת לרוכשי דירה ראשונה.
        3.  ממשלת סין הורתה לבנקים להפסיק לתת הלוואות לרוכשי בתים בפעם השלישית בערים בהן נרשמו עליות מחירים  
             משמעותיות. בנוסף, השעתה הממשלה הסינית מתן הלוואות לאלה שרוכשים בתים אשר לא יראו הוכחה לכך שהם גרים בעיר
             או משלמים מסים בה. כמו כן, פורסם כי העיריות בסין יכולות לקבוע האם להוריד את מספר יחידות הדיור אותן יוכל לקוח אחד
             לרכוש.

  1. ממשלת סין הכריזה על הפשרת אדמות לצורך בניית דיור ממשלתי, ודיור פרטי המיועדים לאוכלוסיה חלשה, דהיינו – עם שכירות נמוכה ומוגנת או מחיר קניה נמוך.
        5.  בנוסף, יוגבר הפיקוח על השקעות זרות בנדל"ן ותוחמר הענישה על הונאות מס בשוק הנדל"ן.

"אלו ההנחיות הדרקוניות ביותר שהוטלו על שוק הנדל"ן הסיני בכל ההיסטוריה שלו", כך כתב ג'ון מה, כלכלן בכיר בדויטשה בנק שבסין במכתב ללקוחותיו.

באמצע 2011, אם כן, ההערכה הרשמית הייתה כי מחרי הנדל"ן ירדו משמעותית בפרק זמן של 12 עד 18 חודש. היום, 18 חודש אחרי, שוק הנדלן הסיני מוכיח שהוא עדיין "חי ובועט" והמיתון ממנו והלאה...

במשרד המכירות של פרויקט הנדל"ן החדש בעיר הנגג'ואו, יש התרגשות באויר: מגדלי הפאר המצופים זכוכית- XIZI INTERNATIONAL CENTRE- ייבנו רק עוד שלוש שנים אך בעלי דירות בפוטנציאל מתגודדים כבר עכשיו סביב כל שולחן פנוי. "אדם הגיע עכשיו וקנה 5 דירות", אומרת אשלי הי, אחת מגדוד אנשי המכירות העובדים בפרויקט.

ההתלהבות והחשק לנדל"ן סיני לא מוגבלים לבעלי דירות בלבד. משקיעים רואים פוטנציאל אדיר בנדל"ן הסיני, ובזמן האחרון פועלים לרכוש נכסים שונים. באוקטובר האחרון, מחירי הבתים והדירות החדשים עלו בכמחצית מהערים הסיניות. ברבע מהערים הייתה ירידה במחירים וברבע הנותר של הערים המחירים נשארו כבעבר, ביניהן שנגחאי.

זהו כאמור שינוי חד מהתחזיות הקודרות לפיהן הייתה אמורה להיות ירידה במחירי ובשווי הנדל"ן הסיני (חלק אף חזו התרסקות של מגזר זה) - תחזיות שכיכבו בחדשות עד לאחרונה. רק לפני חודשיים, הבנק העולמי הזהיר כי "תיקון שוק הנדל"ן" היה אחד מהסיכונים הגדולים ביותר שעמדו בפני סין. ההשלכות של התחזקות שוק הנדל"ן בניגוד לציפיות יהיו מורגשות ביותר בסין ובעולם כולו.

ישנם עדיין אנליסטים ומשקיעים רבים שמאמינים שההתלהבות מהנדל"ן הסיני תדעך בקרוב, כשהפרויקטים החדשים יצוצו ויספקו דירות רבות לשוק הקונים והמשקיעים. האם הגידול האסטרונומי של פרויקטי הנדל"ן יהפוך את הכף והביקוש הרב יהפוך להיצע לא ממומש? רק הזמן יגיד.
לייבסיטי - בניית אתרים