איסור ייבוא פחם לסין מעורר מחלוקת בתעשייה המקומית
 

 
שניים מהלוביסטיים החזקים ביותר בתחום האנרגיה בסין נמצאים בעימות חריף בנוגע להצעת חוק שנויה במחלוקת והיא -  איסור ייבוא של פחם באיכות ירודה למדינה. במידה ותיושם הצעת החוק, היא תשפיע בצורה קיצונית על הסחר הגלובלי של פחם.
 
על המאזניים, לדברי תעשיית כורי הפחם, נמצאות משרות של אלפי ועתידה של אחת התעשיות הגדולות ביותר בסין שכבר חזתה בסגירתם של 10% ממכרות הפחם במדינה במהלך השנה האחרונה. כתגובה מחזקת לחששות בתוך תעשיית הפחם עצמה, מנהלת האנרגיה הלאומית הציעה במאי לאסור ייבוא של פחם באיכות ירודה – הכוונה לפחם עם ערך חימום נמוך. כחמישית מעסקאות הייבוא לסין תיאסר תחת ההצעה הנוכחית, שטרם יושמה בצורה רשמית.
 
עם זאת, יצרני האנרגיה בסין, המפיקים יותר מ-70% מהחשמל שלהם משריפת פחם, פועלים במרץ להוריד את הצעת החוק מהשולחן מחשש תגרום להעלאה בהוצאותיהם. "נכון לעכשיו קולם של המתנגדים נשמע בבירור", אומר אחד המנהלים בחברת פחם לאומית. "הם אומרים שאסור לעזור לחברות הפחם, אלא שעל כוחות השוק לפעול ולהכריח את כורי הפחם ואת חברות הפחם לפקח על הוצאותיהן ולהגביר את הייצור".
 
בין המפסידים הפוטנציאליים הגדולים ביותר ניצבת אינדונזיה, יצואנית הפחם הגדולה בעולם עבור תחנות כוח. עד כשליש מכלל הייצוא שלה יכול להיחסם כתוצאה מהרגולציות המוצעות בסין, זאת לפי הערכות מומחים. אולם, בצידו השני של העימות עומדות חברות פחם המעסיקות מיליוני כורים ברחבי המדינה – ומתחילות להזהיר שלא רחוק היום בו הן לא יעמדו במשכורות העובדים.
 
ההתנגשות הזו היא אילוסטרציה ציבורית יוצאת דופן של דילמות המשטר, שעל מגזר האנרגיה הסיני להתמודד איתן עם ירידת הקצב בכלכלה המקומית. מגזר האנרגיה הסיני נפגע במיוחד בעקבות הירידה בגידול הכלכלה, עם עליית דרישת החשמל ב- 5.5% בלבד בשנה שעברה.
 
מגזר האנרגיה במדינה נשלט בצורה קפדנית ע"י המדינה, שהבטיחה להסיר הגבלות מחירי אנרגיה אך למעשה מתקשה לעשות זאת בגלל אינטרסים חזקים המעורבים בנושא.
 
הדרישה ההולכת ומתמעטת בסין סייעה להורדת מחירי הפחם בעולם בכשליש- דבר שהציב בעיה ענקית עבור כורי הפחם הסיניים, שאחראים על הפקת כמעט מחצית מכמות הפחם העולמית וכוללים כמה מהמכרות בעלי השווי הגבוה ביותר בעולם. סגירות מכרות הפחם נעשו כתוצאה מצניחת המחירים ומספר חברות הפחם הוותיקות ביותר במדינה הן על סף פשיטת רגל כיוון שמוציאים כסף רב.
 
חברות כריית הפחם אומרות כי הגבלת הייבוא היא הכרחית אם ברצונם לשרוד "לחברות הכרייה הותיקות עובדים רבים. אם הן מפסידות כספים לאורך זמן הדבר ישפיע על היציבות החברתית" אמר אחד העובדים בחברת כריית פחם.  
הצעת החוק בסין על איסור ייבוא פחם באיכות ירודה עלולה להשפיע על היצרנים האינדונזיים בצורה קשה אך רוב חברות הכרייה הגדולות יספגו נזק מינימלי, זאת לפי הערכות מומחים בתעשייה ואנליסטיים.
 
מעבר לזאת, חששות גוברים בנוגע לזיהום אויר בסין החיו דיונים בנוגע לצמצום צריכת פחם כצעד לקראת השתלטות על פליטת פחמן. חלק מהצעת החוק אוסרת על ייצור ביתי של פחם באיכות ירודה, למרות שמדובר על איכות נמוכה יותר מזו שאסורה בייבוא.
 
"הממשלה הסינית הופכת את הפחם ללא חוקי", אומר מייקל פרקר, אנליסט סחר בחברת ברנסטין  שבהונג קונג. "זוהי דחיפה כנגד פחם באיכות ירודה, כך ש (לחלק מכורי הפחם) השוק מצטמק ולעולם לא יחזור להיות מה היה".
 
בייג'ינג מנסה להפוך את המדינה כולה לפחות תלותית בפחם לטווח הרחוק ועשה זאת בכך שמאתרת/ מייצרת ספקי אנרגיה חלופיים ממקורות שונים – גרעין, רוח, ושמש. עם זאת, ההאטה בצריכה המקומית, יחד עם אספקת אנרגיה מתגברת ממקורות אחרים, השפיעה רבות על הדרישה בפחם.
 
אנליסטיים רבים רואים בהגבלות על פחם באיכות ירודה חלק מהמאמץ הסביבתי הכולל של סין. "בסיסו של איסור הייבוא המדובר הוא בעיקרו לשפר או לצמצם רמות זיהום ולטפל בחששות סביבתיות", אומר פראקאש שארמה, אנליסט לענייני פחם בחברת wood Mackenzie שבסינגפור.
לייבסיטי - בניית אתרים