10 שנים לכניסתה של סין ל -
WTO

 

השנה חגגה בייג'ינג עשור להצטרפותה של סין לארגון הסחר העולמי -World Trade Organization. בכדי לציין את האירוע, התאספו נציגי הממשלה הרשמיים כמו המנהלים הבכירים של המשק הסיני לפורום מיוחד בבייג'ינג.

 

מסיכום הדיונים בכנס עולה כי אומנם העשור האחרון היה מוצלח מבחינה כלכלית עבור סין, אך חברות סיניות יכלו להצליח יותר בחו"ל.  קשרי הסחר הבינ"ל של סין צמחו במהירות בעשור זה, אולם העלייה הגוברת בהגבלות סחר גרמו לכך שהאתגר העומד בפניהן של חברות יצוא סיניות, אשר חיפשו אחר התרחבות בינ"ל הפך מורכב יותר ויותר.

 

נציג הסחר הסיני היוצא בארגון הסחר העולמי, Long Yongtu, מסביר את הקשיים העומדים בפני חברות סיניות בדרכן לחו"ל, בעיקר בשל מדיניות כלכלית ממשלתית של הגנה על התוצרת המקומית, הנאכפת באמצעות הגבלות על היבוא. מאידך, טוען Yongtu, עם הזמן וככל שהכלכלה תתאושש מהמשבר הכלכלי העולמי, צפויות הקלות על הגבלות מסוג זה, מה שיאפשר לחברות סיניות לפרוץ מחוץ לגבולות סין. Yongtu טוען עוד כי: "בלתי אפשרי שמדיניות של הגבלה על יבוא תגרום נזק משמעותי לכוח הסחר הבינ"ל של סין ולעוצמתה הכלכלית. חוזקה של הכלכלה הסינית נסמך יותר על השוק המקומי והגבלות סחר בינלאומיות לפיכך הן בעיקר תגובה ללחצים מקומיים. אני מאמין כי השלב הגרוע מכל של המשבר הכלכלי העולמי מאחורינו ולכן גם הגבלות אלו יעברו מן העולם בקרוב". 

 

כך, ככל שהתחרותיות של הכלכלה הסינית משתפרת, יותר ויותר יזמים סינים בוחרים להשקיע ביוזמות מעבר לים, אך מומחי סחר מזכירים לחברות סיניות כי עליהן "להכין את שיעורי הבית" היטב לפני חדירה לשווקים בינ"ל. 

 

סגן יו"ר הועידה הסינית לקידום מסחר בינ"ל, Wang Jinzhen, טוען כי: "ניתן עדיין לראות כי חברות רבות אינן מבינות את האקלים העסקי, את החוקים והתקנות של סחר בינ"ל. אם חברה סינית רוצה באמת לנהל את עסקיה בצורה נאותה וחלקה בחו"ל, עליה להיות מודעת היטב ולהכיר על בוריין את התקנות הרלבנטיות".

 

אם ההר לא בא אל מוחמד מוחמד בא אל ההר? קולות רבים בסין, כדוגמת הפרשן הכלכלי של ערוץ הטלביזיה CCTV, טוענים כי מן הראוי שהשווקים הבינ"ל עצמם ילמדו כיצד להתנהל מול חברות סיניות בינ"ל. "חברות סיניות מרוויחות רבות משותפותה של סין בארגון הסחר העולמי, אך ככל שמתקדמים, הן ידרשו להסתגל טוב יותר לסביבה העסקית הבינ"ל. הסתגלות זו תגרום בעתיד לכך שלדעתן של חברות סיניות יהיה משקל רב יותר בקביעת סדר היום של הקהילה העסקית הבינ"ל.                   

לייבסיטי - בניית אתרים