העליה בשכר הפועלים דוחקת את התעשיה הסינית למחוזות ספר

 

העליה המשמעותית בשכר הפועלים בסין, בעיקר במחוזות החוף המזרחי, דוחפת מפעלים רבים ל"רי-לוקיישן", דהיינו – מעבר למיקום חדש, בד"כ הרחק למחוזותיה המרכזיים או אף המערביים של סין, שם שכר העבודה נמוך משמעותית. ממשלת סין מעודדת מעבר זה ע"י מתן סובסידיות והטבות מס, וכן ע"י פיתוח תשתית תחבורה חדישה וגישה נוחה לנמלי הים במזרח. כתוצאה מכך, מחוזות אשר מסורתית היוו מרכז ייצרני גדול בסין, כדוגמת מחוז גואנגדונג, מאבדים מהאטקטיביות שלהם לטובת מחוזות פנים הארץ.

 

זהו למעשה פרק חדש בסיפורה המרתק של כלכלת סין בשלושים השנה האחרונות ושל אסיה בכלל. הדפוס שהחל ביפן, ואומץ לאחר מכן ע"י שאר מדינות "הנמר האסייתי"ׁ(הונג קונג, סינגפור, קוריאה הדרומית)  וכעת סין, פועל לפי המודל הבא – המדינה מאמצת תהליך תיעוש ראשוני בעיקר עם תעשיות עתירות כוח אדם.

בשלב הבא ישנו מעבר הדרגתי לתעשיות מתוחכמות יותר עד לשלב הסופי של תעשיות עתירות ידע, המלווה בעליה בשכר עובדים וקרקע. כאשר המדינה עוברת לשלבים המתקדמים בתהליך התיעוש, אותן תעשיות "נחותות" זולגות לאזורים או מדינות שכנות, בהן תהליך התיעוש הינו בתחילת הדרך. בסין, כאמור, מתרחש בימים אלו תהליך זהה, כאשר הזליגה בו מתבצעת לחלקיה הפנימיים של המדינה ולא רק למדינות שכנות.

 
להלן כמה דוגמאות למגמת ה"רי לוקיישן" של חברות אלקטרוניקה ומחשבים, המעתיקות מפעליהן מרצועת החוף המזרחית של סין למחוזותיה המרכזיים והמערביים של המדינה.

 

חברת פוקסקון הכריזה ב- 29 ליוני על בנייתו של מפעל חדש בג'נגג'ואו, בירת מחוז היינן. הממשל המקומי של המחוז הוא שהקצה במיוחד שטח לבניית המפעל, מתוך רצון לעודד יצירת מקומות עבודה חדשים במחוז.

 

 

 

 

 

פרוייקט נוסף של פוקסקון הינו העברת מרבית קו היצור מהעיר שנג'ן מחוז גואנגדונג, לעיר לאנגפאנג, הממוקמת במחוז הביי, שכנו הצפוני של מחוז היינן. המעבר הסופי אמור להתרחש עד סוף השנה. בתחילת 2011 רק חלק קטן מאוד ממערך הייצור והשיווק של פוקסקון בסין יישאר בשנג'ן.

 

חברת דל – נשיא הקבוצה "דל סין", מר מין יידה, הכריז החודש כי החברה שוקלת להעביר את קו הייצור שלה מהעיר שיאמן במחוז פוג'יאן המזרחי, לאחד ממחוזותיה המערביים של סין, זאת בעקבות הצמדות שכר גבוהות שנכנסו לתוקף בחודשים האחרונים במחוז פוג'יאן.

 

 

 


חברת פייזר
– חברת התרופות העולמית הגדולה בעולם מצטרפת גם היא למגמת המעבר לאזורים חדשים נמוכי שכר במרכז סין. החברה הודיעה על כוונתה להקים מעבדת מחקר חדשה בעיר ווהאן, מחוז הוביי. בנוסף, עתיד להיבנה בעיר מפעל ייצור חדש.
 

לייבסיטי - בניית אתרים