מוצר החודש – מטריות מסין

מטרייה הינה כלי המשמש להגנה מפני הגשם. כלי דומה בצורתו, המשמש להגנה מפני השמש, קרוי שמשייה. בעברית שמות עצם אלו גזורים מהשמות "מטר" ו"שמש", בהתאמה.

בעת העתיקה השתמשו נשים בשמשיות בעיקר כאביזר אופנה המסוכך מפני השמש ולא כמטריות. בסין, למשל, החלו להשתמש במטריות כבר לפני 3,000 שנה, אולם גם שם השימוש בהן לא היה בגין הגנה מפני הגשם  אלא כסמל למעמדו החברתי של בעל המטרייה. המטריות היו בנויות ממסגרות עץ שכוסו בעלים או בעורות, וקושטו בסמלים.

סמואל פוקס, תושב אנגליה, היה הראשון שייצר מטריות בייצור המוני. המטריות שייצר נאטמו והורכבו על מסגרת פלדה ויוצרו על פי פטנט שנרשם בשנת 1852. המטרייה המתקפלת הראשונה הומצאה בגרמניה בשנת 1930.

כיום המטריות קלות לקיפול וקומקפטיות, לרוב יש להן מוט טלסקופי, והן עשויות בדי כותנה, ניילון ופלסטיק.

המטריות המודרניות משמשות בראש ובראשונה ככלי עזר להגנה בפני הגשם, אולם הן מהוות אביזר אופנה וכלי פרסום וקידום מהמעלה הראשונה, זאת בשל שטח הפרסום הגדול המאפשר חשיפה מקסימלית לתכני פרסום.

ומה עלות המטריות בארץ?

כאשר מדובר במטריות יוקרתיות, כולל מותגים כדוגמת סמסונייט, המחירים נעים בין 150 ש"ח ל- 400 ש"ח.

 

עבור מטריות פשוטות יותר, בעיקר לצרכי פרסום, המחירים בארץ נעים בין - 8.90 ש"ח עבור הפשוטות ביותר,  ל- 100 ש"ח.

 

וכמה עולות מטריות אלו בסין? המטריות הפשוטות ביותר עולות פחות מדולר אמריקאי אחד. ככל שאיכות הגימור, המנגנון, טיב הניילון והגודל גדלים, כך עולה מחיר המטריה. מחיר מקסימלי עבור מטריה עם הדפסת פרסום יהיה 5$ לערך. חברות הפרסום הגדולות כבר גילו עובדה זאת, וכיום נרכשות בסין לא רק המטריות עצמן, אלא גם עבודת הדפוס והפרסום נערכת שם.

לייבסיטי - בניית אתרים