24 שעות בטיאנג'ין

 

העיר טיאנג'ין שוכנת בצפון מזרח סין, כ- 130 קילומטרים מדרום מזרח לבייג'ינג הבירה, סמוך למקום השפך של הנהר הי (הי - הה) אל הים הצהוב.

 

 

 

טיאנג'ין הינה אחת מארבע עיריות עצמאיות בסין ובהתאם לכך היא איננה כפופה למחוז מסוים, אלא נתונה ישירות לשלטון המרכזי. שטחה כ- 11,920 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה כ- 10.1 מיליון תושבים, מרביתם בני האן.

 

טיאנג'ין החלה להתפתח כעיר נמל חשובה באמצע המאה ה-18 והפכה כבר אז לנמל השני בגודלו בסין אחרי נמל שנגחאי ולחשוב ביותר בצפון סין. הרגע המכריע מבחינת התפתחותה של טיאנג'ין היה מלחמת האופיום השנייה (1858), כאשר במהלך המלחמה הבינו מעצמות העולם את יתרונה העצום של העיר, שבתחומה הנמל הקרוב ביותר לבירה בייג'ינג – והתעקשו שהנמל יפתח לשירותם במסגרת ההסכמים שנחתמו לאחר המלחמה. כך הפכה העיר למרכז הסחר של הזרים בצפון סין, ופותחו בה תעשיות שונות.

 

עד היום מבורכת טיאנג'ין בעשרות בניינים קולוניאליים, סמל לחיים המערביים-יפניים העשירים שהתנהלו בתחומיה ובהחלט ניתן למצוא בה שילוב של מזרח ומערב יחדיו. כמו כן, האווירה השקטה בעיר שונה מערים קולוניאליות כמו שנחאי והונג קונג הלחוצות והמהירות, זאת אף על פי שהיא אינה עיר קטנה כלל וכלל ומתגוררים בה כיום מעל 12 מיליון איש.

 

 

אז איך מגיעים לטיאנג'ין? הרכבת מבייג'ינג נוחה ומהירה ומגיעה ישירות ללב העיר. הנסיעה בין שתי הערים ברכבת אורכת חצי שעה בלבד, זאת תודות למהירות הרכבת אשר הינה כשלוש מאות ק"מ. בכדי לוודא שאתם אכן על הרכבת המהירה, שימו לב כי מספרן של כל הרכבות המהירות בין שתי הערים מתחיל באות C.

העיר עצמה אינה גדולה ועל מנת להגיע לאטרקציות תיירותיות ניתן ללכת ברגל.

  

כעת, כאשר אנו יודעים איך להגיע, נשאלת השאלה, מה ניתן לעשות/לראות/לאכול/לחוות במסגרת טיול של 24 שעות בעיר?

 

כבר ביציאה מתחנת הרכבת רואים את הטיילת המטופחת והבניינים הקולוניאליים שעל גדות הנהר. כדי להגיע אל הטיילת חוצים את הגשר הקרוב ופונים דרומה אל רחוב השחרור, שם ניתן להצטרף לשיט בנהר; שיט עד טאנג-גו (הנמל של טיאנג'ין), שאורך כחצי יום יעלה 198 יואן, ואילו סיבובים קצרים יותר 80 או 100 יואן.

 

רחוב השחרור

 

רחוב השחרור הוא רחוב הפיננסים של העיר. ניתן להתרשם מן הבניינים המרשימים והעצומים ברחוב המרוצף, שבעבר שירתו את הבריטים והצרפתים וכיום מאוכלסים בבנקים.

 

ברחוב המקביל ממזרח, אשר עובר לאורך הטיילת, רחוב טאי-אר ג'ואנג בבית מס' 33 שוכן מלון אסטור שמאז הקמתו בשנת 1863, שימש כמעונם של שועי עולם. המלון עדיין פועל כבית מלון ארבעה כוכבים ועדיין נשמר בו מעט מן הפאר וההדר שאפיינו אותו בתקופה ההיא. במבט מבחוץ ניתן להתרשם מתחזוקם של הבניינים הקולוניאליים ברחוב השחרור, אך פנים המבנים אינו מתוחזק.

 

הכיכר המרכזית  שוכנת בלב הרובע הצרפתי. הכיכר אינה כיכר בטון כמו אחותה הגדולה בבייג'ינגכיכר טיאנאנמןאלא היא מלאה במדשאות, עצים ופרחים וסביבה נבנו בתים קולוניאליים יפים. הכיכר שוקקת חיים במיוחד בסופי שבוע, אז מתקבצים הורים "פולניים" מכל רחבי העיר בתקווה למצוא בן או בת זוג בעבור ילדיהם. מעבר לכך, כאשר מטיילים באזור הכיכר, ניתן למצוא את השכונות העתיקות יותר של העיר מצד אחד ואת המדרחובים המודרניים העמוסים מצד שני, ברחובות בינג'יאנג ורחוב הה-פינג. במדרחוב בינג'יאנג בשעות הצהרים ניתן לסטות מערבה לרחוב ליאונינג המתפצל ממנו, שם קיים שוק אוכל עמוס בדוכנים מעניינים ושופעים.

 

 

 

קתדרלת קאיסין, הכנסייה הגדולה בטיאנג'ין, שפירוש שמה בסינית הוא כנסיית האושר, הקתדרלה נמצאת ברחוב סינינג מספר 9. היא נבנתה בין השנים 1917-1913, בסגנון רומאנסקי על ידי הצרפתים. שעות פתיחת הקתדרלה אינן קבועות, אך מומלץ להגיע ולו רק בכדי להתפעל מהמבנה עצמו.

 

שוק העתיקות הגדול חבוי לו בסבך הרחובות הצרים של העיר העתיקה של טיינג'ין, הממוקמים ממערב לכיכר המרכזית ותחומים מצפון וממזרח על ידי שני המדרחובים הגדולים.  השוק פתוח חלקית בלבד ברוב ימות השבוע ומתנהל בצורה רגועה למדי. אך בימי ראשון, כל החנויות בשוק נפתחות וסינים רבים, אפילו מבייג'ין, מגיעים בהמוניהם לחפש אחר מציאות. המחירים אותם דורשים הסוחרים מוגזמים, על כן רצוי להתמקח ואין זה דבר נדיר. השוק מתרכז בשני רחובות: רחוב שניאנג ורחוב שאנדונג. גם אם אין לכם עניין ברכישת עתיקות, זו חוויה מעניינת בימי ראשון, אפילו רק לספיגת האווירה במקום.

 

 

רחוב התרבות העתיקה הוא אחד המרכזים התיירותיים הגדולים והעמוסים בטיינג'ין. הוא נמצא כ-20 דקות הליכה צפונה מהעיר העתיקה, במקביל לנהר. ברחוב עצמו וסביבו קיים קומפלקס בניינים בסגנון סיני קלאסי, שהוקם לפני כמה שנים תחת בתים מסורתיים שהיו במקום. גם ברחוב זה ניתן למצוא עתיקות ומזכרות סיניות. אף על פי שרחוב זה משוחזר לגמרי ולא קיים בו בניין עתיק כלשהו, הוא הפך לאטרקציה החביבה אפילו על התיירים הסיניים המגיעים לביקור בעיר. האווירה ברחוב שמחה וכדאי להגיע ולהתרשם מרחוב סיני עתיק-מודרני.

 

הרובע האיטלקי. ביציאה הצפונית מרחוב התרבות העתיקה חוצים את הנהר ויוורדים אל הטיילת. הליכה של כ-20 דקות לאורך הנהר והגשרים החוצים אותו מובילה לרובע. יש לצאת מהטיילת כאשר מתקרבים למגדל השעון. הרובע האיטלקי נבנה בשנת 1902 והוא העדות לארכיטקטורה האיטלקית שהייתה במזרח אסיה.

כיכר מרקו פולו והארנה על שם ג'ילאי הם מרכז הרובע, ששימש בעבר כביתם של האיטלקים בעיר, של פוליטיקאים ואנשי תרבות סינים. זהו הרובע הקולוניאלי היפה והרומנטי בעיר. מגיעים אליו זוגות טריים רגע לפני חתונתם, הצובאים על המקום עם צוותי צילום ומלבישים לתמונות חתונה. ברחוב הראשי ברובע, המכונה "שדרת החופש", קיימים הבניינים האיטלקיים היפים ביותר, אשר פרושים לאורך מדרחוב נחמד. בניינים אלה מתפקדים כיום כמסעדות ופאבים אשר מגישים בירות ויינות מיובאים ואוכל מערבי לא זול, שמתאים לאווירה המשוחררת והשלווה ברובע. משם ניתן ללכת כ- 10 דקות מזרחה ולהגיע לתחנת הרכבת.

 

 

 

הרובע האיטלקי


             

מקום נוסף שמעניין לראותו הוא אצטדיון מרכז הספורט האולימפי טיאנג'ין אשר הינו אצטדיון כדורגל הממוקם בדרום מערב העיר. המבנה ממוקם בסמוך למרכז הספורט הבינלאומי ולאולם הספורט של העיר טיאנג'ין. האצטדיון מכונה "טיפת הגשם" בשל צורת המבנה. עבודות הקמת האצטדיון החלו באוגוסט 2003 והסתיימו באוגוסט 2007 בעלות של כ-1,500,000,000 יואן. האצטדיון אירח את משחקי גביע פיפה לנשים בשנת 2007, וכן את התחרויות המוקדמות בכדורגל במסגרת המשחקים האולימפיים שנערכו בבייג'ינג בשנת 2008.

אורכו של המבנה 370 מטרים, רוחבו 250 מטרים וגובהו כ-53 מטרים. במבנה 54,696 מקומות ישיבה לצופים.

 

רעבים? טיאנג'ין גאה במעדנים שלה וברחובותיה הצבעוניים ניתן למצוא דוכני מזון ומסעדות קטנות המוכרות ארוחות קטנות של סרטנים, דיונון, יונים, מאפים ועוד. גם אלו שאינם מורגלים למזון הסיני ימצאו משהו טעים לנשנש בשווקי האוכל. אם אינכם מורגלים למנהגי האוכל המקומיים, ניתן למצוא בעיר מאכלים האופיינים  לחלקיה השונים של סין. רחובות המזון העיקריים הינם: נאנשי שבדרום העיר, רחוב הפינג ורחוב שי-יו.

 

ואסור לשכוח את חיי הלילה! הנה ארבעה רעיונות לבילוי לילי בעיר:

 

1. You Yi road bar street night club, at: You Yi road HeXi district.

2. Soho Bar dance club, at: No.78 Jian She road.

3. Food, Dancing and free pool: Cosy Cafe & Bar, at: No.68 Changde Dao Heping District.

4. Live music: Sargeant Pepper's, at: Jiefang Road

 

 

 
  
לייבסיטי - בניית אתרים