24 שעות בסוג'ואו

 

 

 

סוג'ואו הממוקמת במחוז ג'יאנגסו מפורסמת בגניה היפים ובאדריכלות המסורתית של רחובות העיר העתיקה הבנוים סביב לתעלות מים החוצות אותם. מהמאה ה-12 ועד המאה ה- 4 לפני הספירה היתה סוג'ואו בירתה של ממלכת הוו. בשל מיקמוה האסטרטגי על דלתת נהר היאנגצה, הפכה סוגו'או עם השנים למרכז המסחר במשי והיוותה מוקד משיכה לאמנים, אנשי רוח ואומנים מומחים שחיו ויצרו בה במשך מאות שנים. כיום, סוג'ואו מהווה את ליבת התעשייה והכלכלה של האזור והיא אחת מן הערים עם התל"ג הגבוה ביותר לנפש בסין. זאת, תוך שהיא משמרת את יופיה העתיק וגם מתפתחת בעיר מודרנית ותוססת. לפיכך, היא אחת הערים שבהן בהחלט מומלץ לבקר בסין, ולו רק ל-24 שעות.

 

כיצד מגיעים? ניתן להגיע באוטובוס הישר משדות התעופה של שנגחאי (פודונג הבינלאומי והונגיצ'יאו המקומי), היוצא בכל שעה ונסיעתו אורכת בין שעה לשעה וחצי ליעד. בנוסף, ניתן להגיע לעיר בשני קווים עיקריים מנאנג'ינג (נסיעה של שעה וחצי) ומשנגחאי (נסיעה של חצי שעה בלבד). אפשרות נוספת היא הגעה באוטובוס ממס' ערים מרכזיות במרכז-מזרח סין או אפילו הגעה בספינות נהר היאנגצה משנחאי תוך התבוננות בנוף שנשקף מהנהר.

 

איך מתמצאים בעיר? מרכז העיר סוג'ואו תחום לחלוטין ע"י תעלה גדולה ומלבנית הידועה בשם "נהר הוויצ'אנג". תעלה זו מסתעפת ל-9 תעלות שכיוונן מזרח-מערב ועוד 12 תעלות החוצות אותן מצפון לדרום. רוב רובן של האטרקציות התיירותיות ממוקמות באזור זה ומומלץ להלך בו רגלית וניתן גם לשכור אופנים לסיור יומי או שעתי. סביב מרכז העיר בנויה בצורת טבעת העיר המודרנית הנחלקת לאזורים שונים ע"פ מיקומם (החלק הדרומי, הצפון-מערבי, וכיו"ב). אוטובוס מס' 10 יכול לקחת אתכם לסיבוב המקיף את כל העיר כולה. במידה ועליכם להגיע לנקודה מסוימת, ניתן כמוסן להשתמש גם בשירותי מוניות אך יש לזכור כי מעטים מבין הנהגים מסוגלים לתקשר באנגלית ולו הבסיסית ביותר. החדשה המסעירה ביותר היא כי השנה צפויה להסתיים בנייתה של הרכבת התחתית בעיר שתחבר בין חלקיה העתיקים והמודרנים בקלות ובנוחות.

 

אז מה כדאי לראות? ראשית, סוג'ואו משופעת בגנים סיניים קלאסיים - כמה עשרות במספר- ולהם שמות היסטורים משעשעים למדי, בניהם: "גן האדמינסטרטור הצנוע" הממומקם בצד הצפוני של העיר העתיקה, "גן אמן הרשתות" הממומקם בדרום העיר העתיקה, "גן ההרהורים" שהינו אחד הגדולים בעיר העתיקה, הוכר ע"י אונסק"ו כאתר מורשת לאומית ועוד ועוד.

 

אפילו הרחובות בס'וגואו העתיקה מהווים אטרקציה תיירותית בפני עצמם. כך למשל "Baita Road" היוצא מהפגודה הצפונית בו בוצעו עבודות פיתוח ושימור כך שכיום ניתן למצוא בו חלונות ראווה רבים בסגנון עתיק. בקצהו המזרחי של הרחוב ישנה קשת ענקית טבעית של עצים מסוקסים המצלים על הרחוב לגמרי.

 

 

רחוב נוסף, בו שווה לסייר הינו רח' " "Ping Jiang Roadהמציע מסלול יפיפה לאורך דרך עתיקה המרוצפת באבנים שסותתו ביד לאורך יותר מ-1000 שנים ומשמר אדריכלות מסורתית עתיקת יומין ומשומרת להפליא. יחד עם זאת ברחוב זה ניתן למצוא כמות לא מבוטלת של בתי קפה בסגנון מערבי עכשוי הכוללים תפריט מלא באנגלית כמו ספרים באנגלית ועמדות חיבור לאינטרנט. בצפון הרחוב, דרומית למוזיאון אין יותר חנויות ולעמשה הופך הרחוב לרחוב מגורים שקט ומעניין.


ואיך אפשר לבקר בעיר סינית בלי לסייר בפגודות? אחת הפגודות המרשימות בסוגו'ואו היא הפגודה הצפונית, הממוקמת בתוך העיר העתיקה ואליה ניתן להגיע ברגל או בקו 4 של חברת האוטובוסים העירונית. פסגת הפגודה היא המפורסמת ביותר בסוג'ואו וממנה ניתן לצפות על העיר. על הקרקע למרגלותיה ממוקמים הגנים והמקדש. 


   

ישנם בעיר גם מס' מוזיאונים מרתקים, בניהם המוזיאון של סוגו'או משלב בין העבר העתיק של העיר לאומנות עירונית מודרנית. המוזיאון ממוקמם ברח' DongBei מס' 204. מוזיאון נוסף שבו שווה לבקר הינו מויזאון האופרה של סוג'ואו. מוזיאון זה מפורסם לא רק באלגנטיות של גניו הקלאסיים כי אם גם ובעיקר בזכות האופן בו הוא מלמד על המסורת האופראית הייחודית למקום ובזכות הקונצרטים הבינלאומיים הנערכים בו.

 

מוזיאון נוסף שלא כדאי להחמיץ הוא מוזיאון המשי של סוג'ואו הנמצא ב- Renmin Rd מס' 2001, פחות בגלל העבודות המוצגות בו ויותר בגלל האטרקציה "החיה" שהוא מציע – תולעי המשי בפעולה.

 

כאמור, סוג'ואו באופן היסטורי וגם מודרני מהווה בית חם לאמנים ואומנים רבים היוצרים החל מעבודות לקישוט הבית ועד אופנת עילית. זאת בנוסף על העונג שבשיטוט ברחובות העיר העתיקה והצצה לא רק בחלונות הראווה אלא בסדנאות אמנים פעילות המצויות על הרחוב ממש ומאפשרות לא רק להבטי כי אם לרכוש חפצי אמנות בעבודת יד, מה שהופך כל מסע קניות בסוג'ואו לחוויה אמיתית. במקום לשוטט בקניון המודרני אפשר ורצוי לרכוש אמנות ואופנה מקומית יחודיים במחירים סבירים (אם כי לא זולים במיוחד).

 

גם מבחינה קולינרית סוג'ואו אינה מאכזבת. העיר מציעה שפע של מסעדות ובתי אוכל בסגנונות שונים וברמות מחירים מגוונות. בנוסף, כלכל עיר בסין, יש למטבח של סוגו'או סגנון קולינרי מובחן – טעמי המטבח הסוג'ואי הינם מעט מתוקים (הטעם המתוק מופק מג'לטין אורז) והנם קלים ועדינים לחיך. המטבח המקומי עושה שימוש נרחב בדגים ובצדפות טריים ומנת הדגל של העיר הינה Song Shu Gui Yu – דג גדול החתוך לרצועות, טבול בקמח, מטוגן ומוגש עם צנוברים ורוטב חמוץ-מתוק עדין ויין אורז.


 

עם רדת החשכה מומלץ בחום לשוב לרחובות העיר העתיקה המוארים בצבעים ססגוניים ולשבת באחד מהבארים הרבים המאכלסים את רח' Shiquan, או בבתי הקפה השוקקים גם בשעות הקטנות של הלילה.

 

לאחר שהרוויתם צימאונכם, ניתן להתאכסן באחד מהמלונות הרבים בממוקמים בעיר, כל אחד ע"פ תקציבו וטעמו, החל מאכסניות צנועות דוגמת 100 Happy Hotel ברח' Shiquan 201, דרך מלונות בדרגת ביינים כגון Bamboo Grove Hotel ב- Zhuhui Rd מס' 168, ועד מלונות יוקרה כמו  Regalia Resort & Spa הממומקם ברח' Li Gong Di מס' 2.

 

תהנו.

 

  

 

לייבסיטי - בניית אתרים