סין עוקפת את ארה"ב עם מחשב העל המהיר בעולם

 

סין יכולה עכשיו לקרוא לעצמה מעצמה טכנולוגית, זאת לאחר שמרכז מחקר סיני בנה את מחשב העל המהיר בעולם ובכך עקף את ארה"ב שהייתה עד כה במקום הראשון.

למחשב המכונה טיאנחה- 1א (Tianhe) יש פי 1.4 כוח חישוב בהשוואה למחשב העל הנחשב עד עתה למהיר בעולם, הנמצא במעבדה במדינת טנסי. אמת המידה להשוואה נמדדת במהירות החישוב של פעולות מתמטיות.

המירוץ לבניית מחשב העל המהיר בעולם נהיה מקור לגאווה לאומית היות והמחשבים יכולים לפתור בעיות בתחומים של בטחון, אנרגיה, פיננסים ומדע. חברות נפט וגז משתמשות בהם למצוא מאגרים וסוחרים בוול סטריט בכדי לבצע עסקאות סופר-מהירות.

כמו כן, מרכזי מחקר עם מחשבי על הם בדרך כלל אבן שואבת לכשרונות מחקר מן המעלה הראשונה, דבר המקנה משמעות נוספת למרכזים אלה מעבר לעובדה הפשוטה שהם יכולים לבצע חישובים. 

בעשור האחרון סין הוציאה מיליארדי דולרים בכדי לבנות מחשב על מהיר יותר. בנוסף, הודיעה על התחלת העבודה על תחנת החלל המאוישת הראשונה שלה המתוכננת לשנת 2020. ב-2016 תתחיל לפעול מעבדת חלל בכדי לחקור טכנולוגיה הנחוצה לתחנת החלל, כגון תנאי מחיה לאסטרונאוטים. חיבור החלל הראשון של סין, צעד הכרחי לקראת בנית תחנת חלל, מתוכנן ל-2011. כיום רק שתי מדינות – ארה"ב ורוסיה, הן בעלות יכולת עצמאית לבנות ולתפעל תחנת חלל. 

מחשבי על מודרניים בנויים על ידי צירוף אלפי שרתים המחוברים על ידי תוכנה לכדי מחשב אחד. מן הבחינה הזאת כל מה שנדרש בשביל לבנות מחשב על הוא כסף ושימוש במרכיבים מוכנים מן המדף. השיטה הסינית הולכת בעקבות מודל זה על ידי חיבור אלפי שביבים של חברות אינטל ונווידיה. אך פריצת הדרך הטכנולוגית כאן היא שיטת החיבור שפותחה בסין ומקנה את המהירות למחשב.

במשך עשורים ארה"ב פיתחה את רוב הטכנולוגיה ששימשה מחשבי על ובנתה מכונות כאלה במרכזי המחקר שלה. חלק מן המחשבים האלה מדמים תוצאות של נשק גרעיני ואחרות בונות תחזית מזג אוויר ומסייעות במחקר של אנרגיה. 

ב-2002 ארה"ב איבדה לזמן מסוים את המקום הראשון כאשר יפן הציגה מחשב מהיר יותר אך ארה"ב חזרה למקום ראשון ב-2004. 

החוקרים הסינים מתכוונים להציג כיצד המחשב החדש יכול לסייע בתחומים כגון אסטרופיזיקה ומודלים ביומולקולרים. המחשב הסיני החדש יכול לבצע פעולות מתמטיות במהירות העולה ב-29 מיליון מונים מהמחשב העל הראשון שנבנה ב-1976. מהירות הפעולה שלו היא 2.5 כפול 10 בחזקת 15 פעולות בשניה.

יש להניח כי החוקרים האמריקאים עדיין לא אמרו את המילה האחרונה ולנו נותר להמשיך ולהתפעל מקרב ענקים זה.


לייבסיטי - בניית אתרים