סטודנטים בסין

 

בשנת 2004 פעלו בסין 2,236 מוסדות להשכלה גבוהה עם מעל לעשרים מיליון סטודנטים רשומים, כאשר יותר משישה מיליון סטודנטים סיימו את חוק לימודיהם בשנת 2008.

 

הליך הקבלה לאוניברסיטאות בסין שונה מההליך המקובל בישראל, בעיקר משום שהסינים לא מתקבלים לאוניברסיטה רק על סמך ציוניהם בתיכון, אלא גם על פי צרכי הממשלה. תהליך המיון והקבלה לאוניברסיטאות השונות בכלל ולחוגי הלימוד בפרט, מתבצע באופן הבא – בוגר תיכון בוחר בחמישה חוגים אוניברסיטאיים, אשר מבניהם תגדיר הממשלה באיזה חוג יחבוש את ספסל הלימודים, כאשר השיקול המרכזי הינו צרכי המשק הסיני באותה עת.

 

הלימודים בסין מתחילים בשבועות הראשונים של חודש ספטמבר, קצת לפני יום העצמאות הסיני שנחגג בראשון באוקטובר כל שנה. 

לרוב, הסטודנטים הסינים לומדים במרחק של מאות ואף אלפי קילומטרים מבתי הוריהם, ועל כן מרביתם מתגוררים במעונות הסטודנטים. מעונות הסטודנטים  מאופיינים בדרך כלל בחדרים צפופים המאכלסים 6-8 סטודנטים, סיטואציה מורכבת ולא פשוטה עבור אדם צעיר שהורגל לחיות כילד יחיד ולא לחלוק דבר עם אח או אחות.

 

הקמפוס בסין חולש על שטח עצום בו נמצא מענה לכל צרכיו של הסטודנט – חדר אוכל, מכולות קטנות, סניף בנק, חדר כושר ומגרשי ספורט גדולים. 
 

סדר היום של הסטודנטים הנו ארוך במיוחד, ומתחיל עוד לפני השעה שבע, כאשר הסטודנטים מתייצבים בחדר האוכל לארוחת הבוקר שעל פי המסורת הסינית הנה הארוחה החשובה של היום. ארוחת בוקר טיפוסית כוללת מרק, אורז, נודלס ומיני מאפים. בשעה שמונה הלימודים מתחילים ונמשכים עד השעה שתיים עשרה בצהריים. בהפסקת הצהריים שבילי הקמפוס נשטפים בהמוני סטודנטים הנוהרים אל חדר האוכל. את ההפסקה הסטודנטים מנצלים לבילוי בשיחה עם חבריהם ללימודים בחצרות הקמפוס, וישנם גם כאלו שיוצאים אל מחוץ לו להצטייד בנשנושים כמו תירס צלוי או פירות חמוצים עטופים בקרמל על שיפוד. יום הלימודים מסתיים לפנות ערב ובשעה שש מגיעים הסטודנטים לחדר האוכל לארוחת הערב. הסינים מאמינים שאת ארוחת הערב יש לאכול בשעת ערב מוקדמת וגם לאכול מעט. לאחר ארוחת הערב כל סטודנט מתפנה לענייניו. הסטודנטים הסינים חרוצים בצורה בלתי רגילה ואת זמנם הפנוי במהלך הסימסטר לרוב ינצלו ללימודים. סטודנטים סיניים רבים מעוניינים לשפר את ידיעותיהם בשפות הזרות השונות (הפופולארית ביותר הינה השפה האנגלית, אבל לא רק) והדרך היעילה והזולה ביותר הינה להסדיר "חילופי שפה", דהיינו – הסטודנט הסיני והזר יסייעו איש לרעהו. בסופי שבוע ניתן לראות כיתות מוארות מלאות בסטודנטים ללא מרצה אשר יושבים ומשננים חומר, אך ישנם גם סטודנטים אשר מוצאים פורקן לשבוע העמוס בבתי קפה אינטרנט אפופי עשן, בהם הם משחקים במשחקי וידאו אונליין יחד עם חברים, ייתכן מעיר מולדתם אליה הם מתגעגעים.

 

בשנים האחרונות התחזקה המגמה של סטודנטים ישראליים אשר נוסעים ללמוד סינית בסין. מרביתם מגיעים עצמאית לפני או בתום לימודי מזרח אסיה או חוגים אחרים באוניברסיטאות בארץ. מיעוטם נוסעים על מלגת סטודנט מהאוניברסיטאות השונות בארץ או מטעם ממשלת סין. הסטודנטים הזרים לומדים בתוכניות ייחודיות ללימוד שפה בכיתות משותפות לסטודנטים הבאים מכל העולם. הלימודים אינטנסיביים מאוד, המטלות רבות ואת שארית זמנם הפנוי בערב מבלים הסטודנטים ב"חילופי שפה" עם סטודנטים סינים, או בבילוי במסעדות ובארים מקומיים. את סופי השבוע מבלים הסטודנטים בטיולים ברחבי סין, רכיבה על אופניים לשווקים ההומים אדם וסחורה, או יציאה לבר הקרוב ולמסעדה השכונתית.

 

הסינים בעלי גאווה לאומית ותרבותית רבה, והם רואים זאת בחיוב ובהערכה שזרים מגיעים למולדתם לשם לימוד השפה הסינית. הסטודנטים הזרים נהנים מקבלת פנים חמה בכל פינה, על ספסל הלימודים, במסעדות וגם ברחוב. הסיני המצוי ברחוב לעולם ישתומם בעת פגישה עם מערבי שהסינית שגורה בפיו ולא ישבע מלהחמיא לו. 

לייבסיטי - בניית אתרים