ווהאן – עיר המהפכה

 

ווהאן היא בירת פרובינציית חוביי במרכז סין וגם העיר הגדולה ביותר בה. ווהאן היא למעשה חיבור של שלוש ערים – ווצ'אנג, האנקואו והאניאנג, צירוף שנקבע ב-1927. ווהאן יושבת בהצטלבות שני הנהרות המרכזיים העוברים בפרובינציית חוביי- היאנגדזה ונהר ההאן, מיקום שהוליד את הכינוי "עיר הנהרות."  

 

ווהאן נחשבת כיום למרכז התרבותי, הפיננסי, הטכנולוגי והתחבורתי של מרכז סין וגם העיר המאוכלסת ביותר במרכז סין עם קרוב ל-10 מיליון תושבים. ווהאן מפורסמת בין היתר בשל "התקוממות ווהאן" – המרד באוקטובר 1911 ששם קץ לשושלת צ'ינג והפיל את האימפריה הסינית אחרי יותר מאלפיים שנה, והביא להקמתה של הרפובליקה הסינית. יום תחילת המרד, העשירי לאוקטובר, מצוין עד היום כיומה הלאומי של טאיוון ששמה הרשמי "הרפובליקה הסינית."

 

בשל מיקומה האסטרטגי, ניתן להגיע לווהאן דרך האוויר, דרך היבשה וגם במעבורת, ועשרות כבישים ומסילות ברזל עוברות בתוך העיר. העיר מרוחקת מרחק זהה בקירוב מבייג'ינג, שאנגחאי, וגואנגג'ואו, בירת פרובינציית גואנגדונג בדרום. שדה התעופה הבינלאומי טיאנחה משרת את העיר וישנן שלוש תחנות רכבת מרכזיות בווהאן. הגשר הראשון מעל לנהר היאנגדזה הושלם בווהאן ב-1957 וכיום ישנם שישה גשרים מעל הנהר ומנהרה אחת מתחתיו.

                              


שדה התעופה טיאנחה ממוקם 18 ק"מ ממרכז העיר ועלות המעבר בכביש האגרה המוביל לשדה הוא 2.3 דולרים.  מן השדה יש טיסות יומיות ל-35 מקומות בסין ולהונג קונג, מקאו, יפן ותאילנד. יש שירות אוטובוסים בין העיר לשדה שיוצא לעיתים תכופות וניתן לקחת גם מונית. אמרו לנהג המונית שיפעיל מונה ותחסכו מעצמכם מקח על המחיר.

 

תחנת הרכבת האנקואו נמצאת בצפון העיר ותחנת הרכבת ווצ'אנג בדרומה. התחנות מחברות את ווהאן עם כל הערים המרכזיות בסין בתדירות של לפחות מספר רכבות ביום. ווהאן גם מרושתת ברכבת קלה, או מטרו. בדצמבר 2009 נפתחה תחנה מרכזית נוספת- תחנת ווהאן וממנה יוצאת הרכבת המהירה לגואנגג'ואו. הרכבת, שמגיעה למהירות של קרוב ל-394 קמ"ש, קיצרה את זמן הנסיעה לשלוש שעות במקום עשר וחצי. הממשל מתכנן גם לחבר את ווהאן לבייג'ינג באמצעות הרכבת המהירה. יש 21 רכבות מהירות ביום בין ווהאן לגואנגג'ואו צפון. כרטיס מחלקה ראשונה עולה 780 RMB ולמחלקה שניה עולה 490 RMB.

 

נסיעה במונית בתוך העיר אינה יקרה, כאשר שני הק"מ הראשונים עולים 6 RMB  ועוד 1.4 RMB לכל ק"מ נוסף עד לשבעה ק"מ, ועוד שניים עבור כל ק"מ מעבר לזה. אוטובוס רגיל עולה 1 RMB. קווי אוטובוס מס' 401 ו-402 עוברים בכל מקומות המשיכה לתייריים. 

 

ווהאן היא מרכז כלכלי עם מספר מרכזי תעשיה. כך למשל אזור התעשיה עתיר המדע "ווהאן האגם המזרחי" הוא המרכז הגדול בסין של מוצרי אופטו-אלקטרוניקה וסיבים אופטים לתקשורת. האזור הוא גם מרכז תעשיית הלייזר הסינית. בעיר שוכנות מספר יצרניות רכב גדולות.

 

מוקדי תיירות

בתוך ווהאן: בווהאן נמצא האגם העירוני הגדול בסין, האגם המזרחי.בשטח כולל של 80 קמ"ר. ישנם גנים רבים מסביב לאגם שבאביב הופכים לים של פרחים.


אנשים התיישבו באזור ווהאן לפני יותר משלושת שנה ואחד מן הקרבות המפורסמים בהיסטוריה הסינית-
קרב המצוקים האדומים בשנת 208, קרב שתוצאתו קבעה את פיצול סין לשלוש ממלכות עד לשנת 265 לספירה– התחולל לא רחוק מווהאן. שווה לבקר במוזיאון הפרובינציאלי שמכיל יותר מ-200,000 פריטים, בהם סט פעמוני ברונזה שמתוארכים לשנת 433 לפני הספירה. הסט, השייך למרקיז ווי ממדינת דזנג, נמצא בחפירות ב-1978 ומלמד על הישגים בתחות המוזיקה והמטלורגיה בסין הקדומה.


אתר מעניין ובמידה מסוימת סמל העיר הוא מגדל העגור הצהוב על גדת היאנגדזה, בקצה הדרומי של גשר היאנגדזה, המציע נקודת תצפית לנהר ולעיר. המגדל נבנה בשנת 223 לספירה והמשורר צוי חאו מן המאה השמינית לספירה הילל את המבנה בשירו. המננה נהרס פעמים רבות והשחזור הנוכחי הוא מ-1986.

                         


מסביב לווהאן:

אחד האתרים המפורסמים ביותר בסין הוא סכר שלושת הערוצים שהוא גם תחנת כוח הידרואלקטרית הגדולה בעולם, וממוקם בחוביי. ב-2011 הסכר יגיע לתפוקה של 22.5 ג'יגה ואט ויהיה תחנת יצור החשמל, מכל סוג שהוא, הגדולה בעולם. מספר מסלולי סיור בספינה על נהר היאנגדזה מתחילים בווהאן וממשיכים לכיוון הסכר וצ'ונגצ'ינג רבתי.


מעבר לעניין שמעורר סכר שלושת הערוצים, מוקדים שמושכים מבקרים כוללים את הר וודאנג ובו קומפלקס של מבנים שנבנו במאה ה-15. ההר מהווה מרכז דאואיסטי חשוב ואזור לימוד אומנויות לחימה שמושך מבקרים מכל העולם.


                     

לווהאן יש מה להציע גם לגוף ולא רק לנשמה. בזכות שפע המים בעיר אולי לא מפתיע שדגים מככבים בתפריטי המסעדות אך ווהאן מציעה לא רק דגים. הקולינריה בווהאן מאופיינת בארבע סגנונות נבדלים- תבשילי בשר חיות ציד, מנות בשר, מנות צמחוניות, ומנות מאודות.

 

ברחוב ג'יצ'ינג, אזור האנקואו, תוכלו לטעום מן המטעמים המקומיים במסעדות הזולות הרבות בצד הדרך אך אוכל זה לא הכל – חווית האכילה מלווה במופעי רחוב בשעות הערב.


בנוסף לאוכל סיני, ווהאן מציעה אוכל מערבי, יפני, קוריאני, וצמחוני. המנות הפופולריות המקומיות כוללות "רה-גאן מיאן"– אטריות מבושלות עם ממרח שומשום, "צוואר ברווז"-הגרסה המקומית של מאכל סיני פופולרי, "דואו פי"– מעין כיס עשוי טופו וממולא בביצים, אורז, בקר, פטריות ופולי סויה, "סיאו לונג באו"– כופתאות מאודות במילויים שונים שביס אחד משפריץ את המרק שבהן.

 

באזור האנקואו תמצאו מסעדות רבות באזור רחוב טייפה ורחוב הונג קונג. אזור צ'יאוקואו גם ידוע במסעדות שלו. אם תרפיה בקניות היא מה שנדרש אחרי כל האוכל הזה, המדרחוב באזור ג'יאנגהאן, האזור המסחרי בווהאן הוא אופציה אחת. בניינים ישנים בסגנון אירופי מצויים בערבוביה עם מרכזי קניות ומסעדות ברחוב היסטורי זה.

 

אזור קניות נוסף הוא בין שדרות ג'ונגשאן וג'יאנפאנג.  שם תמצאו עוד מרכזי קניות כגון מרכז הסחר העולמי ווהאן ואפילו וולמארט האמריקני. מי שמחפש עתיקות, שיסור לשוק העתיקות ברחוב הונג קונג. ומי שכוחו עוד במתניו יכול לעשות סיבוב בבתי הקפה הרבים לאורך שדרת יאנגדזה, אלה נסגרים יחסית מוקדם אך הפאבים, המרוכזים ברחוב יונלין פתוחים עד שתיים בלילה.
לייבסיטי - בניית אתרים