פרובינצית שאנשי (Shanxi)פרובינציית שאנשי נמצאת בצפון סין ומשמעות שמה "ממערב להרים" כאשר הכוונה לרכס הרי טאיהאנג (Taihang). השם המקוצר הוא "גין" (Jin) על שם המדינה העתיקה באזור זה לפני איחוד המדינות הסיניות לכלל אימפריה במאה השלישית לפנה"ס. שטח הפרובינציה הינו 156,800 קמ"ר ואוכלוסיתה מונה 33.75 מיליון איש, רובם ככולם סינים בני האן. שאנשי גובלת בחביי (Hebei) ממזרח, חנאן (Henan) מדרום, שאאנשי (Shaanxi) ממערב ומונגוליה הפנימית מצפון. עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר היא טאייואן (Taiyuan).

 

הטופוגרפיה של שאנשי הנמצאת במרכז עמק הנהב הצהוב, היא בעיקר הררית, המשקעים יחסית מועטים והחורף ארוך, קר ויבש. במשך מאות שנים שאנשי היוותה מרכז של מסחר ובנקאות, אשר היו ממוקמים בעיר פינגיאו (Pingyao) והעיר כיום היא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בזכות מיקומה האסטרטגי וקרבתה לחומה הסינית הפך האזור לפרובינציה העשירה במרכז סין, מה שהביא ליצירת הביטוי "סוחר משאנשי" (Jinshang) במשמעות עושר ושגשוג.

 

אך כיום בשל ריחוקה של שאנשי מן המסחר בחוף המזרחי של סין התל"ג לנפש יחסית נמוך יותר ביחס לפרובינציות החוף.

 

הכלכלה של שאנשי כיום נסובה סביב מחצבים, יצור חשמל ותעשיות כבדות כמו עיבוד מתכות. המיליארדר ההונג קונגי לי קא-שינג השקיע בחיפוש גז ממרבצי פחם בשאנשי. שאנשי ידועה בתנאים ירודים במכרות הפחם שלה והתאונות הרבות בהם. בבירת הפרובינציה טאייואן ממוקם גם אחד משלושת מוקדי שיגור הלויינים של סין וגם בסיס טילים בליסטיים שמסוגלים לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

 

תעשיות עיקריות במחוז:

 

  1. פחם ומחצבים: מרבצי הפחם המוכחים בשאנשי הם 261.2 מיליארד טון, כשליש מכלל מרבצי הפחם בסין. בפרובינציה יש גם כ-500 מיליון טון - כשליש מכלל המרבצים בסין - של בוקסיט (bauxite), מינרל המשמש ליצור אלומיניום. מחצבים אחרים כוללים עופרת פלדה, וגליום (Gallium) המשמש בתעשית המוליכים למחצה.

 

  1. קוקס (coke)- בזכות מרבצי הפחם העשירים זה לא מפתיע ששאנשי היא גם היצרנית הגדולה בסין של קוק, המופק מפחם והמשמש ביצור פלדה. שאנשי מייצאת כ-80% מכלל הקוק הסיני.

 

  1. חקלאות - גידולי חיטה, דוחן, בטטות ושעורה אך האקלים היבש מגביל את הפוטנציאל של החקלאות.
לייבסיטי - בניית אתרים