פרובינציית חוביי (Hubei)פרובינציית חוביי ממוקמת במרכז סין ומשמעות שמה "מצפון לאגם", כאשר הכוונה לאגם דונגטינג. השם המקוצר הוא אְה אך הפרובינציה נודעת גם בשם צ'ו על שם המדינה העתיקה שהייתה שם לפני שסין אוחדה לאימפריה. חוביי גובלת בשש פרובינציות אחרות- חנאן בצפון, אנחוי במזרח, ג'יאנגשי בדרום מזרח, חונאן בדרום, צ'ונגצ'ינג רבתי במערב ושאנשי בצפון מערב. אוכלוסייתה מונה כ-60 מיליון איש, מהם כ-96% בני האן. שטח הפרובינציה הוא 185,897 קמ"ר, פחות מ-2% מכלל שטח המדינה.

 

בירת הפרובינציה וגם העיר הגדולה ביותר היא ווהאן שהיא למעשה חיבור של שלוש ערים – ווצ'אנג, האנקואו  והאניאנג. ווהאן, שנחשבת היום למרכז התרבותי, הפיננסי והתחבורתי של מרכז סין, מפורסמת גם בשל "התקוממות ווהאן" – המרד באוקטובר 1911 ששם קץ לשושלת צ'ינג והפיל את האימפריה הסינית אחרי יותר מאלפיים שנה והביא להקמתה של הרפובליקה הסינית. ווהאן יושבת בהצטלבות שני הנהרות המרכזיים העוברים בפרובינציית חוביי - היאנגדזה ונהר ההאן.

 

חוביי מכונה "חבל הדגה והאורז" בשל העושר החקלאי שלה, כאשר האקלים הוא סובטרופי, הקיץ חם וכמות המשקעים גדולה. גם כותנה, חיטה, ותה גדלים בחוביי והפרובינציה היא מרכז תעשיה ומסחר משגשג. סכר שלושת הערוצים שהוא גם תחנת כוח הידרואלקטרית הגדולה בעולם ממוקם במחוז. ב-2011 הסכר יגיע לתפוקה של 22.5 ג'יגה ואט ויהיה תחנת יצור החשמל, מכל סוג שהוא, הגדולה בעולם.

 

תעשיות עיקריות:

 

1. מתכות - חוביי הוא אחד משלושת מרכזי הברזל והפלדה בסין והמרכז השני בגודלו של יצור מכוניות. חברות כמו China Automotive Systems Inc. או CAAS הנסחרת בנסד"ק, קבוצת Dongfeng Auto Group ויצרני מכוניות אחרים מבוססים במחוז.

 

2. מכונות וטלקומוניקציה - אזור התעשיה עתיר המדע "ווהאן האגם המזרחי" הוא המרכז הגדול בסין של מוצרי אופטו-אלקטרוניקה וסיבים אופטים לתקשורת. האזור הוא גם מרכז תעשיית הלייזר הסינית.

 

3. חקלאות - בנוסף לכותנה, אורז, תירס ותה, גדלים בחוביי טבק ופירות. המחוז נודע גם בחקלאות, מרעה ודגה.

4. מינרלים - חוביי עשירה במחצבים כגון פרידוטיט, פוספטים, ברזל, נחושת וזהב.

לייבסיטי - בניית אתרים