צ'אנגשה (Changsha)

 צ'אנגשה הינה בירתה של מחוז הונאן, מחוז הולדתו של היושב ראש מאו, הנמצא בדרום מרכז סין בתחתית נהר צ'יאנג, שלוחה של נהר יאנגצה. המחוז ידוע בזכות הנופים של הרי הקארסט בתחומו. שטחה של צ'אנגשה כ- 11,819 קמ"ר ואוכלוסייתה מנתה בשנת 2003 6,170,600 איש, כאשר באזור האורבני חיים כ-2.7 מיליון איש.
    

איך מגיעים?
צ'אנגשה הינה צומת מרכזית לתעשיינים, תיור ולעובדים במגזר הציבורי. על כן ניתן להגיע אליה בקלות, ברכב, ברכבת, בנהר ובאוויר.

הגעה ברכב: הכבישים העירוניים 107 ו-319, כמו גם הדרך המהירה צ'אנגשה – זוזאו – צינגטן, מקושרים למטרו של צ'אנגשה.

תחבורה ציבורית: ישנם מעל מאה קווי אוטובוס בעיר, כמו גם מוניות רבות העוברות בעיר. שלושת הטרמינלים המרכזיים של האוטובוסים הינם: התחנה הדרומית, התחנה המזרחית והתחנה המערבית ומהם יוצאים אוטובוסים בתדירות גבוהה לערים בתוך מחוז הונאן ומחוצה לו.

רכבת: תחנת הרכבת ממוקמת במרכז העיר ומספקת רכבות רגילות ואקספרס למרבית הערים בסין. רכבת מהירה חדשה, לנוסעים בלבד, נמצאת בשלבי בנייה במחוז יוהאה, לה יהיו שני קווים מרכזיים בעשר השנים הקרובות בייגין דרך הונגקונג, שנגחאי לצ'אנגשה. 

דרך האוויר: נמל התעופה של צ'אנגשה, הואנגה, הוא צומת מרכזי דרכו מגיעים לערים גדולות בסין, ביניהן גם הונג קונג. חברות התעופה מספקות טיסות על בסיס יומי בין צ'אנגשה ויעדים שונים.
מה שווה לראות בצ'אנגשה:
קבר מאוונגדוי האן: ממוקם במזרח העיר. אחד המקומות המעניינים במחוז. שלושת הקברים נחפרו בין 1972-1974 ולפי העדויות זה היה קבר משפחתי מלפני 2000 שנה. ניתן לראות בקברים מעין "ספר פתוח" לשושלת ווסט (206 לפני הספירה עד 24 לספירה).
הר יואלו: ממוקם במערב נהר צ'ינגזיאנג, למרגלות צ'אנגשה. כאשר מבקרים בהר ניתן לקבל הבנה מעמיקה יותר אודות העיר. הוא ידוע בשל הנוף היפה שנשקף ממנו. מלבד הנוף והצמחייה, ישנו שילוב מיוחד של כמה תרבויות על ההר משום שהמבקרים הרבים בו השאירו את חותמם. גם הקברים והמונומנטים שנבנו קרוב להר חשובים ומבטאים את הפטריוטיות לסין.
מוזיאון הונאן: ממוקם ברח' דונגפנג לו 50 ומכסה אזור של 50,000 מ"ר. המוזיאון אוגר בתוכו פריטים מעניינים שנחשפו במחוז, המתארים את התהליך התרבותי אותו עבר המחוז דרך מאות שנים. במוזיאון אוסף של מעל 110,000 פריטים, רובם נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות. הכניסה למוזיאון חופשית- מהשעה 8:45 מחולקים 5,000 כרטיסי כניסה חינם. הוא פתוח בכל ימות השבוע מלבד יום שני וראש השנה הסיני.

         


מה לאכול?

הטעמים של המטבח ההונאני משלבים טעם חריף ומתובל. השפים נוהגים לחתוך את הירקות לצורות ודוגמאות המעטרים את המנות הקרות. כך כל מנה מספרת סיפור משלה.
ייחודי למטבח ההונאני הוא "רוטב סרטן לויאנג". זהו מין רוטב שעועית עם פלפל שמוסיפים לאוכל שיהיה חריף יותר.

בהונאן לא מקפיצים את האוכל, כפי שנהוג ברוב המקומות בסין, אלא מבשלים אותו בישול ממושך יותר, על אש נמוכה, שישמור על טעמו המיוחד.

המסעדות הנחשבות בצ'אנגשה מציעות מבחר מנות מעניין מחלקים שונים במחוז הונאן. במסעדות אלו ניתן גם למצוא אווירה מיוחדת ושירות מעולה, לדוגמא מסעדת "ג'ין טייאנג" ומסעדת "שיהו לו".

המנות המומלצות הן: San Ceng Tao Ji, Maren Xiangsu Ji, Huagu Wu Danhuang, Mala Zi Ji. מנות חריפות ומעניינות הן Huogongdian, זו מנה המשלבת נחש ומנה הנקראת Fried Stinky tofu, כשמה כן היא... בתיאבון!ומה עם קצת קניות?

במרכז צ'אנגשה ניתן למצוא את מרכז הקניות ווּיי שהוא מרכז הקניות החשוב ביותר, שנמצא בצומת הרחובות וויי ורחוב הואנשינג. יש במרכז חנויות שונות ומגוונות, סופרמרקטים, מלונות, מסעדות וכדומה. מעט צפונה מרחוב וויי נמצא מרכז קניות של רחוב זונגשן. בדרום העיר נמצא אזור הקניות דונגטאנג בו ניתן למצוא בגדים, מוצרי אלקטרוניקה, סופרמרקטים, מתנות ועוד. גם במערב העיר, סמוך למתחם הרכבת ישנו מרכז קניות רציני ששווה לבקר בו.

 

חיי לילה!

אם תרצו לסיים את הערב בהופעה:

Huatian Theatre at 5&6th floor, Huatian In'l Club – הופעות מכל הסוגים.

Red Sun Entertainment at 7-A, Dongfeng Xilu – הופעות שונות.

 

ואם דווקא מתחשק לכם מועדון:

Golden Time, at 18, Jiefang Xilu - מועדון ריקודים עם אווירה מטורפת והופעות מעולות.

Hedong DISCO – מועדון דיסקו פופולארי במרכז העיר.


           

לייבסיטי - בניית אתרים