סקירה גאוגרפית – מחוז ג'ילין ( 吉林/JILIN)

 

במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשייה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשיות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסוים?

 

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואפיון התעשיות הרלוונטיות לאזורים השונים.

 

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות במחוז לְיַאונִינְג (辽宁/Liáoníng), הממוקם בצפון מזרח חופה המזרחי של סין. היום נמשיך בסקירתנו למחוז ג'ילין אשר ממוקם צפונית לליאונינג. מצפון גובל מחוז ג'ילין במחוז הֶיי-לוֹנְג-ג'יאָנְג, ממערב במונגוליה הפנימית ובמזרח בקוריאה הצפונית. שטח המחוז הוא 187,400 קמ"ר, 2% משטחה של סין. המשקעים שסחף איתו נהר סוֹנְג-הוּאָה, הנהר העיקרי בצפון מזרח סין, יצרו את מישורי סוֹנְג-ליָאוֹ המתפרשים מאמצע המחוז עד המערב. הר צָ'אנְג-בָּאי שבדרום מזרח המחוז ממוקם על הגבול בין סין וחצי האי הקוריאני.

 

ג'ילין משתייך לאזור המוכר כמנצ'וריה. בעבר הייתה רוב אוכלוסייתו מנצ'ורית. עם זאת, כיום מהווים המנצ'ורים 4% בלבד מאוכלוסיית המחוז המונה כ-27 מיליון נפש, 91% מהם בני האן, וה-5% הנותרים הם קוריאנים, מונגולים, הְווי וסִיבֶּה.

 

ב-1932 הפכו היפנים את המחוז לחלק ממדינת מנצ'וקוו, כשמושב ממשלת הבובות היה בצ'אנגצ'ון, בירתה של ג'ילין. עם תבוסת היפנים ב1945 הועברה ג'ילין יחד עם יתר מנצ'וריה לידי הקומוניסטים, והאזור שימש כבסיס לקומוניסטים שמאוחר יותר כבשו את יתר סין.

 

במחוז ג'ילין ארבע עונות מובחנות: חודשי הקיץ חמימים וגשומים, הסתיו מתאפיין במזג אוויר נעים, האביב יבש עם רוחות עזות והחורף קר וארוך. טמפרטורה ממוצעת בקיץ עומדת על 20 מעלות, ובחורף על 18-.

 

עיר הבירה של המחוז הינה צָ'אנְג-צ'וּן (长春, Changchun)

 

תעשיות מרכזיות בג'ילין –

1.      תעשיית הרכב

2.      קרונות רכבת

3.      סגסוגת ברזל

4.      תעשייה הכימית

5.      חקלאות – בעיקר אורז,תירס ודורה

6.      חטיבת עצים

7.      רעיית צאן במערב המחוז

לייבסיטי - בניית אתרים