בייג'ינג –
北京

 

במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשיה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשייות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסויים?

 

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואיפיון התעשיות הרלוונטיות לאיזורים השונים.

 

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות במחוז היילונגג'יאנג, אשר הינו המחוז הצפוני ביותר ברצועת החוף המזרחית של סין. החודש נתחיל בסקירה של הקו השני לחוף המזרחי של סין, דהיינו – המחוזות אשר גובלים במחוזות החוף מצידם המערבי.

 

האזור הראשון שנסקור בהרחבה הינו בייג'ינג – מחוז עירוני ובירת הרפובליקה העממית של סין. הפירוש המילולי של בייג'ינג הינו "הבירה הצפונית". זו העיר השנייה בסין במספר תושביה (אחרי שנגחאי), והמרכז השלטוני, התרבותי והמנהלי של סין.

 

בייג'ינג ממוקמת בצפון־מזרח סין. בצפונה, במערבה ובדרומה היא גובלת במחוז חביי, ובדרום-מזרחה גובלת בעיר המחוז טיאנג'ין. גובהה הממוצע מטרים ספורים מעל פני הים. שטח העיר עצמה קרוב ל-5,000 קמ"ר. החבל העירוני של בייג'ינג משתרע על כ-17 אלף קמ"ר. בשטח זה מתגוררים כ-17.4 מיליון תושבים.

 

מצפוןן לעיר משתרעים הרי ין (Yan), המהווים מכשול ומגן טבעי לעיר. הדרכים הבודדות החוצות את ההרים מובילות אל בייג'ינג ומכאן חשיבותה כעיר על דרך מסחר.

 

העיר מחולקת לשני חלקים לא שווים בגודלם, העיר הטאטארית (הפנימית) שמכילה את העיר העתיקה, והעיר החיצונית שכוללת כיום גם את כל הכפרים והערים שנבלעו על ידי בייג'ינג המתרחבת. מרכז העיר הוא כיכר טיין־אן־מן שממול לעיר האסורה. מסביב לכיכר, במעגלים גדלים והולכים, מוקפת העיר בכבישי טבעת, שהקצר שבהם באורך 43 ק"מ.

 

במהלך השנים ניתנו לעיר שמות רבים. בין 1928 ו־1949 הוחלף שמה לבייפינג או "שלום צפוני". השם שונה כיוון ש"ג'ינג" פירושו בירה וממשלת הגוומינגדנג שישבה בנאנג'ינג רצתה להדגיש שבייג'ינג אינה בירת סין. בין השנים 1937 ל־1945 נכבשה ביג'יינג על ידי יפן.

 

שמה של בייג'ינג ניתן לה בחזרה עם כינון הרפובליקה העממית של סין בשנת 1949. במערב הייתה העיר מוכרת שנים רבות כפקין או פקינג (Peking). כתיבה זו משקפת את הגיית השם בניב סיני השונה ממנדרינית, הניב הרשמי בסין.

 

הקיץ הוא העונה הגשומה בבייג'ינג למרות שהוא גם החם ביותר, כ־25 מעלות. בחורף, שהוא העונה היבשה, יורדות הטמפרטורות עד כדי 4 מעלות מתחת לאפס. העיר סובלת לעתים מסופות חול המגיעות מן המדבריות המקיפות אותה מצפון ומצפון-מערב.

 

בשנות ה-90 וה-2000 חלו בבייג'ינג תהליכי פיתוח מואצים במסגרתן שכונות ישנות רבות (המכונות "חוטונגים") פינו את מקומן לגורדי שחקים ואזורי מסחר מודרניים. הפיתוח הגיע לשיאו בעת ההכנות לאולימפיאדת בייג'ינג בשנת 2008.

 

תעשיות מרכזיות בבייג'ינג –

1. תעשיית הברזל והפלדה  - בעיר ממוקמת חברת הענק Shoudu Iron and Steel Works

2. מכונות וציוד מכני לתעשיה

3. תעשיה פטרוכימית

4. תעשיית הרכב

5. הייטק

6. שטיחים ומרבדים

7. סחר ופיננסים

 

    

לייבסיטי - בניית אתרים