סיגריות בסין

 

הרשויות בחבל גונגאן, מחוז הוביי, הוציאו לפני כחודש הנחייה, לפיה עובדי הממשל והמורים במחוז נדרשים לעשן מדי שנה 230,000 חפיסות של סיגריות המיוצרות במחוז, בכדי להגדיל את רווחי המדינה ממסים. צ'ן ניאנזו, חבר הוועדה המפקחת על שוק הסיגריות בחבל גונגאן, אמר בראיון כי התקנה תורמת לכלכלה המקומית, באמצעות הגדלת ההכנסות ממסים.

 

מהלך זה נועד ככל הנראה לעודד את צריכת הסיגריות המיוצרות בהוביי, סיגריות הואנגלו, זאת בשל התחרות בינם לבין סיגריות המיוצרות במקומות אחרים. כאן יש לציין, שבמחוז הוביי מתגוררים כ-60 מיליון איש ויצרני הסיגריות בה מתחרות עם מחוז הונאן הסמוך, בו מתגוררים כ- 66.5 מיליון איש. כפי הנראה, ההחלטה אינה באה רק מהכיוון הכלכלי אלא גם מהאספקט הפוליטי, כאשר מטרתה קידום קריירות פוליטיות של פקידים במחוז, בכך שיפגינו בפני הממשלה את יכולתם להגדיל את הכנסת המחוז ממסים.

 

לפי התקנה החדשה, כל מי שלא יעשן מספיק סיגריות מקומיות, או יעדיף סיגריות מתוצרת חוץ, ייקנס ועלול להיות מפוטר מעבודתו.

 

בכל שנה מתים בסין קרוב למיליון איש ממחלות הקשורות לעישון, אך נדמה כי קברניטי חבל גונגאן בחרו להתעלם מנתונים אלה. העישון הוא נוהג מושרש בתרבות הסינית ועד לא מזמן המודעות לנזקי העישון הייתה נמוכה מאוד. אך לאחרונה רוחות חדשות מנשבות בסין, עם השקת קמפיין מרכזי לעידוד גמילה מעישון ואיסור על העישון בבניינים ציבוריים בבירה בייג'ינג, אשר תוזמן במסגרת ההכנות למשחקים האולימפיים שנערכו בה בשנת 2010.

 

איך מיישבים סתירה זו בין מדיניות מקומית לממשלתית בעניין עישון סיגריות?

ובכן, בסופו של דבר,
הביקורת החריפה בחוגי הממשל עשתה את שלה והביאה לביטולה של התקנה המעודדת צריכת סיגריות מקומיות במחוז הוביי.

לייבסיטי - בניית אתרים