מחוז סיצ'ואן – סקירה מגזרית

 


מחוז סיצ'ואן נהנה בשנים האחרונות מפריחה כלכלית, זאת על אף היותו ממוקם במערב הנחשל יחסית של המדינה. בשנים האחרונות הפנתה הממשלה הסינית תקציבים אדירים לדחיפת וקידום הפיתוח והכלכלה במחוזות המרוחקים ממחוזות החוף המזרחי העשירים והמפותחים.

 

בסיצ'ואן נמצא הסכר הגדול ביותר בעולם. סכר "שלושת הדרקונים" הממוקם על נהר היאנג-צה ובקרבת מחוז חובאי, שולט בזרימת המים במחוז כמו גם במחוז יונאן הסמוך. תפקידו המרכזי של הסכר הינו הפקת אנרגיה. מקור אנרגיה זה, מסייע להמשך הפיתוח התעשייתי של המחוז והמחוזות הסמוכים, זאת על אף הביקורת החריפה שקמה נגד בניית הסכר משום שהוא גרם לנזקים כבדים לאזורי מגורים נרחבים (מה שהצריך ישוב מחדש של אוכלוסיות שלמות במחוזות אלו), כמו גם לאתרים ארכיאולוגים ולאיזון האקולוגי הסביבתי.  

 

בסיצ'ואן מתקיימות זו לצד זו תעשיות מסורתיות יותר כדוגמת חקלאות, מרעה בעלי חיים, תעשיה קלה בסיסית וכדומה, לצד תעשיות מתקדמות יותר.  בנוסף על תעשיות כבדות כגון ייצור ועיבוד פחם, אנרגיה, ברזל ומתכות אחרות, ביסס המחוז סקטור שלם של תעשיה קלה הכוללת ייצור חומרי בנין, עיבוד עץ, עיבוד מזון ומשי. יתר על כן, הערים צ'אנגדו ומיאניאנג, מהוות מרכזי תעשיה לטקסטיל ומוצרי אלקטרוניקה; הערים דאיאנג, פאנג'יחוואה וייבין הנן, בהתאמה,מרכזי תעשיית המכונות, ציוד למחקר מדעי ומעבדות (מֶטָלוּרְגְּיָה) ותעשיית היין, המיצרת 22% מכלל  תפוקת היין הארצית בסין.

 

עדות לפיתוח הכלכלי המואץ מאוד של המחוז ניתן למצוא בעליה חדה בתל"ג במחוז סיצ'ואן. בשנת 2010 עמד התל"ג הכללי על 249 מיליארד דולר - שווה ערך לתל"ג לנפש של 2545 דולר. זוהי עליה של 320% (!) משנת 2007.

 

יתר על כן, ע"פ לשכת המסחר של סיצ'ואן, סך ההשקעות הזרות במחוז עמד בשנת 2010 על 46 מיליארד דולר, כאשר בשנים האחרונות מדובר על גידול שנתי של 53% בהשקעות. סך היצוא עמד באותה שנה על 27 מיליארד דולר, כאשר הגידול השנתי עומד על 52%, זאת בשעה בסך היבוא למחוז עמד בשנת 2010 על 18 מיליארד דולר, תוך גידול שנתי של 55%. הישגים יוצאי דופן אלו – גם במדדים סינים – הנם פועל יוצא של שינוי מובהק במדיניות סחר החוץ הסינית, הכוללת: יציבות רבה של ערך המטבע המקומי- לפחות עד לעת האחרונה ויצירת תמריצי מסחר. כך, 18 הערים ותתי-המחוזות חוו עליה עקבית בהכנסות: הכנסותיהן של צ'נגדו, סווינינג, נאנצ'ונג, דאז'ואו, יא'אן, אבאז'או וליאנגשאנג עלו בשנים האחרונות ב-40%; הכנסותיהן של לשאן, נאייג'יאנג, לוז'ואו, מיישאנג, זיאנג וייבין עלו ביותר מ-20% ואילו הכנסותיהן של זיגונג, פאנז'יחואוה, גוואנג'אן, באז'ונג וגאנז נותרו יציבות כשהיו.


לסיכום, התעשיות העיקריות במחוז סיצ'ואן הינן:


1.       חקלאות - באופן היסטורי נודעה סיצ'ואן כ"מחוז השפע". ואכן, מחוז זה הינו מהמובילים בסין בייצור של תוצרת חקלאית, הכוללת גידולים מסחריים כגון אורז, דגנים, חיטה, פרי הדר, קני סוכר, בטטות, אפרסקים, זרעי ענבים ועוד. מחוז סיצ'ואן גם הינו המחוז המוביל בסין בגידול חזירים לבשר, והשני בגידול גלמים של תולעי משי.  
 

2.       היי-טק.מאמצים רבים נעשים כיום לפיתוח מחוז סיצ'ואן ולהפיכתו למעוז ההיי-טק והתעשייה של סין. כחלק מן המאמצים מעודדת הממשלה הסינית השקעות זרות ומקומיות בתעשיות האלקטרוניקה, ה-IT, המכונות, הרכב, חשמל הידרואלקטרי, התרופות, המזון והמשקאות. 

 

3.       רכב ומכונות. תעשיית הרכב הינה אחת מתעשיות המפתח בסיצ'ואן ורוב יצרניות הרכב ממוקמות בצ'נגדו, מייניאנג, נאנצ'ונג ולוז'ואו.

 

4.       מינרלים וכימיקלים - יתרון נוסף ממנו נהנה המחוז הינו שפע של מינרלים המצויים בו. במחוז מעל 132 מכרות מינרלים תת-קרקעיים, מהם מופקים 11 סוגים שונים של מינרלים וכימיקלים, בניהם וָנַדְיוּם, טיטניום וליתיום. אזור פאנקשי (Panxi) לבדו מעבד 13.3% מכל עתודות הברזל של סין, 93% מעתודות הטיטניום שלה, 69% מעתודות הונדיום ו-83% מעתודות הקובלט (מתכת מגנטית) הכלל ארציות.

 

5.       ברזל ומתכות אחרות.

6.       ייצור ועיבוד פחם.

7.       אנרגיה הידרואלקטרית.

8.       תעשיה קלה הכוללת ייצור חומרי בנין, עיבוד עץ, עיבוד מזון וייצור משי.

9.       טקסטיל.

10.       מוצרי אלקטרוניקה לצריכה בייתית.

11.   ציוד למחקר מדעי ומעבדות (מֶטָלוּרְגְּיָה).

12.   תעשיית היין.

13.   תעשייה ביטחונית - תעשיה חשובה נוספת בסיצ'ואן הינה התעשייה הביטחונית. מספר חברות ליצור טילים ולוויינים סיניות נמצאות באזור תעשיה מיוחד שיועד לכך בעיר קשיאנג.

14.   תיירות. המחוז מהווה מרכז תיירותי זאת בשל נופיו המיוחדים.

 

לייבסיטי - בניית אתרים