המלחמה בשחיתות בסין עולה מדרגה

 

השבוע האחרון היווה אבן דרך נוספת במאבק הממשלתי בתופעת השחיתות בקרב עובדי המדינה, עם ההכרזה על גזר דין מוות למר ג'אנג ג'יאן, מזכיר המפלגה הקומוניסטית בדיסטריקט יינגואן, בעיר פויאנג, פרובינציית אנהאווי. 

 

ג'אנג, אשר היה ידוע בכינויו "מנכ"ל הבית הלבן" נידון לעונש מוות בעקבות משפט מתוקשר אשר ארך שנתיים, בוא הואשם בלקיחת שוחד, איום והיטפלות לאזרח חף מפשע. במקביל אליו, גם התובע הראשי של המחוז לשעבר, מר וואנג צ'נג, אשר הואשם בסיוע לג'אנג, נידון ל- 6 שנות מאסר.

 

גם ג'אנג וגם וואנג כופרים בפשעים המיוחסים להם, ומתעתדים להגיש ערעור לערכאה גבוהה יותר.  

 

פשעו החמור ביותר של ג'אנג היה שימוש בכוחו הפוליטי הרב לטובת נקמה באזרח מר לי גוופו, זאת על רקע איבה עזה ששררה בניהם. על מנת לפגוע במר לי האשימו ג'אנג בשחיתות – בדיעבד אשמת שווא לכל דבר ועניין. מר לי התאבד בעת היותו במעצר. 

 

בתמונה למטה מופיעים אישתו ובנו של מר לי, אוחזים בתמונתו של המנוח מחוץ לבית המשפט עם מתן גזר דין המוות לג'אנג. בתמונה הקטנה ג'אנג.

 

ג'אנג גם הואשם בלקיחת שוחד ב- 52 (!) אירועים שונים, בסכום כולל של 3.6 מיליון יואן (527,000$).

 

כינויו של ג'אנג – מנכ"ל הבית הלבן, ניתן לו ע"י תושבי האיזור לאחר שבשנת 2007 הורה על ביצוע שיפוצים בבנין העיריה בסכום כולל של 30 מיליון יואן, בהם שונה סגנונו האדריכלי של הבנין להעתק כמעט מוחלט של הבית הלבן בוושינגטון. באותה שנה, נשלח מכתב להנהגת המחוז בו הואשם ג'אנג בשחיתות, ושימוש שלא כדין בקופת המדינה. המכתב נמסר לג'אנג ע"י מזכיר המחוז. ג'אנג, בהאמינו כי כותב המכתב היה מר לי, מנהל מחלקת סחר ופיתוח של אזור תעשיה במחוז, פתח במסע נקמה קטלני. יריית הפתיחה היתה שליחת מכתב תלונה אנונימי למשטרה, לתובע הראשי ולעצמו,  בו האשים את מר לי בלקיחת שוחד, גניבה, איומים וסיוע שלא כדין במציאת מקום עבודה לילדיו. לאחר מכן החל במסע לחצים על התובע הראשי ועל המשטרה לחקור את המקרה, לכאורה בצורה תמימה כנציג ציבור נבחר. במהלך החקירה התגלו בביתו של מר לי מכתבי תלונה נוספים כנגד ג'אנג, אותם מסר התובע הראשי – וואנג (הנאשם השני, כאמור) לג'אנג, במקום לחקור את עצם משמעות המצאותם בביתו של מר לי. 

 

בספטמבר 2007 נעצר מר לי, ולאחר שג'אנג איים לפגוע בבני משפחתו נאלץ להודות באשמות השווא המיוחסות לו. ב- 13.3.2008 התאבד לי במעצר, ובדיעבד, התאבדותו היא שעוררה את חשדם של המשטרה והתקשורת.

 

ביולי 2008 הכריזה משטרת פרובינציית אנהוואי על פתיחת החקירה, וג'אנג הובא לספסל הנאשמים כעבור חודש בלבד. הראיות היו כה ברורות, עד כי לחץ הציבור המזועזע הביא להחלטה הדרמטית של בית המשפט לדון את ג'אנג לגזר דין מוות.

 

מאז תחילת המשפט, 13 בכירים בממשל המקומי הושעו מתפקידם בשל האשמות כי קודמו בתפקידם בעקבות מתן שוחד  לג'אנג. 

לייבסיטי - בניית אתרים