סקירה מגזרית / גאוגרפית - שנגחאי

 

במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשיה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשייות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסויים?

 

איפה מתחילים?

 

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואיפיון התעשיות הרלוונטיות לאיזורים השונים.

 

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות בעיר איוו, אשר מצויה בצומת מרכזי במחוז ג'ג'יאנג, במרחק נסיעה של שעתיים וחצי ברכבת משנגחאי או 4 שעות ברכב. היום נמשיך בעיר שנגחאי, אחת הערים הגדולות בעולם, והשניה בגודלה בסין, הנהנית מהמעמד המועדף של עיר מחוז (שנגחאי היא אחת מארבע ערי מחוז בסין ביחד עם בייג'ינג, טיאנג'ין וצ'ונג-צ'ינג).

 

שנגחאי ממוקמת בדלתא של נהר היאנג-דזה, בשפך לים, ומשתי גדותיו של הנהר חואנג-פו. זוהי עיר מודרנית, תעשייתית ועמוסה, המושפעת רבות מהמדינות השכנות ומדינות המערב.


שנגחאי מעולם לא תיפקדה כבירתה של סין, אבל החל מאמצע המאה ה-19 ועד היום, היתה מהערים המשפיעות ביותר ברפובליקה העממית של סין. העיר נקראה בעבר "הזונה של המזרח" והושוותה לפריס, ויש המשווים אותה (ואת רובע פו-דונג) למנהטן, בשל בנייניה הנישאים והתחבורה המסועפת והמודרנית שבה.

 

בשנת 1842, לאחר 'מלחמת האופיום' הראשונה, לא היתה זו אלא עיירה קטנה, שהתקיימה על דיג ועל אריגה. השינוי המהיר הגיע כאשר הבריטים פתחו בה את אזור הזיכיון הראשון שלהם. הצרפתים הופיעו בזירה בשנת 1847 וזמן קצר לאחר מכן הוקם במקום יישוב בינלאומי. כאשר היפנים הגיעו, בשנת 1895, נחלקה העיר ליישובים נפרדים ואוטונומיים, שלא היו כפופים לחוק הסיני ונוצר 'האזור הכלכלי המיוחד' האמיתי הראשון של סין.

חברות הסחר והפיננסים הגדולות בעולם נחתו בשנגחאי בשנות ה-30 של המאה ה-20. בעיר הוקמו הבניינים הגבוהים ביותר באסיה, ובכבישיה נסעו יותר רכבים ממונעים מאשר בכל שאר חלקי סין גם יחד. שנגחאי הפכה שם נרדף לניצול ולפשע, עם אינספור מאורות אופיום, מועדוני הימורים ובתי זונות - ועל כל זה שמרו הנחתים האמריקניים, הצרפתים והאיטלקים, החיילים הבריטים והימאים היפנים.

בשנת 1948, עם כינון הרפובליקה העממית של סין בהנהגת יו"ר המפלגה הקומוניסטית מאו דזה דונג, עבור המערב, החגיגה בשנגחאי הסתיימה.

 

בתחילת שנות ה- 50 של המאה ה- 20 , עם התחזקות השלטון הריכוזי והלאמת הרכוש בכל רחבי סין, נמלטו להונג קונג רבים מבעלי ההון של שנגחאי.

 

כיום שנגחאי הינה אחת מהערים החשובות ביותר בסין, ומרכזת כ- 20% מסך הפעילות הכלכלית של המדינה, על אף העובדה כי אוכלוסייתה מהווה כ- 1% לערך מאוכלוסיית סין.


התעשיות המרכזיות בשנגחאי -

 

1. תעשיה כבדה – אחד מהגורמים המרכזיים לזיהום האוויר החריף בעיר, ולזיהום המים בכל סביבתה. בשל כך, בשנים האחרונות מעוניינת הנהגת העיר לדחוק את מוקדי תעשיה אלו אל מחוץ לעיר.   

 

2. אלקטרוניקה ומחשבים.

 

3. טקסטיל. תעשיית הטקסטיל הייתה חזקה מאוד בעשור הקודם, אולם כרגע עוברת מגמת יציאה למוקדי ייצור המרוחקים מהעיר. כיום שנגחאי מצטיינת בעיקר בתחום של טקסטיל הבית.

 

4. תעשיית הרכב והחלפים.

 

5. ציוד תקשורת.

 

6. תעשיית היי-טק.

 

7. תיקים ומזוודות.

 

8. שירותים פיננסיים – בנקים, בורסה.

 

9. הנהגת העיר מקדמת בשנים האחרונות את תעשיית השירותים בעיר, שירותים פיננסיים, לוגיסטיים וניהולים.

 

לייבסיטי - בניית אתרים