מחוז שאאנסי -陕西 סקירה גאוגרפית

 
מחוז שאאנסי (ולא להתבלבל עם מחוז שאנסי היושב צפונית מזרחית לו) הינו מחוז ספר סיני החולש על שטח של כ- 205,600  קמ"ר. שאאנסי מתפקד למעשה בכלכלה ובתרבות הסינית כשער הכניסה לצפון מערב סין.
גבולות המחוז הינם - מונגוליה הפנימית בצפון, נינגשיה בצפון מערב, מחוז גאנסו במערב, סיצ'ואן בדרום מערב, צ'ונגצ'ינג בדרום, חוביי והיינאן במערב. מסלולו של "הנהר הצהוב" המפורסם עובר דרך שאאנסי.
האקלים במחוז הינו סאב-טרופי עם נטיה לסופות מונסון. חלקו הצפוני של שאאנסי מאופיין בחורפים קרים ויבשים, וקייצים חמים וגשומים. בדרום המחוז האקלים טרופי עם גשמים לאורך כל השנה.
38 מיליון איש חיים במחוז שאאנסי. רוב התושבים בני האן, ומיעוט ההווי (כ-0.4%) הוא המיעוט הגדול במחוז. לשאאנסי היסטוריה ארוכה ועשירה, המתוארכת בימיה הראשונים של התהוות הציוילזציה הסינית-האנית. 13 שושלות סיניות  קבעו בירתן בשאאנסי, כולל ג'ואו, צ'ין, האן וטאנג. כבר לפני כ- 2100  שנה הפכה שיאן בירת המחוז למרכז מסחרי כלכלי אדיר, בעקבות דרך המשי המפורסמת אשר יצאה ממנה מערבה. ( שמה הקדום של שיאן היה צ'אנגאן).
תעשיות במחוז שאאנסי –

  1. החקלאות –  החלקות תופסת מקום מרכזי בכלכלת המחוז, ומהווה את מקור ההכנסה הבלעדי למספר הרב ביותר של אנשים. התוצרים העיקריים הינם דגנים, כותנה, תה, שמן, טבק ופירות (בעיקר תפוחים).
  2. משק חי – רפתות,  בקר למאכל.
  3. במחוז מרבצי פחם וגז משמעותיים, ובהתאם התפתחה במחוז תעשייה כימית ופטרוכימית, וכן ייצור אנרגיה.
  4. תעשייה –  ייצור ציוד (בעיקר ציוד הקשור לתעשיות הכימית וייצור אנרגיה), מקדחות, מחרטות, מטחנות, ציוד לייצור פסי רכבת, ציוד למכרות וכדומה.
  5. מתכות – ברזל ופלדה בעיקר. שתי החברות הגדולות הפעילות בתחום הינן Longmen Steel Group ו- Hanzhong.
  6. תיירות – ענף התיירות מרכזי בפעילות הכלכלית במחוז. אתרי התיירות המפורסמים בשאאנסי – חיילי הטרקוטה, קברי קיסרים, הפגודה הגדולה וכיוצא בזה.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים