שיבתם של המדענים האובדים לסין

 

הקהילה האקדמאית בארה"ב לא הופתעה כלל וכלל, כאשר מכון המחקר הרפואי הווארד האווס שבמרילנד הכריז בשנת 2008 על הענקת מלגת מחקר בגובה 10 מיליון דולר לסטודנט המצטיין, בוגר פרינסטון, מר שי ייגונג.

 

מחקרו של ייגונג בתחום חקר התאים יצר ופתח כיוון חדש לגמרי בחקר הסרטן. בפרינסטון עמדה לרשותו מעבדה בגודל קומה שלמה ותקציב שנתי של 2 מיליון דולר, ושי ייגונג, יליד סין,התקבל כאחד משלנו בחוג הסילון של אקדמיית ארה"ב.

 

על רקע זה, הודעתו של שי ייגונג חודשים ספורים לאחר ההכרזה על מלגת המחקר הגבוהה, כי הוא שב למולדת – לסין, לאחר 18 שנים בארה"ב, התקבלה בהפתעה או ליתר דיוק בהלם. ייגונג הודיע כי הוא מנוע מלקבל את מלגת המחקר בסך 10 מיליון דולר, מתפטר ממשרתו בפריסטון וחוזר לאלתר לסין,לטובת משרת דיקן של פקולטת מדעי החיים באוניברסיטת צ'ינג חואה בבייג'ינג, הטכניון הסיני.

 

שי ייגונג עצמו מעיד כי אנשים רבים מסרבים לקבל ולהבין עד היום מדוע עזב הכל מאחור ושב למולדתו. רוברט ה. אוסטין, פרופסור לפיסיקה מפרינסטון, טען באוזני התקשורת – "זה פשוט טירוף, הוא היה אחד מהכוכבים הבולטים שלנו, איך ולמה הוא עזב?"

 

שיבתו המפתיעה של שי ייגונג לסין, לא נתפסת לרגע כהפתעה בסין והינה נדבך נוסף, מתוכנן ומוצלח יש לומר, בחתירתה של ממשלת סין לביסוסה של סין כמעצמה טכנולוגית מדעית. ממדינת עולם שלישי,נחשלת ומפגרת מאחור מבחינה טכנולוגית עד לפני שלושה עשורים, המתבססת על כוח עבודה זול כמנוע הייצור שלה, עוברת היום סין מהפך. סין משקיעה תקציבי ענק במחקר ופיתוח, כאשר ההשקעה הולכת וגדלה משנה לשנה. שנת 2009 היא שנת השיא עד כה, עם  1.5% מהתמ"ג מופנה למחקר ופיתוח.   

 

המרוץ הטכנולוגי בסין מעורר דאגות רבות במערב, ובמיוחד בארה"ב. מחקר שפורסם ב- 2008 ע"י המכון הטכנולוגי של ג'ורג'יה התריע כי תוך עשור אחד או שניים סין תעבור את ארה"ב ביכולתה ליישם הישגיה המדעיים בפיתוח מוצרים טכנולוגיים מתקדמים אשר ישווקו בעולם הרחב, וידחקו את רגלי המוצרים האמריקאיים.

 

יש לציין כי לצד ההיסטריה הקלה שנרשמת במערב, סין עדיין מתמודדת עם פערים וקשיים משמעותיים במיצובה הטכנולוגי. עוד לא הייתה זכיה אחת בפרס נובל בתחומים מדעיים, עבור מחקר שנערך על אדמת סין, למרות שסינים אשר ערכו מחקרם במערב כבר זכו בפרס הנחשק. בתחום רישום פטנטים בארה"ב, הסינים, על אף אוכלוסייתם העצומה, מדורגים רק מספר 10. (ישראל ניצבת במקום השלישי בבחינת מספר הפטנטים שרשמה בארצות-הברית, ביחס למספר תושביה).  

 

בריחת המוחות מסין למערב עדיין נמשכת מזה כשלושה עשורים רצופים.  עשרות אלפי סטודנטים סינים סיימו לימודי תארים ראשון שני ושלישי בארה"ב, כאשר מחקרים מצביעים על כך שתשעה מתוך עשרה נשארו בארה"ב 5 שנים לאחר סיום הלימודים, האחוז הגבוה ביותר, אגב, בקרב סטודנטים זרים בארה"ב בכלל.

 

עם הגידול של מעמד הביניים של סין, זרם הסטודנטים הפונים ללימודים בחו"ל הולך וגובר. בשנת 2008 180,000 סטודנטים סינים חבשו את ספסל הלימודים בנכר, 25% יותר מבשנת 2007.  

 

ממשלת סין הכריזה על סדרת תמריצים לעידוד "שיבת המוחות" לסין. לצד שי ייגונג, רבים אחרים, המונעים בעיקר ממניעים אידיאולוגיים ומתחושת זרות במערב, שבים לאחרונה לסין, מתוך רצון לתרום ולקדם את מולדתם בחזית המחקר העולמי.

לייבסיטי - בניית אתרים