סין מעלה את הריבית לראשונה מאז 2007

 

הבנק המרכזי הסיני העלה החודש (19.10) באופן מפתיע את הריבית ב 0.25% בהידוק המוניטרי הראשון בכמעט שלוש שנים, ובאותתו בצורה הברורה ביותר עד עתה שהבנק מנסה להמשיך לצנן את הכלכלה הרותחת ואת בועת הנדל"ן שהתהוותה.

 

הבנק המרכזי העלה את הריבית לשנה על פקדונות ל- 2.50% מ- 2.25% ואת הריבית על הלוואות ל- 5.56% מ-5.31%, בתוקף החל מ-20 לאוקטובר. זוהי העלאת הריבית הראשונה של הבנק מדצמבר 2007. אנליסטים מצביעים על כך שיתכן והעלאת הריבית היא צעד מקדים לפני פרסום נתוני מקרו חזקים מן הצפוי היות והרשויות חוששות שהאינפלציה יוצאת מכלל שליטה.

 

הצעד של הבנק המרכזי הסיני בא אחרי צעדים דומים על ידי מדינות באסיה אשר מנסות לרסן לחצים אינפלציונים שמתגברים באזור, כאשר הבנק המרכזי בארה"ב, הפדרל רזרב, עושה סימנים של הגברת מדיניות ההקלה הכמותית שלו ושולח משקיעים לאסיה בחיפוש אחר רווחים גבוהים יותר.

 

העלאת הריבית הקודמת בסין הייתה לפני המשבר העולמי, שזעזע את כלכלות העולם ופגע ביצוא הסיני. סין החלה ליישם תכנית תמריצים של 580 מיליארד דולר אמריקאי ב-2008 שסייעה לה לחלץ את הכלכלה הסינית מן המשבר של השנה שעברה. אך כעת, הרשויות הסיניות עסוקות בהתמודדות עם הסיכונים הנובעים מן האשראי שניתן ב 2009 והזין את ההתאוששות. הון שזרם לסין תרם לגידול שיא ברזרבות המט"ח ברבעון הקודם, מה שמדגיש את הסיכון מעודף נזילות שמזינה בתורה את עליות המחירים.


מספר מדינות באסיה השאירו את הריבית על כנה בחודשים האחרונים אחרי שורה של צעדי הידוק כאשר הן שוקלות את הסיכונים של אינפלציה אל מול הצפי הלא ברור לכלכלה העולמית. שערי ריבית גבוהים יותר עשויים למשוך עוד הון ספקולטיבי לאסיה, מה שיקשה על הממשלות באזור להימנע מבועות בנכסים שונים.

אנליסטים טוענים שהעלאת הריבית הוכתבה על ידי העובדה שהריבית הריאלית כיום היא שלילית. ב-12 החודשים האחרונים כולל אוגוסט מדד המחירים לצרכן עלה ב 3.5%.

 

לפי נתונים שהתפרסמו בתאריך 21.10, לאחר העלאת הריבית על ידי הלשכה הלאומית לסטטיסטיקה של סין, המדד בספטמבר עלה ב- 3.6% לעומת שנה שעברה, בקצב המהיר ב-24 חודשים. זאת למרות שהמשק הסיני צמח ב 9.6% ברובע השלישי, קצב איטי מן ה 10.3% התרחבות ברבע השני ו 11.9% ברבע הראשון.
 "שערי הריבית הם פשוט נמוכים מדי עבור כלכלה שצומחת בקצב של כ-10% בשנה", טוען רוב סובאראמאן, כלכלן בית ההשקעות נומורה בהונג קונג.

 

בשבוע שעבר הורתה ממשלת סין לששת הבנקים הגדולים שלה להגדיל את רמת הרזרבות שלהם, כחלק ממהלך נוסף של הממשלה לשלוט בהלוואות הבנקים ולהגביל אותם. ששת הבנקים הגדולים של סין קיבלו הוראה להגדיל ב-0.5% את הלימות ההון שלהם, לרמה של 17.5%.

 

ששת הבנקים שיושפעו מההוראה מחזיקים ביחד 55% מפקדונות הבנקים של סין, כך על פי קרדיט סוויס. העלאת רמת הרזרבות של הבנקים תגרום להוצאתם של 200 מיליארד יואן (29 מיליארד דולר) ממאגרי הכספים של הבנקים המיועדים להלוואות.

 

עוד תיאוריה בקרב כלכלנים לסיבה מאחורי העלאת הריבית היא שזו הייתה צעד לפני פגישת שרי האוצר מ-20 המדינות המתועשות בחודש הקרוב בקוריאה, כאשר ההנחה היא שהעסקה היא שסין מעלה את הריבית וארה"ב מזרימה פחות נזילות לשוק, צעד שגורם להיחלשות הדולר. הצעד אמור לכאורה לשים קץ למלחמת המט"ח.

 

לייבסיטי - בניית אתרים