סין שוב מאיימת לקצץ במכסות היצוא של מתכות נדירות

 

 

פקידים סינים מאותתים על כוונה לקיצוץ נוסף במכסות היצוא לשנה הבאה של מתכות נדירות, צעד הגורם לתסכול מתמשך בקרב ממשלות זרות.

 

"אנו שוקלים קיצוץ במכסות היצוא אך מוקדם מדי לדבר על גודל הקיצוץ," אמר ליו דונגלו, המזכ"ל של האגודה הסינית למתכות נדירות, לסוכנות הידיעות דאו ג'ונס ב-19 לאוקטובר. העיתון הסיני בשפה האנגלית China Daily ציטט מקור לא מזוהה ממשרד המסחר כאומר שיתכן קיצוץ של 30% מהרמות הנמוכות כבר של 2010. סוכנות הידיעות שינחואה פרסמה בהמשך הכחשה מטעם משרד המסחר, שאמרה שהמספרים הם "חסרי שחר" אך חזרה על הצהרות קודמות שצעדים מגבילים על ניצול מקורות ימשכו.

 

"סין תמשיך לספק מתכות נדירות לעולם," הודיע משרד המסחר הסיני בהצהרה לשינחואה. אך בועידה על מתכות נדירות בדרום מזרח סין ביום שלישי פקידים סינים הבליטו את חששם מפיתוח יתר של מקורות המדינה ודיברו על הצורך להגן על התעשיה. אחד מהם אף טען שסין, כיום היצואנית והצרכנית הגדולה, תהפוך בעתיד ליבואנית.

 

סין כיום מספקת 97% מכלל המתכות הנדירות בעולם ומשתמשת בעצמה בכחצי מן הכמות. סין אומרת שההגבלים משקפים את המודעות הסביבתית החדשה שלה ולא מהווים מלחמת סחר.

 

אך ההחלטה בחודשים האחרונים על מכסות קטנות יותר למתכות נדירות גררה תגובות של זעם וביקורת אשר נשמעו מטוקיו ועד לוושינגטון. הקיצוצים במכסות מדאיגים את גרמניה עד כדי כך, שהתעשיה והממשלה בה חברו יחדיו ופנו לנציבות האירופית ולארגון הסחר העולמי בדרישה להתערבות. גרמניה היא אחת מן היצואניות הגדולות בעולם ותעשייתה תלויה במתכות נדירות המיובאות מסין.
 

היבואנים חוששים שההגבלים נועדו להקפיץ את עלויות היבוא שלהם ולפגוע בתעשיות ההיי-טק שלהם. המתכות הנדירות, 17 יסודות אשר דומים בהרכבם הכימי וקשים לכריה, חיוניים ליצור מוצרים החל מאייפון וכלה בפצצות חכמות.

סין כיום שולטת ביצור אותן מתכות נדירות אך לא כך היה תמיד. בשנות התשעים סין יזמה מדיניות של פיתוח התעשיה ואילו יצרנים במערב נפלו קרבן לעלויות גבוהות ופיקוח סביבתי נוקשה יותר. כיום ניתן להבחין במעין "בהלה לזהב" בזעיר ענפין כאשר חברות בתעשיות כגון מחצבים, טכנולוגיה, הגנה והשקעות מנסים למצוא אלטרנטיבות ליבוא מסין.

 

המתיחות השוררת לאחרונה בין סין ליפן ממחישה את יכולתה של סין להשתמש במונופול שבידיה לצורכי מדיניות החוץ שלה. ספינת דיג סינית חדרה בספטמבר למים טריטוריאלים של יפן והתנגשה בשני כלי שיט של משמר החופים היפני. יפן עצרה את רב החובל של ספינת הדיג הסינית וסין הגיבה בכך שעצרה את יצוא המתכות הנדירות ליפן. יפן נאלצה לשחרר כעבור זמן קצר את רב החובל הסיני.

 

בטור אישי בניו יורק טיימס חתן פרס נובל לכלכלה פול קרוגמן מתח ביקורת חריפה על מדיניותה של סין שמוכנה להתחיל במלחמה כלכלית לאחר הפרובוקציה הקטנה ביותר ולהפר את חוקי הסחר הבינלאומים. קרוגמן גם מתח ביקורת על ארה"ב שלא השכילה לשמר את עליונותה בהפקת המתכות הנדירות, ממנה נהנתה בשנות השמונים.

סין מחזיקה בכשליש מכלל מחצבי המתכות הנדירות בעולם וניצלה שכר נמוך ועלויות כריה נמוכות בכדי לעקוף את התעשיה האמריקאית.

 

מעבר לפיתוח מקורות אלטרנטיביים, קרוגמן קרא למחזור וניצול היסודות הכימיים האלה מתוך מוצרי אלקטרוניקה משומשים.

לייבסיטי - בניית אתרים