שוק אפור בסין – יש דבר כזה?
 
כיצד מתמודדת סין עם התעוררותו המחודשת של המשבר הכלכלי עולמי? האם ענף הייצוא במדינה עתיד לספוג מהלומה קשה או שבדומה למשבר 2008-2009 סין תצלח במשימה ותתגבר על המשבר? אחד מתוצרי הלווי של המשבר הכלכלי המתחדש הינו משבר אשראי חמור וכתוצאה מכך יהיווצרות והתחדשות שוק אפור.

הצ'יינה דיילי מדווח כי ב- 27.9.11 בעיר וו'נג'ואו מחוז ג'ג'יאנג, התאבד בקפיצה מהגג בעלים של ארבעה מפעלי נעליים שנקלעו לקשיים כלכליים. יש לציין כי וונג'ואו הינה בירת הנעליים העולמית, ותושביה, המכונים בפי הסינים "היהודים של סין", הינם היזמים והעשירים ביותר בסין כיום. השמועות ברשת האינטרנט בסין היו שההתאבדות באה על רקע חובות בגובה 400 מיליון יואן (62.5 מיליון דולר) לשוק האפור. השוק האפור?

מסתבר כי בשקט בשקט, מתפתחת לה תרבות הלוואות בהיקפים משמעותיים מהשוק האפור בסין.
בעקבות המדיניות המוניטרית הסינית, המלחמה באינפלציה, העלאת הריבית וצמצום האשראי, מצאו עצמם סוחרים ואנשי עסקים רבים בעיר וונג'ואו למשל, בלי תזרים מזומנים ואשראי נגיש. כתוצאה מכך, נאלצו לפנות לשוק האפור. גם עליית המחירים (שכר עובדים ועלויות ייצור) וצמצום המרווחים במחוזות החוף המזרחי בסין תרמו ליצירת לחץ כלכלי במיוחד אצל יצרנים קטנים ובינוניים, אשר בלית ברירה פנו להלוואות זמינות בשוק האפור,  מדווח ג'ואו דוו'ן, נשיא התאחדות התעשיינים הקטנים-בינוניים בוו'נג'ואו. שוק האפור, אם כן, נהנה כרגע מלבלוב משמעותי, עם רביות שנתיות בגובה של עד 200 אחוז. המשטרה מדווחת כי מאפריל האחרון נעלמו כמה וכמה אנשי עסקים אשר לוו סכומים גבוהים מהשוק האפור. בחודש ספטמבר האחרון בלבד טיפל בית המשפט ב- 190 מקרים בהם מעורבים אנשי עסקים והשוק האפור בעיר וו'נג'ואו.

פשיטת הרגל המתוקשרת של קבוצת ג'ג'יאנג סנטר, אשר עסקה בייצור משקפי ראיה ומשקפי שמש, והיעלמותו של בעליה – הו פולין בתאריך 21.9 , מדירה שינה מעיני השלטונות והמשטרה כאחד. השמועות אומרות כי הו השאיר אחריו חובות בגובה 2 מיליארד יואן, מתוכם 130 מיליון יואן חוב לשוק האפור. פשיטת הרגל של הקבוצה מהווה איתות אזהרה לקריסת הענף כולו בסין, והיעלמותו של הו על רקע חובותיו לשוק האפור מחזקת את החשד הפלילי.

משטרת וונג'ואו מחזיקה בימים אלה בגברת ג'נג ג'וג'ו, אשת עסקים בת 49 אשר בבעלותה רשת חנויות למוצרי חשמל ביתיים. ג'נג נתפסה בעת נסיון לברוח מהעיר עם עשרות מיליוני יואן עליה, כאשר היא משאירה מאחור חובות בסך 280 מיליון יואן, חלקם לבנקים וחלקם ללווים פרטיים.
יש לציין כי שלטונות סין רואים בחומרה רבה התהוותו של שוק אפור כאלטרנטיבה לבנקים המוסדים, אולם טרם נמצאה הדרך למגר התופעה בעידן של מחנק אשראי.
 
 

 
לייבסיטי - בניית אתרים