בסין כבר מריחים את סוף המשבר

 

המשבר הכלכלי העולמי תפס את סין לא מוכנה. מכונת הייצור האדירה והמשומנת, עם המנוע הבלתי מתכלה ודלק הידיים העובדות, שרשמה צמיחה חיובית ועקבית בעשור האחרון, החלה לחרוק.

 

מחנק האשראי במערב והירידה הדרסטית בהזמנות מסין גרמו לסגירת מפעלים המונית בדרום מזרח סין, בעיקר בתעשיות הפשוטות ולא מתוחכמות כדוגמת תעשיית הצעצועים. 3631 יצרני צעצועים (יותר מ- 50% מהשוק) פשטו רגל בשנת 2008. הפגנות מחאה של פועלים נזעמים בשערי מפעלים סגורים פלשו למסכי הטלוויזיה, אפילו בסין. בשנת 2008 נסגרו בסין  בסך הכל 750,000 חברות.

 

הפאניקה מחד, והאבטלה הגואה מאידך, תרמו להיחלשות הביקוש המקומי, אשר גם הוא זינק פלאים בשנים האחרונות. שוק הנדל"ן ירד משמעותית ואיתו הבורסה.

 

לפחות שליש מיתרות מטבע החוץ העצומות של סין, שהסתכמו ערב המשבר ב-1.8 טריליון דולר אשר היו מיועדים בין היתר לפיתוחה העתידי, היו מושקעים באיגרות חוב אמריקאיות. לאור מצבה הרעוע של כלכלת ארה"ב ההנהגה בסין שברה את הראש כיצד לצאת מתסבוכת זאת. תאוריית הקונספירציה של כאוס עולמי שנגרם ע"י ארה"ב על מנת לגרור את סין להפסדי ענק נשמעה בריש גלי אפילו במסדרונות הממשל הסיני.

 

בתחילת השנה הכריז הממשל הסיני על תוכנית הצלה גרנדיוזית שתייצב את המשק הסיני ותצעיד אותו מחדש במסלול הצמיחה. התוכנית כללה –

 

1. הזרמה של 586 מיליארד דולר לטובת קידום פרויקטים בתשתיות, בניה וכבישים. המהלך החיה את הפעילות הכלכלית באזורים הפחות מפותחים בסין ונתן מענה תעסוקתי למאות אלפי פועלים.

 

2. בכדי לתמוך ביצואנים הנאבקים על קיומם הוכנסו תמריצי עידוד לתעשייה, אשר כללו הקלות מס והחזרי מס.

 

3. חלק גדול מהסיוע הועבר לטובת עידוד ההשקעה והייצור במעגל השני והשלישי של ערי סין, וכן באזורים חקלאיים. 

4. הממשל הסיני הכריז לאחרונה על פיילוט סחר חופשי במטבע הסיני – אר אם בי. בשלב זה מדובר בשלוש חברות משנגחאי בלבד, אשר מורשות לבצע עסקאות מחוץ לגבולות סין במטבע הסיני עם מדינות השכנות לסין – אינדונזיה, מלזיה וסינגפור.

 

5. נערך קמפיין גדול נגד שחיתות במוסדות המפלגה ודרגי הניהול השונים במדינה. המטרה המרכזית הינה לחזק את אמון הציבור במנגנון ובהנהגה.

 

6. בדומה לרוסיה, הודיעה ממשלת סין כי היא מתכוונת לרכוש כ- 50 מיליארד דולר מאגרות החוב אותן תנפיק קרן המטבע הבינ"ל, כאלטרנטיבה להשקעת יתרות המט"ח שלה באגרות החוב של ממשלת ארה"ב.

התוצאות לא איחרו להגיע.שוק הנדל"ן רושם התאוששות מרשימה, הבורסה רותחת. סין עשויה לצמוח השנה ב- 7.7%, וב- 2010 ב- 9.3%  (*)

לשם השוואה – כלכלת ארה"ב צפויה להתכווץ ב- 2009 ב- 2.8% ותצמח ב- 2010 ב- 0.9%.   (*)

לסיכום, נראה כי בסין עסקים כמעט כרגיל, אומנם הזחיחות נעלמה, אבל החיוך עדיין מרוח.

 

 

 

 

(*) OECD – Organization for Economic Cooperation and Development

 

לייבסיטי - בניית אתרים