11 מיליון משרות חדשות במגזר העירוני בסין בשנת 2009

 

שנת 2009 תזכר כאחת השנים הקשות ביותר לכלכלה העולמית עם מיתון חריף, משבר אשראי ואבטלה במרבית המדינות המפותחות והמתפתחות בעולם.

 

והנה, דווקא השנה, נוצרו בסין כ- 11 מיליון משרות במגזר העירוני בלבד, האחראי ל- 45% מאוכלוסיית סין.

 

כיצד זה קרה?

 

בתחילת 2009 הכריז הממשל הסיני על תוכנית חירום להצלת המשק הכלכלי, והוחלט על הזרמה מידית של 586 מיליארד דולר למשק הסיני לטובת -  

 

1. עבודות יזומות, בעיקר בתחום התשתיות, בניה וכבישים במעגלים השני והשלישי בסין – בעיקר במרכז ומערב סין, באיזורים הפחות מפותחים.

2. השקעות מסיביות באזורים הכפריים והחקלאיים בתחומי תשתיות החקלאות.

3. תמריצי מס לעסקים, תמריץ ליצואנים, הקלות שונות.

 

התוצאות לא איחרו להגיע. שוק הצריכה המקומי בסין מצוי בתנופת צמיחה אדירה. השנה למשל, נמכרו יותר מכוניות משנה שעברה בתקופה המקבילה.

 

נתונים רישמיים מצביעים על 10.13 מיליון משרות חדשות חדשת בסקטור העירוני ב- 11 החודשים הראשונים של 2009. נתוני האבטלה הרישמיים עומדים על 4.3% בלבד. (אם כי יש לציין כי נתונים לא רישמיים מצביעים על אחוז גבוה יותר, ובאופן משמעותי).

 

בכדיי לסייע ל- 7 מיליון בוגרי אוניברסיטה חדשים אשר יצאו לשוק החופשי, מציעה ממשלת סין תוכנית תמריצים לעידוד מעבר לאזורים מרוחקים וחקלאיים בפרובינציות מערביות, ועבודה בחברות קטנות. בנוסף, הממשל מעודד פתיחת עסקים חדשים ע"י בוגרי האוניברסיטאות. בסוף אוקטובר השנה,  83% מבוגרי האוניברסיטאות כבר נקלטו בשוק העבודה.

לייבסיטי - בניית אתרים