שוק הנדל"ן בסין מתקרר
 
הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מדווחת החודש כי מחירי הנדל"ן בערים מרכזיות בסין ירדו או נשארו באותן רמות מחירים בחודש אוגוסט בהשוואה ליולי האחרון.
 
ב- 16 ערים גדולות ירדו המחירים, ובספינות הדגל של הכלכלה הסינית - בייג'ינג, שנגחאי, גואנגג'ואו ושנג'ן, בסה"כ 30 ערים, המחירים לא עלו. המשמעות הינה כי מאמצי הממשל הסיני נושאים פרי ועליית המחירים המואצת נבלמה לעת עתה בסין.

בשנת 2009, שנת משבר כלכלי בינלאומי, רשם שוק הדיור של סין עליית מחירים בגובה 25.1%. על פי מדד מחירי הבתים העולמי של חברת נייט פרנק (Knight frank), שוק הדיור היחיד בעולם שבו נרשמה עלייה חדה יותר במחירי הבתים היה הונג קונג עם עליה של 27.6%. מגמת עליית מחירי הנדל"ן נמשכה גם בשנים 2010 והמחצית הראשונה של 2011,  עובדה אשר הדירה שינה מעיניהם של קברניטי הממשל הסיני.


 

אולם בחודש מרץ האחרון, עם פרסום הנתונים כי נמשכת עליית מחריי הנדל"ן בשיעורים מבהילים (מעל ל- 9%) הבינה הנהגת סין כי הצעדים שנקטו אינם מספקים. על כן, הכריזה ממשלת סין על שורת צעדים דרמטיים, אם תרצו מלחמת חורמה, אשר מתמקדת במשקיעי הנדל"ן, אך גם בריסון מוניטארי ושאמורה לצנן את שוק הנדל"ן–

1. ברכישת דירה ראשונה, אשר גודלה הינו יותר מ- 90 מטר רבוע, התשלום הראשוני הנדרש הינו לפחות בגובה 30%, כאשר עד כה היה מדובר ב- 20% בלבד.
 
2. ברכישת נכס מגורים שני נדרש תשלום ראשוני בגובה 50% מערך הנכס לצורך קבלת משכנתא. עד כה, התשלום הראשוני הנדרש היה בגובה 40% מערך הנכס. בנוסף, החזר המשכנתא יהיה לפחות בגובה 1.1 יותר מהריבית המוצעת לרוכשי דירה ראשונה.

3. ממשלת סין הורתה לבנקים להפסיק לתת הלוואות לרוכשי בתים בפעם השלישית בערים בהן נרשמו עליות מחירים משמעותיות. בנוסף, הישעתה הממשלה הסינית מתן הלוואות לאלה שרוכשים בתים אשר לא יראו הוכחה לכך שהם גרים בעיר או משלמים מסים בה. כמו כן, פורסם כי העיריות בסין יכולות לקבוע האם להוריד את מספר יחידות הדיור אותן יוכל לקוח אחד לרכוש.

4. ממשלת סין הכריזה על הפשרת אדמות לצורך בניית דיור ממשלתי, ודיור פרטי המיועדים לאוכלוסיה חלשה, דהיינו – עם שכירות נמוכה ומוגנת או מחיר קניה נמוך.
 
5. בנוסף, יוגבר הפיקוח על השקעות זרות בנדל"ן ותוחמר הענישה על הונאות מס בשוק הנדל"ן.

אלו ההנחיות הדרקוניות ביותר שהוטלו על שוק הנדל"ן הסיני בכל ההיסטוריה שלו", כך כתב ג'ון מה, כלכלן בכיר בדויטשה בנק שבסין במכתב ללקוחותיו, לפי דיווח בלומברג.
הערכות עכשויות מדברות על כך שכל עוד הממשלה תמשיך את מדיניות ריסון שוק הנדל"ן, הרי שמחירי הנדל"ן ירדו משמעותית בפרק זמן של 12 עד 18 חודש מהיום.

ראש הממשלה, וו'ן ג'יאה באו, אושש את ההערכה כי המדיניות הנוכחית לא תשתנה בוועידת דאבוס שנערכה בדליאן החודש, בה הכריז כי "סין תמשיך במדיניות המוניטורית הזהירה בה היא נוקטת בחודשים האחרונים".

יתרה מזאת, בחודשים הקרובים יורחבו הכלים לריסון שוק הנדל"ן גם לערי ספר במעגל השלישי של סין. עד כה הצעדים הנוקשים ביותר ננקטו כנגד רוכשי דירה שניה ושלישית בערים כדוגמת בייג'ינג ושנגחאי, אולם כעת גם תושבי ערים מרוחקות יתקשו לקבל הלוואות מהבנקים ויאלצו לשלם חלק ניכר מערך הנכס במזומן.

נראה כי ידה של ממשלת סין אכן על העליונה במאבק במחירי הדיור, אולי יש לנו משהו ללמוד מהם?

 
לייבסיטי - בניית אתרים