מונגוליה הפנימית (Inner Mongolia)

  


מונגוליה הפנימית, הפרובינציה השלישית בגודלה בסין, משתרעת על פני 1.18 מיליון קמ"ר (פי 2 מגודלה של צרפת) ומהווה כ-12% מכלל ש
טח הרפובליקה העממית הסינית. בשנת 2004 מנתה אוכלוסייתה 24 מיליון איש. הפרובינציה גובלת במונגוליה ורוסיה בצפון ובשמונה פרובינציות סיניות בדרום. הבירה הפרובינציאלית היא חוחוט והעיר הגדולה ביותר היא באוטואו.

 

מונגוליה הפנימית היוותה חלק אינטגרלי מהישות התרבותית המונגולית אך הפכה לאזור מנהלי נפרד החל מן המאה ה-17 כאשר המנצ'ורים, שהקימו את שושלת הצ'ינג ושלטו בסין, יצרו את הפרובינציה מונגוליה הפנימית בנפרד משאר האזורים בהם התגוררו השבטים המונגוליים. כאשר שושלת הצ'ינג נפלה ב-1911, מונגוליה ה"חיצונית" מיד הכריזה על עצמאות (אם כי זכתה בעצמאות דה פקטו רק בשנת 1921) אך מונגוליה הפנימית, היכן שהסינים כבר היוו רוב באוכלוסייה, נשארה חלק מן הרפובליקה הסינית.

 

הפרובינציה הידועה בשמה הסיני "Nei Menggu" מהווה אזור אוטונומי עצמאי החל משנת 1947, אך המונגולים מהווים בה פחות מחמישית האוכלוסייה, כאשר כ-79% מתושבי האזור הם סינים בני האן.

מונגוליה הפנימית שמשתרעת לאורך 2400 ק"מ, מתאפיינית בחורפים ארוכים וקרים. במחוז יערות ואדמות מרעה נרחבים, בנוסף למשאבי שמש ורוח. ב-1958 נבנה במערב מונגוליה הפנימית כן שיגור החלליות הראשון של סין.

 


תעשיות עיקריות במחוז:

 

  • משאבי טבע – הפרובינציה עשירה בפחם (משאבים מוכחים של 224.75 מיליארד טון – המרכז השני בגודלו בסין), גז ונפט, כמו גם באגמים ונהרות שמשמשים להפקת חשמל. קרוב ל-11% מכלל המים המתוקים של סין מצויים במונגוליה הפנימית.

  • מתכות נדירות- כ-80% מהמשאבים העולמיים של מתכות נדירות וכ-90% ממשאביה של סין נמצאים במונגוליה הפנימית. המחצבים משמשים עבור תעשיית הרכב, האלקטרוניקה ותעשיית החלל, בין השאר. ב-2009 סין קיצצה במכסות יצור של המינרלים בשביל לעצור את נפילת המחירים בעקבות המשבר הכלכלי העולמי ובכדי להבטיח את המלאי לשימוש עצמי, צעד אשר גרר תלונות מצד ארה"ב ואירופה. סין גם שוקלת לבנות מצבור אסטרטגי של מתכות נדירות במונגוליה הפנימית ובספטמבר 2010 כלי תקשורת דיווחו שסין עצרה את היצוא של המחצבים ליפן כעונש על שיפן עצרה דייגים סינים.

  • חקלאות –החקלאות מתמקדת בגידולי חיטה ומרעה של כבשים ובשנים האחרונות החלו גם לגדל ענבים לתעשיית היין. במונגוליה הפנימית קמו גם תעשיות סביב מוצרי חלב ושתיים מן ספקיות החלב הגדולות בסין – יילי ומנגניו, בסיסן במונגוליה הפנימית.
לייבסיטי - בניית אתרים