סין היא המנצחת האמיתית במונדיאל

 

הזוכה במשחקי גביע העולם בכדורגל היא ספרד, אולם מבחינת מכירות מוצרים נלווים ותשתיות למונדיאל כבר יש זוכה ברורהסין. חברות סיניות מייצרות את הכדור הרשמי של המונדיאל, את מרבית הוובוזלות וכסאות הפלסטיק באצטדיונים ואפילו את זאקומי - הקמע הרשמי של המונדיאל, כך מדווח אתר החדשות "צ'יינה סמאק" .(China Smack)

 

ג'בולאני, הכדור הרשמי של מונדיאל 2010, מיוצר במפעל של חברת סי מאו בו הסינית במחוז ג'יאנגסי, על ידי עובדים המשתכרים 2,000 יואן (295 דולר) בחודש. החברה זכתה בחוזה הייצור הרשמי של הכדור הרשמי של המונדיאל ובמשך שנה (מחודש מאי 2009 ועד חודש מאי 2010) השלימו 7,000 עובדי המפעל את ייצורם של 12 מיליון כדורים.

 

וובוזלה, חצוצרת העידוד האפריקאית שהשתלטה על פס הקול של המונדיאל, אף היא מיוצרת במפעל סיני במחוז ג'ג'יאנג ו- 90% מהחצוצרות משווקות באמצעות שוק הסחורות בעיר איוו (Yiwu). עלות הייצור של וובוזלה בסין הוא כשני יואן (30 סנט), אולם היא נמכרת בחנויות בדרום אפריקה במחיר של עד 54 יואן (8 דולר).

 

גם זאקומי, הקמע הרשמי של המונדיאל בדרום אפריקה, מיוצר בעשרות מפעלים בסין במחזות גואנגדונג וג'יאנגסו וכך גם הפאות הססגוניות שחבשו רבים מהצופים במשחקים בדרום אפריקה. הצעיפים של מגוון הקבוצות המשתתפות במונדיאל יוצרו על ידי חברת מו שנג הואה הסינית, אשר ייצאה 600 אלף צעיפים. חברות סיניות נוספות דאגו לעבודה במונדיאל, לדוגמא חברה שסיפקה 60 מיליון קונדומים המחולקים בחסות רשמית של המונדיאל, חברה סינית אחרת סיפקה 50 אלף מושבי פלסטיק לאצטדיונים בהם נערכו משחקי המונדיאל וחברת גרי אלקטריק הסינית הייתה הספקית המרכזית של מערכות המיזוג באצטדיון המרכזי.

אז עם כל הכבוד לגביע, איך אומרים הסינים - "עם גביע לא הולכים למכולת!"

לייבסיטי - בניית אתרים