מעמד הביניים בסין
 
בשנים האחרונות מוזכר חדשות לפרקים מעמד הביניים בסין, כקהל יעד הולך ומתהווה עבור מוצרי צריכה מערביים, עם יכולת קניה כשל מקביליו במערב. ובהתאם, חברות בינלאומיות ולאומיות רבות בעולם מגבשות אסטרטגיית חדירה לשוק הסיני עם שלל מרכולתן. מיתוגה של סין כמדינה בעלת כוח הצריכה בעל הפוטנציאל הרב ביותר בעולם, נשען על העובדה כי סין מהווה היום את הכלכלה השניה בגודלה בעולם (אחרי ארה"ב) מחזקת ומאוששת את הטענה כי העתיד מצוי בארץ האורז והשפע.
אולם, לצד האפוריה הכללית יש לתת את הדעת על העובדה הבאה – מעמד ביניים הינו מונח אמורפי, אשר במדינות וכלכלות שונות נגזר באופן שונה וסובייקטיבי.
מהו מעמד הביניים בסין אם כן? כמה אחוז מאוכלוסיית המדינה הוא כולל?
ישנן הגדרות שונות למעמד ביניים בסין –

1. בעלות על רכב. בחלקים נרחבים בעולם מקובל כי בעלות על רכב הינה אינדיקציה מרכזית לשייכות למעמד ביניים. בשנת 2011 היו בסין כ- 80 מליון בעלי רכב, דהיינו, מעמד הביניים מונה כ- 7% בלבד מהאוכלוסיה. נתון זה נמוך מדי ואיננו מתיישב עם נתוני מקרו אחרים ועל כן כפי הנראה איננו תואם את המנטליות הסינית (בערים הגדולות עלות החניה גבוהה במיוחד ורבים מבחרים לא להחזיק ברכב, זאת לצד עידוד מאסיבי של הממשלה להשתמש בתחבורה ציבורית).
 
2. הכנסה שנתית לבית אב בסדר גודל של 10,000$-60,000$.  הבעייתיות בהגדרה צרה זאת של מעמד ביניים, היא פערי עלות המחיה בין אזוריה השונים של סין. דהיינו, 10,000$ בשנגחאי שווים הרבה פחות מ- 10000$ בעיר במרכז סין בהיבט של כושר הקניה.
 
3. בית אב אשר לאחר תשלומי משכנתא / שכירות ומזון, נותר עם שליש מהכנסותיו פנויות. כפי הנראה זוהי למעשה ההגדרה המקובלת והמתאימה ביותר לסין.

אם כך, מעמד הביניים בסין  מונה כבר יותר מ- 300 מליון איש, וקרוב ל- 25% מכלל אוכלוסיית סין. אלמנט יחודי לסין הינו העובדה כי כל מעמד הביניים מרוכז במגזר העירוני, להבדיל מהמערב, בו מעמד הביניים מתגורר גם בפרברים. בקרב המגזר העירוני בסין  מעמד הביניים מונה כ- 50%.
הפרופיל של מעמד הביניים בסין מעניין במיוחד, היות והחלק הארי של חבריו הינם בני/בנות 20-50, מכיוון שמעמד הביניים בסין הינו תופעה חדשה יחסית, בת 15 שנה לערך. אלמנט זה שונה מהותית מהמקובל במערב, שם ככל שהאינדיבידואל מבוגר יותר סיכוייו להיכלל במעמד הביניים גבוהים יותר. בנוסף, מעמד הביניים בסין מאופיין ברמת השכלה גבוהה יחסית - 12 שנות לימוד ותואר אוניברסיטאי כלשהו, כאשר רבים הינם עובדי מדינה או עצמאיים.
יש לציין כי מעמד הביניים בסין הינו מעמד מתהווה, ועל כן עקרון ה"צריך להיוולד להורים הנכונים" לא רלוונטי במיוחד, אולי רק "צריך להיוולד בעיר ולא בכפר". הורים נכונים, או הורים המרושתים היטב בכלכלה ובפוליטיקה המקומית, יכולים לתרום להשתייכות למעמד הגבוה ולאו דווקא למעמד הביניים.
ומה טומן בחובו העתיד?
הצמיחה הכלכלית הנמשכת, הכלכלה היציבה אפילו לנוכח משברים עולמיים (ראה משבר 2008 והמשבר הנוכחי באירופה) מצביעים על כך שמעמד הביניים ילך ויגדל, ואיתו התיאבון והיכולת לרכוש מוצרים מיובאים. ההערכות כרגע הינן כי בתוך עשרים שנה, לפחות ממחצית מאוכלוסיית סין ישתייכו למעמד הביניים.
 
 

 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים