תיירות רפואה קונבנציונאלית ואלטרנטיבית בסין

 

תיירות רפואית הנה תחום ההולך ומתפתח בעולם בשנים האחרונות. ההגדרה "תיירות רפואית" היא מהלך פעיל, הכרוך בנסיעה של חולה ממדינת מוצאו למדינה אחרת, לצורך קבלת טיפול רפואי משמעותי, כדוגמת  ניתוח, השתלת איברים, טיפול שיניים, ניתוח פלסטי וכיו"ב.

 

מה מניע חולים לקבל טיפול רפואי מעבר ים? על פי חברת מקינזי, שבדקה את הנושא המניע של חולים לחפש מרפא מחוץ למדינתם מתחלק על פי ההעדפות הבאות: 40% מעדיפים טכנולוגיה מתקדמת, 32% יחפשו טיפול רפואי טוב יותר, 15% מהנשאלים העדיפו זמן המתנה קצר,  9% ציינו עלות נמוכה יותר לטיפולים "הכרחיים" ו-4% נוספים ציינו עלות נמוכה יותר ל"טיפולי בחירה" (כמו ניתוחים פלסטיים).

 

הפוטנציאל הכלכלי הגלום בתיירות רפואית הוא עצום. בשנה האחרונה הוציאו תושבי אסיה ואפריקה למעלה מ-20 מיליארד דולר על שירותי רפואה שנרכשו מחוץ למדינתם. תושבי ניגריה לבדם רכשו שירותים בלמעלה ממיליארד דולר. הודו צופה למחזור של 2.2 מיליארד דולר בשנת 2012 שיגיעו מתיירות רפואית.

 

למרות היות סין יעד תיירותי מבוקש, היא לא הפכה עד השנים האחרונות ליעד פופולארי לתיירות רפואה. השאלה היא מדוע?

 

ככל הנראה התשובה נעוצה בכך שכאשר מדובר בטיפול רפואי בחו"ל, האיכות והבטיחות הינן סוגיות חשובות יותר מאשר מחיר, ומוניטין העבר של סין בכל הקשור לבטיחות ואיכות, לא היה מזהיר. לסין ייקח אם כן זמן רב, לבסס את מעמדה בתחום ולהדגים ביצועים טובים, על מנת לשכנע את הקהל העולמי לסמוך על מערכת הרפואה במדינה, זאת לאחר שבשנים האחרונות, הובכו הרשויות הסיניות לא אחת, בגלל תקריות בטיחות ובריאות אשר גררו תשומת לב בינ"ל שלילית לסין.

 

החדשות הטובות הן כי הסינים נחושים בדעתם להתגבר על מכשולים אלה ועל התדמית השלילית שנוצרה. הגישה הסינית לשיפור תדמית שלילית אינה מתמקדת במיתוג מחדש, יחסי ציבור, פרסום, קבוצות מיקוד וכו'. סין תוקפת את הבעיה מן השורש: כאשר נעשית טעות, והבריאות והביטחון נמצאים בסכנה בגלל אותה טעות, מי שנמצאים אחראים למחדל – נענשים. בעיקר כאשר מדובר במחדל המערב פגיעה במטופלים זרים.  קשה לנצח את סין במונחי עלות וכאשר גם שירותי הבריאות במדינה הולכים ומשתפרים, הם הולכים והופכים לאטרקטיביים יותר למחפשי מזור מכל רחבי העולם.

 

כיום, תיירי "רפואה" יכולים למצוא בסין תמורה נאותה מאוד לכספם, כאשר ההמלצה הרווחת עבור תיירי רפואה היא להגיע לסין על מנת לעבור טיפולים שכרוכים בסיכון נמוך כגון טיפולים וניתוחים קוסמטיים ושאיבת שומן. טיפולים בעלי סיכון נמוך אלה הינם משתלמים מאוד לביצוע בסין בזכות התפתחות טכנולוגית משמעותית שנעשתה בשנים האחרונות, בשילוב עם עלות נמוכה, וגם מעניקים לסין יתרון תחרותי מבחינת השיפור העקבי בטכניקות הטיפולים ובאיכות השירות. למידע על כל מגוון הטיפולים והאזורים בהם ניתן למצוא אותם, ניתן להיכנס לפורטל הניתוחים הפלסטיים של סין:

 

 http://immersivemedical.com/medical-tourism_china_2.html.   

 

מעבר לטיפולים רפואיים קונבנציונאליים אותם ניתן לקבל בכל עיר גדולה בחוף המזרחי של סין, יש לזכור כי סין היא גם מקור הרפואה אותה אנו מכנים כיום "אלטרנטיבית" ועד היום היא מעניקה לתיירים את האפשרות ליהנות ממגוון של טיפולים סינים מסורתיים. מסורת של 5000 שנה של רפואה מסורתית בסין, תרמו לביסוס מעמדה של הרפואה הסינית ולהיותה פופולארית ביותר בעולם, עם נגישות ליותר מרבע מאוכלוסיית העולם. רפואה סינית משמשת, בדרך כלל בשילוב עם רפואה קונבנציונאלית, לטיפול וריפוי מחלות כרוניות כגון סרטן, איידס, אלרגיות שונות ומחלות לב.

 

רפואה סינית מסורתית (TCM), עושה שימוש בצמחי תבלין, תרגילי הרפיה תרפויטיים ודיקור.  הרפואה הסינית מאבחנת מחלות בהתבסס על תיאורית "חמשת היסודות" – עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. יסודות אלה מסמלים את הקשר בין הפיסיולוגיה והפתולוגיה לבין הסביבה הטבעית. חמשת היסודות שולטים באופן קבוע בתפקוד הגוף ובכך מבססים התלות שלו בסביבה הטבעית ולהפך:


הטיפול האלטרנטיבי מביא בחשבון גם  את סגנון חייו של האדם, הרגליו והלחצים המקצועיים שיש עליו. במהלך אלפי שנים, התפתחו שיטות כגון אקופונקטורה, נטורופתיה, אוֹסְטֵאוֹפַּתְיָה, שיטת ריפוי המתבססת על טיפול בעצמות השלד ובשרירים, הומיאופתיה, יוגה, אונאני, ותרפיות משלימות (המשולבות לרוב עם רפואה פורמאלית וקונבנציונאלית).

 

כיום קיימות אלפי התמחויות ברפואה אלטרנטיבית בכל רחבי העולם, ומכאן החלו לצמוח גם הצורך וגם האפשרות לתיירות רפואה, הגדלה כל שנה במימדים חסרי תקדים.

 

כאמור, בגלל מגוון האפשרויות שמציעה הרפואה האלטרנטיבית, היא מהווה פוטנציאל משיכה ענק לתיירים. לדוגמא, ע"פ מחקר שערכה קונפדרציית התעשיינים של הודו (CII)  יחד עם חברת מקינזי, הודו עשויה להפוך למרכז העיקרי של תיירות הרפואה, עם עליה בהכנסות מתעשייה זו מ: 333 מליון דולר בשנת 2007, ל 2.2 מיליארד דולר בשנת 2012. לגבי סין, לא קיימים נתונים מדויקים אך מדובר בכמה עשרות מיליונים של אנשים בשנה המגיעים לקבלת טיפולים אלטרנטיביים או משולבים שונים   

 

פוטנציאל צמיחה זה, גורם אם כן לכך, שבשנים האחרונות, ניתן לראות כי מדינות רבות מפתחות את ההתמחויות האינדיבידואליות שלהן ברפואה אלטרנטיבית על מנת למשוך תיירים מכל קצוות תבל, ומקדמות תיירות זו כפי שלא עשו מעולם, ובראשן סין.  

לייבסיטי - בניית אתרים