סקירה גאוגרפית – מחוז ליאונינג

 

 

במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשיה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשייות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסויים?

 

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואיפיון התעשיות הרלוונטיות לאיזורים השונים.

 

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות במחוז הביי, הממוקם בצפון מזרח חופה המזרחי של סין. היום נמשיך בסקירתנו למחוז לְיַאונִינְג (Liáoníng) אשר ממוקם צפונית להביי, על רצועת החוף המזרחית. המחוז זכה בכינוי "משולש הזהב" בזכות מיקומו הגיאוגרפי המצויין: שוכן ליד הים הצהוב ומפרץ בוהאי, מיקום המעניק לו יתרונות כלכליים ומסחריים. מחוז ליאונינג מתפרש על פני 145,900 קמ"ר, 1.5% משטח סין. מערב המחוז הררי, מרכזו שטוח ובמזרחו גבעות. האקלים מוגדר כמונסוני יבשתי.

  

כמו שני המחוזות הנוספים בצפון-מזרח סין - ג'ילין והֵיילונְגְגְ'יָאנְג, ליאונינג מהווה חלק ממנצ'וריה ההיסטורית וחולק איתן תרבות הומוגנית יחסית. כמותם, גם מחוז זה הפך בשנת 1931 לחלק ממנצ'וקוו, ממשלת בובות שנשלטה בידי יפן.

 

שושלת צ'ינג המנצ'ורית, לאחר השתלטותה על סין ב-1644, גייסה בני האן ממחוז שאנדונג כדי ליישב את המחוז, שהיה אז מאוכלס בדלילות. יתר מנצ'וריה נותרה סגורה למהגרים סינים. ב-1860 שוב נפתח המחוז ומנצ'וריה כולה לבני האן. כיום מהווה מיעוט המנצ'ו 13% מהאוכלוסייה, בעוד שבני האן מהווים 84% אחוזים ממנה. מיעוטים נוספים במחוז כוללים מונגולים, בני חווי (מיעוט מוסלמי), המיעוט המונגולי, המיעוט הקוריאני ובני שִׂיבֵּה. אוכלוסיית המחוז מונה כ-42.5 מליון נפש.

 

כיום, במחוז ליאונינג 14 ערים גדולות בסה"כ, כאשר בירת המחוז הינה העיר שֶניאנְג (Shĕnyáng). עיר בולטת נוספות מבחינת חשיבותה הכלכלית הינה דָלִיאן ((Dalian.

 

ליאונינג  היה אחד מהמחוזות הראשונים בסין שעברו תהליך תיעוש בשנות השלושים של המאה העשרים על ידי היפנים ושוב בשנות החמישים והשישים.

התעשיות העיקריות במחוז –

1.      ייצור ציוד וכלים כבדים, הינה התעשיה המובילה באיזור. חברות מובילות במחוז בתחום –

Shenyang Machine Tool Works

Dalian Machine Tool Works

Shenyang SIASUN Robot Corp

Dalian Locomotive & Roll Stock Works

Brilliance Auto – לחברה שיתוף פעולה עם חברת BMW לייצור סדרות 3 ו- 5 בשניאנג.

2.      תעשיית הברזל – במחוז מרבצי ברזל ומגנזיט הגדולים בסין.

3.      חומרי גלם וכימיקלים – בליאונינג מצויים מרבצים משמעותיים של נפט ושל גז טבעי. התעשיה המקומית מתרכזת בכימיקלים, טכנולוגיות פטרוכימיות ותעשיית הגומי.

4.      חקלאות - התוצרים החקלאיים העיקריים של ליאונינג כוללים חיטה, דורה וסויה. אזור דָאלְייֵן אחראי ל-3/4 מהיצוא של סין בתפוחים ובאפרסקים.

5.      מרבצי יהלומים


לייבסיטי - בניית אתרים