סקירה גאוגרפית – ג'יאנגסו

במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשיה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשייות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסויים?

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואיפיון התעשיות הרלוונטיות לאיזורים השונים.

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות במחוז שנדונג, מחוז גדול הממוקם על חופה המזרחי של סין, דרומית לבייג'ינג, צפונית למחוז ג'יאנגסו ומזרחית למחוזות הביי והיינן. היום נמשיך בסקירתנו במחוז ג'יאנגסו, הממוקם במרכז חופה המזרחי של סין. מחוז ג'יאנגסו גובל כאמור במחוזות שנדונג ואנהוואי בצפון מזרח, ושנגחאי וג'ג'יאנג בדרום מזרח. 

המחוז משתרע על שטח כולל בסך 102,600 ק"מ רבוע, 1.06% משטחה הכולל של סין, ונושק לשתי גדותיו של נהר היאנגזה. קו החוף המזרחי הינו באורך 1000 ק"מ. אוכלוסיית המחוז מונה 75 מיליון נפש, מרביתה מקבוצת הרוב בסין – ההאן.

הקירבה לשנגחאי הפכה את דרום המחוז למרכז כלכלי משגשג, וכלכלת ג'יאנסו בכללה חזקה יחסית עם תעשיות יציבות ומפותחות. המחוז נהנה מהאדמה הפורייה בסין, והוא רווי בתעלות השקיה השואבות את מימיהן הן מנהר היאנגצה והן מהתעלה הגדולה של סין העוברים דרכו.

הערים המרכזיות בג'יאנגסו הינן –

ננג'ינג

בירת המחוז ומרכז שלטוני במשך שנים רבות, בשנת 1912 הכריז בה ד"ר סון יאט סן על הקמת הרפובליקה הסינית. ננג'ינג  שימשה כבירת סין בין השנים 1927 - 1937 ו-1945 - 1949, עד ההכרזה ב-1 באוקטובר 1949 על עצמאות סין ועל בייג'ינג כבירה.

העיר נהרסה ונבנתה פעמים רבות, בין השאר במהלך מרד הטאיפינג ב-1853 ובכיבוש החוזר של קיסרות צ'ינג בעזרת הבריטים (1864), בו נטבחו מורדי הטאיפינג. לאחרונה נהרסה ב"אונס נאנג'ינג" ב-1937, שהיה מפשעי המלחמה הגדולים שנעשו בעולם, כשהצבא היפני אנס בפקודה במשך שישה שבועות את נשות העיר, והוציא להורג כ-300,000.

 סוגא'ו

סוג'ואו הינה עיר עתיקה בת 2500 שנה, הידועה בכינויה "עיר הגנים" בשל הגנים המרהיבים המצויים בה. זוהי עיר תיירותית של גנים ותעלות, סמטאות אבנים ישנות ואומנות. הסינים מחשיבים אותה כוונציה הקטנה שלהם, ולמרות הפיתוח המהיר בשנים האחרונות, עדיין יש בה חן ואווירה נעימה.

בתקופת פעילות התעלה הגדולה, הימצאות העיר על נתיב הסחר החשוב ביותר בסין גרמה לפיתוח מואץ, לעושר גדול ולחשיבות אסטרטגית גדולה. העיר הפכה לעיר של מספנות וממגורות, וסוחרים עשירים התיישבו בה והקימו מורשת של תרבות וגנים, עד שזכתה לתארי כבוד, ונאמר עליה "בשמים יש גן עדן - על הארץ יש סודג'ואו והאנגז'ו". בתקופת שושלת יואן ביקר בה מרקו פולו, וגם הוא התפעל ממנה וקרא לה "ונציה של המזרח".


לשיא תפארתה הגיעה בתקופת מינג (המאה ה-16), כשבעיר מוקפת החומות היו למעלה מ-400 גנים. היום יש בה כשבעים גנים, כמה מהם מהטיפוסיים והמייצגים ביותר של סין. אפשר לראות כאן את אומנות בניית הגן הסיני, עם דגשים של ין-יאנג, שימוש בחמשת האלמנטים, ומעברים בין משעול צר לרחבה פתוחה, תוך ייצור אינסוף נקודות תצפית שונות ברחבי הגן. 12 גנים פתוחים לציבור הרחב, בהם אפשר לראות את המיטב של אומנות הגנים הסינית. העיר מהווה מרכז לתעשיית המכשור הרפואי, הייטק ושואבי אבק.

ז'וז'ואנג

עיר עתיקה וציורית, שלמרות כמויות התיירים הסינים הגדולות שפוקדות אותה, שומרת על אווירה קדומה ואקזוטית. אחת מהסיבות לכך היא העובדה שהחלק הישן של העיר סגור לכלי רכב.

התעשיות העיקריות במחוז ג'יאנגסו –

טקסטיל, בעיקר פוליאסטר וכותנה, ומשי.

מוצרים רפואיים

תעשיית הייטק וטלקומיניקציה

תעשייה כימית

אלקטרוניקה

שואבי אבק

תעשיית מיכון כבד (בעיקר בעיר שוג'ואו – Xuzhou)

כלי עבודה

חקלאות – בעיקר חיטה וזרעים.
דיג- במחוז 290 אגמים, אין ספור תעלות וכאמור גדות נהר היאנגדזה.

לייבסיטי - בניית אתרים