מוצר החודש – פאנלים סולאריים לייצור ביתי ומסחרי של חשמל

 

לצד חסרונות בולטים הנובעים ממזג האוויר החם והשמש הקופחת כתשעה חודשים בשנה בארצנו הקטנטונת, הרי שבתחום האנרגיה הסולארית יש יתרונות רבים לחיים במדינה שטופת שמש.

 

מהי אנרגיה סולארית? אנרגיה סולארית, שמקורה בקרינת השמש, הינה מקור של אנרגיה חלופית ומתחדשת.

 

ייצור אנרגיה סולארית הוא התהליך של הפקת אנרגיה מקרינת מהשמש. תא פוטו-וולטאי (PV - המלה פוטוולטאי מורכבת מחיבור של שתי מילים - "פוטו" במשמעות אור ו"וולטאי" במשמעות חשמל) או תא סולארי הוא התקן סולארי להפקה ישירה של אנרגיה חשמלית על ידי קליטת קרינה אלקטרומגנטית מן השמש. המרכיב העיקרי של כל מערכת סולארית הוא התאים הפוטו-וולטאים. רוב התאים הסולארים מיוצרים מסיליקון (צורן). פנלים סולארים הינם הרכבה של תאים סולארים ליחידה אחת. התאים בפנל מצופים בחומר מגן, ממוסגרים במסגרת אלומיניום ומכוסים בזכוכית שקופה. הפנל הסולארי נבנה כך שיהיה פעיל ויעיל במשך עשרות שנים. הפנל עמיד בפני גשם, רוח וברד. בדרך כלל ניתנת אחריות על הביצועים לתקופה של 25 שנה.

 

ההתקנה של הפנלים הסולארים מתבצעת על גגות ומשתנה על פי גודל המערכת מגגות פרטיים ועד מבני תעשייה, לולים או רפתות ואף תחנות דלק. ההתקנה נעשית גם על גבי גגות שטוחים וגם על גבי גגות רעפים. שטח גג ממוצע הנדרש להתקנה של 1 קילוואט הינו כ -  10 מטרים רבועים. על מנת לקבל נצילות אופטימאלית יש להימנע מהצללה של בניינים או עצים, הפנלים יופנו לכיוון דרום בזוית של כשלושים מעלות ע"י קונסטרוקציה שתביאם לזווית המתאימה על גג שטוח. התחזוקה הנדרשת היא ניקיון הפנלים מאבק מידי חודש, זאת משום שהצטברות אבק ולכלוך תוריד מניצולת המערכת.

 

ישנם שני סוגים עיקריים של מערכות סולאריות:

 

1. מערכת סולארית המחוברת לרשת החשמל הארצית (On Grid) –  המערכת משמשת את הצרכן וכמו כן מחוברת לרשת של חברת החשמל ומזינה אותה בעודפי החשמל הלא מנוצלים. כאשר הצריכה גדולה מכושר היצור של המערכת רשת החשמל משלימה את ההפרשים (לדוגמה בימים מעוננים או בלילה). זהו סוג ההפעלה הנפוץ ביותר המאפשר קבלת זיכויים מחברת החשמל על ייצור עודף של חשמל שמועבר לרשת הארצית.

 

2. מערכת סולארית עצמאית שאינה מחוברת לרשת החשמל הארצית (Off Grid) –  מערכת שמותקנת בד"כ במקומות מרוחקים שאינם מחוברים לרשת החשמל אלא משתמשים בגנראטורים. המערכת העצמאית, ברוב המקרים, נעזרת במצברים לאגירת החשמל העודף (במשך היום) ומאפשרת שימוש בו במהלך הלילה. מערכת זו בד"כ משמשת להפעלת מכשירים חשמליים בודדים בבית, כגון מיקרוגל, טלוויזיה, תאורה וכו'.

 

מהם יתרונות התקנת מערכת סולארית?

 

* גמרנו עם העלאת תעריפים ע"י חברת חשמל...

* רווח כלכלי מהשקעה במערכת מחוברת חשמל עד גודל של 50kw (קילווואט אחד = 1600 קילווואט שעה בשנה / קוט"ש).  בישראל ממוצע שעות שמש ישירה ביום הינו כ 6 שעות. בשל העובדה שהמערכת אינה מייצרת חשמל בלילה ובימים מעוננים וגשומים, ניתן לייצר במרכז הארץ באמצעות מערכת כזו כ-1,600 קוט"ש בשנה עבור כל קילוואט, לדוגמא מערכת של 4kw תייצר כ-6,400 קוט"ש בשנה. באזורים מדבריים נצילות המערכת יכולה להיות גבוהה יותר.

* "המהפכה הירוקה" - הפקת חשמל מאנרגיה סולארית מסייעת בהפחתת גזי החממה וההתחממות הגלובאלית.  

* חסכון במשאבי קרקע (ההתקנה נעשית על גגות).

* הפחתת תלות במקורות אנרגיה ממדינות עוינות.

 

אופן ההתחשבנות עם חברת חשמל עם התקנת המערכת –

 

חברת חשמל התחייבה לקנות את החשמל הסולארי במחיר שהולך ויורד, העומד היום על 1.97 ₪ לקוט"ש ובחודש ינואר 2010 המחיר יתעדכן ל-1.84 ₪  לקוט"ש. הלקוח (יצרן של חשמל סולארי) חותם על הסכם מול חברת חשמל ל - 20 שנה לפי המחיר ביום החתימה. לדוגמא, לקוח שיחתום חוזה מול חברת חשמל החל מחודש ינואר 2010 יקבל 1.84 ₪ על כל קוט"ש למשך 20 שנה. ההסדר מיועד למתקנים סולארים במגזר הפרטי והעסקי. לקוחות ביתיים בעלי מתקנים פוטו-וולטאים עד 15 קילו וואט (15,000 וואט) יקבלו זיכוי לכל קוט"ש מיוצר, לקוחות עסקיים לעומת זאת יכולים להקים מערכת של עד kw50. חברת החשמל מתקינה שני מונים – מונה צריכה ומונה ייצור. אחרי חישוב הצריכה אל מול הייצור, אם יימצא שהלקוח זכאי להחזרים הוא יזוכה כספית. מערכת עד kw4 פטורה ממסים. כאשר המערכת גדולה יותר, בעל המערכת יפיק חשבונית מס לחברת החשמל, ועל כן עליו להיות עוסק מורשה או חברה.

 

למרות שחברת החשמל מתחשבנת עם הלקוח על חשמל שנצרך וחשמל מיוצר, יש לעשות הפרדה בין השניים. בראייה הכלכלית אנו בוחנים את ההשקעה במערכת לעומת התשואה שנקבל עליה כמו גם את הזמן בו נחזיר את ההשקעה הראשונית. ניקח לדוגמא מערכת סולארית שההחזר על ההשקעה בה עומד על 10 שנים, כך שאם השקענו 100,000 ₪ במערכת סולארית והתקבולים שלנו מחברת חשמל הם של 10,000 ₪ בשנה, אחרי 10 שנים נחזיר את ההשקעה ונתחיל להרוויח רווח נקי לפחות עוד 10 שנים (לאור ההסכם של 20 שנה קדימה עם חברת החשמל).

 

מה עלות המערכת?

 

עלות המערכת משתנה בהתאם ליצרן. בעוד שספקים אירופאים מציעים היום מחיר של 3.2$ לוואט הספקים הסינים מציעים מערכות במחירים זולים יותר של 1.9$ לוואט  (המחירים המצוינים מתייחסים למערכת On-grid). ההבדלים הם משמעותיים, בעוד שפנלים סולאריים למערכת של 50kw (חמישים אלף וואט) של יצרן אירופאי יעלו כ – 160,000$, פנלים סולאריים של ספק סיני לאותו גודל מערכת יעלו כ -  95,000$.

 

היצרנים הסיניים מרוכזים באזורים סביב שנגחאי, בפרובינציות גי'אנגסו וג'ג'יאנג.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים