הונאה אינטרנטית בסין – ראו הוזהרתם

מנועי חיפוש אינטרנטיים רבים, ובראשם האתר המפורסם אליבבה, אשר מצוי בבעלות חלקית של ענק האינטרנט יאהו, מאפשרים ללקוחות פוטנציאלים מהמערב להגיע ישירות ליצרנים סיניים מובילים. במרבית המקרים איתור ספקים דרך האינטרנט הינו שלב חשוב ונכון בפעילות העסקית מול סין. אבל אליה וקוץ בה, בשנה האחרונה אנו עדים לתופעה מתרחבת בסין של הונאת לקוחות על ידי תרגילי עוקץ פשוטים דרך אתרי מכירה סיניים למיניהם.

 

כיצד מתבצעת ההונאה?

 

אתרי קש סיניים מציעים מרכולתם האטרקטיבית באתרי מכירה באינטרנט. לעיתים קרובות אותם ספקים מדומים מוגדרים באליבבה כ"ספק זהב", לכאורה גושפנקא לאמינותו של הספק, אבל בפועל תולדה של תשלום גבוה שניתן לאליבבה. יש לציין כי אליבבה נלחמת בתופעה זאת, אולם בהצלחה מוגבלת נכון להיום.

 

הלקוח הפוטנציאלי, דהיינו – כל אחד ואחת מאיתנו, מתרשם מהמחיר התחרותי של המוצרים, ושולח אימייל עם בקשה לפרטים נוספים. הספק היעיל מזדרז לענות עם כל הפרטים הנדרשים, כולל העובדה כי התשלום הראשוני הינו בגובה עשרות או מאות בודדות של דולרים בלבד. הלקוח עושה חשבון כי "במקרה הכי גרוע אפסיד 100$, אבל הרווח עצום משום שסחורה זהה עולה בארץ 2000$", ומעביר את הכסף. מרגע זה הספק הסיני מתפוגג ונעלם. הנזק שנגרם אומנם לא כל כך כבד, אבל התסכול וההרגשה כי "אכלנו אותה" כידוע  אינם אהודים במחוזותינו.

 

הדוגמאות מרובות – מקדחה של מקיטה שעולה בארץ 3000 ש"ח מוצעת באתר אליבבה בסכום 300 ש"ח עם התחייבות לכך שהסחורה מקורית ואינה מזוייפת. כמו כן מוצרים אלקטרונים, טלפונים ניידים, נעליים, מוצרי בניה ושאר מוצרים כיד הדמיון. לאחרונה התקבלו פניות אודות ספקים מהעיר איוו, אשר משתמשים באותה טכניקה להונות לקוחות דרך האינטרנט.

 

כיצד להתגונן בפני תרגילי עוקץ בסין? תמרורי אזהרה -  

1. מחיר נמוך מידי ומעורר חשד. המחיר צריך להיות בדרך כלל נמוך בחצי עד רבע מהמחיר בארץ, ולא נמוך כדי עשירית למשל.

2. מותגים אוטנטיים קשה עד בלתי אפשרי להשיג בסין. כאשר מציעים לכם מותג ידוע במחיר לא ריאלי – הרימו דגל אדום.

3. חייב להיות מספר טלפון נייח בפרטי ההתקשרות של הספק הסיני. באם אתם מקבלים רק מספר טלפון נייד הרי שיש פה יסוד לחשד.

4. תמיד תשאפו להזמין דוגמא בטרם ההזמנה עצמה, במידה וניתקלתם בסירוב עדיף לוותר על העיסקה.

5. בדקו את האתר של החברה, וודאו שהאימיילים נשלחים מהאתר ולא מ-
Gmail,  hotmail וכדומה.

6. עדיף לא להעביר את כל התשלום מראש.

7. בקשו לקבל שמות של לקוחות זרים של האתר וודאו מולם.

8. במידת האפשר, ערכו בדיקת פיסית של המוצר בסין על ידי גורם כלשהו מטעמכם לפני ביצוע התשלום.


רכשתם מוצר בעשירית המחיר? ייתכן ונפלתם בפח. בפוסט אורח של בני יחזקאל מהבלוג על ייבוא מסין תלמדו כיצד להמנע מעוקצים מהסוג שנפוץ לאחרונה.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים