האינפלציה בסין  - פניה לאן?

אינפלציה, כידוע, מתייחסת לעליה כללית במחירים, עליה הנמדדת למול הרמה התקנית של כוח הקניה. אחד המדדים המובהקים למדידת רמת האינפלציה הינו מדד ה-CPI, אשר משקף את מצב הכלכלה המקומית תוך שהוא משקלל את מחירי מוצרי הצריכה מחד ואת התל"ג מאידך. במונח אינפלציה מתייחסים בדרך כלל לעליית מחירים ולא לירידה, אשר הינה אינפלציה שלילית או דיפלציה.

 

החל משנת 1978,עם פתיחת הדלתות וכינון הרפורמות הכלכליות מרחיקות הלכת, החשש ממפלצת האינפלציה בסין הפך למוחשי ורלוונטי.
 

האינפלציה בסין, כבכל מקום אחר בעולם,  מושפעת רבות ממחירי המזון, הדלק והדיור ועליתם החדה הפכה לבעיה אינפלציונית ממשית בשנים האחרונות. "לחץ המחירים הינו עדיין גדול באופן מדאיג, אך כיום ישנם מספר סימנים לכך שמדיניות "הידוק החגורה" שנוקטת הממשלה הסינית לאורך ששת החודשים האחרונים אכן נושאת פירות", כך אומר בריאן ג'קסון כלכלן של הבנק המלכותי של קנדה המתגורר בהונג-קונג. מדיניות זו כוללת עליה בריביות על הלוואות שנותן הבנק המרכזי של סין ותורם בכך להתחזקות היואן מול הדולר האמריקאי. מטבע חזק מוביל לירידה בעלות מוצרים מיובאים כגון דלק ומזון. 

ואכן, האינפלציה בסין עמדה בסוף אפריל 2011 על רמה של 5.3%, שהינה הנמוכה ביותר מזה שלוש שנים. נתון זה המצביע על תחילתה האפשרית של מגמת רגיעה באינפלציה, ומעלה את התקווה כי מאמצי הממשלה למלחמה באינפלציה מניבים תוצאות.

 

יחד עם זאת, קשה עדיין לומר כי האינפלציה בסין - כמו במדינות מזרח אסיאתיות אחרות – נמצאת תחת שליטה מוחלטת. כך למשל, עדיין לא נפסקה לגמרי עליית המחירים החדה ולכן, באפריל השנה, יצאו מאות נהגים בשנגחאי להפגנת  מחאה שארכה שלושה ימים, כנגד עלית מחירי ועמלות הדלק. מחאה זו היתה סימן ברור לממשל בבייג'ינג כי עליו להצליח בבלימת האינפלציה בכל מחיר.

 

"למעשה", טוען אנדרו בטסון, מנהל מחקר בדרגונומיקס בייג'ינג "המדיניות המוניטרית הקודמת של הממשל הסיני היא זו שהובילה לעליית המחירים החדה. כעת, הממשל פועל להורדת המחירים באמצעים של הצטמצמות, ונראה כי מדיניות זו אכן תוביל לירידה באינפלציה".

 

נראה כי ירידה כזו הכרחית נוכח הנתונים שמוסרת הועדה הלאומית הסינית לסטטיסטיקה, לפיהם, אחוזי הייצור של מפעלים בסין עלו רק ב 13.4% לעומת השנה שעברה, פחות מהתחזית האופטימית לעליה בשיעור של 14.8%. מאידך, דווקא מסתמנת עליה מתונה בהשקעות בנכסים הוניים, כגון כבישים, בניינים ומפעלים. עליה של 25.4% זו היא גבוהה מעט יותר מהמצופה.

 
לסיכום, נראה כי הממשל הסיני אכן נוקט במדיניות מוניטרית שתאפשר בטווח הארוך את בלימת האינפלציה אך מוקדם עדיין לומר כי הכלכלה הסינית ובעקבותיה משקיעים ויבואנים זרים יצאו "מכלל סכנה". 
 

לייבסיטי - בניית אתרים