האם האינפלציה בסין מרימה את ראשה?

 

מספר מחוזות מקומיים בסין הכריזו לאחרונה על הצמדת שכר וכתוצאה מכך על עליה משמעותית בשכר המינימום בשטח שיפוטם. במחוז הונאן הצמדת השכר מסתכמת ב- 5%, אולם במחוז נינגסיאה מדובר בהצמדת שכר בגובה של לא פחות מ-  27%. הצפי הינו כי מחוזות רבים נוספים יאמצו מגמה זאת ויעלו בצורה גורפת את שכר המינימום של תושביהם.

 

לצד העליצות הברורה בקרב הפועלים, נרשמת בסין דאגה רבה נוכח העובדה כי עליה משמעותית בשכר המינימום צפויה לגרום ללחצים אינפלציונים משמעותיים במשק הסיני.

 

מאז שנת 2004 ישנה הנחיה לממשלים המקומיים בסין לבצע הצמדת שכר לפחות אחת לשנתיים. אולם בנובמבר 2008 על רקע חששות מקטסטרופה כלכלית במשק הסיני, הוציא משרד הרווחה הסיני הנחיה חדשה להקפאת הליך הצמדות השכר עד להודעה חדשה. על כן, הצמדות השכר הנוכחיות אמורות לכאורה לפצות את ציבור העובדים הסיני על היעדר הצמדות בשנתיים האחרונות.  

 

לפי מחקר שערך הבנק העולמי, במדינות מתפתחות היחס בין שכר המינימום לשכר הממוצע במשק לא אמור לעלות על 40%. בסין מדובר ביחס של 32%, דהיינו, השכר הממוצע במשק הסיני איננו גבוה משמעותית משכר המינימום, עובדה ייחודית לסין ביחס למדינות האזור ומדינות המערב, בהן השכר הממוצע הינו לפחות כפול משכר המינימום. המשמעות היא שלמרות החששות מאינפלציה שבדרך, הרי שגם לאחר הצמדות השכר האחרונות המשק הסיני אמור להיות מסוגל "לעכל" את השינויים ללא תגובת שרשרת אינפלציונית.

 

להלן טבלה המפרטת את גובה שכר המינימום לפני ואחרים הצמדות השכר במחוזותיה השונים של סין:

 

 

הצמדות שכר השנה במחוזות סין

 

(*) מקור –  משרד הרווחה הסיני, מורגן סטנלי

 

אלמנט נוסף שיש לתת עליו את הדעת בהקשר לאינפלציה הינו כמובן מדד המחירים לצרכן. השנה מעריכים כלכלנים, כי המשק הסיני צפוי לאמץ עקומת "וי", משמע – לאחר גל של עליות מחירים במחצית הראשונה של השנה, יש צפי כי מדד המחירים ירד במחצית השניה של השנה. חה ג'ימינג, כלכלן בכיר ב-China International Capital Corp (CICC) גורס כי הצמיחה הכלכלית בסין השנה לא תהיה בגובה 10.5% כפי שדיברו ההערכות עד כה, אלא תתיישר לכיוון 9.5%. מכיוון שאין צפי שהריבית במשק תעלה השנה, הרי שלשיטתו מפלצת האינפלציה לא תוכל להרים את ראשה בשנת 2010.

 

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים