האם סין האדומה הופכת לסין הירוקה?

 

הבום הכלכלי המלווה את סין בשלושת העשורים האחרונים תבע מחיר סביבתי כבד מאזרחיה – קשה להם לנשום, לשחות, לעסוק בחקלאות ולשתות את מי האגמים והנחלים. לכל זה אחראים הזיהום התעשייתי של התעשיות הקלות והכבדות, תהליך העיור המואץ והעדר התשתיות.

 

הנהגת סין הבינה כי מדובר בתהליך שיטתי של איבוד המדינה לדעת, ועל כן דווקא בשנת משבר כלכלי הוחלט לשנות כיוון ולפנות למערכות אנרגיה נקיות אשר תחלפנה את המערכות הקיימות.

 

ובסין, כמו בסין, כשמחליטים מבצעים. המדינה כולה מגוייסת כרגע לטובת ייצור של מערכות אנרגיה חלופית, כדוגמת מכוניות חשמליות, פאנלים סולארים, סוללות סולאריות ותוכנות לחסכון אנרגיה.  כרגע מדובר בייצור המוני של מוצרים זולים יחסית, חלופה זולה לאלטרנטיבות המערביות. יחד עם זה, סין יוצרת שוק עצום של צרכני אנרגיה ירוקה המעדיפים מוצרים בטווח מחירים זול עד בינוני.

 

המגמה הירוקה תוביל בהכרח להתמקצעות של הייצור הסיני ובהתאם לייצור מוצרים מתוחכמים ויקרים יותר. ענקית הציוד הסולארי האמריקאית – אפלייד מטריאלס, הכריזה לאחרונה כי היא פותחת מכון מחקר פרטי בעיר שיאן בסין, הגדול ביותר בעולם בתחומו. זוהי סנונית ראשונה המבשרת על הפיתוח והחדשנות הטכנולוגיים הצפויים להשפיע על יכולות הייצור הסיניות בעשור הקרוב.  

 

על כן, הצפי הינו כי בשנים הקרובות יחול שינוי רדיקלי בתבנית הייצוא הסיני , דהיינו, מתעשיות עתירות כוח אדם, לתעשיות עתירות ידע. זהו שינוי קונספטואלי אשר הממשל הסיני מכוון אליו בעשור האחרון, ונועד להוות את הקפיצה הגדולה הבאה בכלכלה הסינית. אחרי 3 עשורים של ייצור המוני וזול שהקפיץ את כלכלת סין לחמישיה הראשונה בעולם, סין מעוניינת למתג עצמה כמעצמה טכנולוגית ויצרנית ולפתוח את רשימת הכלכלות החזקות בעולם.

 

לייבסיטי - בניית אתרים