סקירה גיאוגרפית – מחוז גאנסו


 


במדינה רחבת מימדים כסין, הרביעית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשיה המקומית, קשה מאוד לאתר תעשייות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסויים?

 

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואפיון התעשיות הרלוונטיות לאזורים השונים.

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות בג'יאנגשי. החודש נמשיך בסקירה במחוז גאנסו, הממוקם בצפון מערב סין.

מחוז גאנסו הינו השישי בגודלו מבין מחוזותיה של סין. ממזרחו מחוז שאאנסי, דרומה לו מחוז סצ'ואן, ממערב שינג'יאנג ומחוזות נינגסיה ומונגוליה מצפון. השם גאנסו הופיע לראשונה בתקופת שושלת סונג והוא קרוי על שמן של שתי הערים העתיקות: גאנג'ואו וסוג'ואו (ג'אנג-יה וג'יוצ'ו-אן כיום).

מחוז גאנסו הוא מחוז מדברי והררי ששימש בעבר כדרך מעבר ממערב העולם לסין, בדרך המשי. הוא בורך במגוון עצום של נופים בראשיתיים ובטבע עוצמתי של פסגות הרים מושלגות, מדבריות אינסופיים, מישורים רחבי ידיים, אגמי טורקיז, קרחונים ונהרות שוצפים. דרכי המשי הידועות אשר עברו דרך המחוז הפכו אותו לכור היתוך של דתות ותרבויות אשר יצר פסיפס אנושי מגוון ועשיר מאין כמותו.
 

שטח המחוז כ-455 אלף קמ"ר ואוכלוסייתו מונה כ-26.3 מיליון נפש. הגובה הממוצע במחוז הוא כ-1,000 מטרים מעל פני הים כאשר הנקודה הגבוהה ביותר היא פסגת רכס הרי צ'יליין במערב, בגובה של 5,547 מטרים מעל פני הים והנקודה הנמוכה ביותר היא תעלת גואנדזה, הממוקמת ביובליו המרכזיים של נהר באילונג בדרום, בגובה של 550 מטרים.

אוכלוסיית המחוז מורכבת מקבוצות אתניות שונות כמו מונגולים וטיבטים. המחוז נחשב לאחד ממקורות הציוויליזציה הסינית הקדומה והוא אוצר בתוכו אלפי שנים של היסטוריה ענפה ומרתקת ותרבות אנושית עשירה.

בירת המחוז היא העיר לאנג'ואו, העיר השנייה בגודלה מבין עריה הצפון-מערביות של סין.

העיר לאנג'ואו היא צומת תחבורתי מרכזי בצפון מערב סין וככזו היא מקושרת בטיסות יומיות ישירות ורכבות לכל הערים הגדולות במדינה.

 

תעשיות מרכזיות בגאנסו:

 

  1. תעשיה פטרוכימית.
  2. במחוז גאנסו מרבצים של כימיקלים ומינרלים – ניקל, משפחת הפלטינום, סלניום, יציקות חימר, אבץ,  נחושת ועוד. על כן, התפתחה במחוז תעשיה חזקה של מתכות על ברזליות.
  3. ציוד ומיכון, בעיקר לתעשיות הפטרוכימית והמתכות.
  4.  גידולים חקלאיים – חיטה, דורה, דוחן, אורז, כותנה, טבק.
לייבסיטי - בניית אתרים