סקירה מגזרית / גאוגרפית

 

 

במדינה רחבת מימדים כסין, השלישית בגודלה בעולם, הדעת נותנת כי מבלי להתמצא היטב בנבכי הכלכלה והתעשייה המקומית, קשה עד בלתי אפשרי לאתר תעשיות או מוצרים ספציפיים, או לחילופין, מאין אנו יודעים איזה איזור מומלץ יותר לרכישת מוצר מסוים?

 

איפה מתחילים?

 

במדור זה נתבקש לסוגיה זאת, ע"י מיפוי יסודי ושיטתי של מפת סין ואפיון התעשיות הרלוונטיות לאזורים השונים.

 

בחודש שעבר סקרנו בהרחבה את התעשיות המרכזיות של מחוז גואנגדונג , הידוע גם כ"קאנטון" ואשר הינו המחוז הקרוב ביותר להונג קונג בסין. היום נמשיך במחוז פוג'יאן , הממוקם בדרום מזרח סין, אל מול האי טייוואן, צפונית למחוז גואנגדונג.

 

מרבית תושבי האי משויכים לקבוצה האתנית "מין", אך גם קבוצות אתניות רבות אחרות שוכנות במחוז. "בכל חמישה קילומטרים אשר תתקדם בפוג'יאן תתקל בתרבות שונה. בכל עשרה קילומטרים שתתקדם – תתקל בשפה שונה", מעידים סינים על המחוז, ורומזים על ריבוי התרבויות והדיאלקטים (מעל מאה) שבו.

המחוז הוא מקור לסוגים רבים של תה, ואחת מנקודות המוצא העיקריות של סחר התה בעבר. למעשה, המילה "תה" בשפה העברית והאנגלית, שאולה מניב ה"מינאן" המקורי. בשנת 1689, איגדה שושלת צ'ינג את טייוואן למחוז פוג'יאן, וכיום מוצאם של כ-80% מתושבי טייוואן הוא מאותו מחוז.  

עקב תווי הנוף ההררי, עד לשנות החמישים של המאה ה- 20 היה המחוז פוג'יאן מנותק יחסית לגישה ועל כן אחד העניים שבה. עם ההכרזה על מדיניות הרפורמות והדלת הפתוחה בסין בשנת 1978, שודרג נמל העיר אָמוֹי (כיום שְיָאמֶן), ונסללה מסילת רכבת המקלה על ההגעה אל העיר. השילוב של הקירבה לנמל סחר ולטיוואן, סללו את הדרך להפיכתו של המחוז לאחד מהמשגשגים בסין.


הערים המרכזיות במחוז פוג'יאן וריכוזי התעשייה -

1. פוג'ואו Fuzhou - בירת המחוז.

תעשיות מובילות – מוצרי אלקטרוניקה, מוצרי אומנות ומזכרות מקרמיקה, עץ ופלדה.

2. שיאמן -Xiamen

שם נוסף של העיר הינו אמוי.

תעשיות מובילות בעיר – גרניט, ציורי שמן, אביזרי אמבט, נעליים, מכונות.

3. צ'ואנג'ואוQuanzhou

תעשיות מובילות בעיר – תיקי ניילון, גרניט, קרמיקה ואריחים, צעצועים, אומנות מקרמיקה.

4. פוטיאןPutian

תעשיות מרכזיות בעיר – נעליים.

5. ג'ינג'יאנג -    Jinjiang

תעשיות מרכזיות בעיר – אריחי קיר, בדים וטקסטיל, נעליים, תיקי ניילון.

6. פואן  - Fuan

העיר הינה מרכז לתעשיית המשאבות.

לייבסיטי - בניית אתרים