חמשת מקרי ההונאה הגדולים בסין בשנת 2009

 

לצד צמיחתה הכלכלית ושגשוגה הנמשך של סין בשנת 2009, זאת על אף המשבר הכלכלי העולמי, הולכים ומתרבים מקרי ההונאה הפלילית בסין, בתחומים כלכליים, חברתיים ומסחריים. השנה המציאות עלתה על כל דימיון, עם כמה פרשיות מביכות במיוחד. ליקטנו עבורכם את חמשת מקרי ההונאה המובהקים, מעניינים ומפתיעים ביותר בסין 2009.

 

גניבת זהות

 

ראש עיר קטנה בחבל הונאן, מר וואנג ג'נגרונג,  סייע לביתו לגנוב את זהותה של אחת מחברותיה לכיתה בכדי שתוכל להתקבל ללימודים באוניברסיטת נורמל גוויג'ואו. ההונאה בוצעה ע"י זיוף תעודת הזהות של התלמידה לואו צאיג'יה, וכן גניבת ושינוי פרטי מכתב אישור על קבלה ללימודים אשר נשלח אליה מהאוניברסיטה. מעשה ההונאה צלח וביתו של ראש העיר סיימה בהצלחה לימודי תואר בהוראה באוניברסיטה.

 

הפרשה נחשפה כאשר לואו צאיג'יה הגישה בקשה לפתיחת חשבון בנק אולם נענתה בשלילה בנימוק כי חשבון בנק על שמה כבר נפתח והינו בשימוש מישהי אחרת – סטודנטית עלומה באוניברסיטת נורמל גוויג'ואו.

 

עם חשיפת הפרשה גזר בית המשפט על ראש העיר 2 שנות מאסר בפועל וביטול תעודת ההוראה של ביתו, אשר התקבלה שלא בדין. בנוסף, קורבן הפרשה לואו צאיג'יה תובעת את הנאשם בסכום של 135,200 יואן (20,000$) בגין עוגמת נפש.

 

זיוף מוצא אתני

 

בסין, כחלק ממדיניות האפליה המתקנת, בני מיעוטים אתניים זוכים להקלות מסוימות בהליך הקבלה לאוניברסיטה. ובכן, בעיר האוטונומית צ'ונגצ'ינג, אשר נמצאת במרכז המדינה במחוז סיצ'ואן, סייעו 15 בכירי ממשל מקומיים ל- 31 סטודנטים בסה"כ להמציא מסמכים מזויפים אשר מעידים על מוצאם האתני הייחודי - עובדה אשר סייעה להם להתקבל למסלולים יוקרתיים באוניברסיטאות שונות ברחבי המדינה. אחד מהסטודנטים הינו צ'ואניאנג, שסיים את לימודיו באוניברסיטת צ'ונגצ'ינג במדעי הרוח בהצטיינות יתרה. למעשה, אילולא זייף את ניירותיו בסיוע אביו, בכיר במשרד הפנים המקומי, לא היה מתקבל ללימודים מלכתחילה.

 

הקריקטורה למטה מתארת מבצר, אשר מסמל את הכניסה הנחשקת לאקדמיה. מתוך המבצר יוצאת יד בולמת אשר עליה רשום: "נמצא לא מתאים לדרישות". התלמיד הלא מתאים, הוא תלמיד פשוט אשר הינו בן קבוצת הרוב בסין– האן, ותחת המדיניות החדשה, למעשה נטול סיכוי ממשי להתקבל לאוניברסיטה.

 


 

זיוף שטרות בנק

 

שטרות כסף מזויפים נמצאו ביותר מעשרה מחוזות בתחילת שנת 2009. מרבית השטרות זויפו בטכנולוגיה מתקדמת אשר מקשה על גילוי הזיוף באמצעים ידניים פשוטים. בבנקים עצמם מצויה כמובן הטכנולוגיה אשר מאפשרת זיהוי שטרות אלו, אולם הציבור הרחב עמד חסר אונים נוכח הזרמת מיליארדי יואן מזויפים למשק.

הונאת טלפונים

 

בסין, אם אתה מקבל טלפון מהבנק, משטרה, או חברת הסלולאר, בוא אתה מתבקש להעביר את כל כספך לחשבון חדש בשל גניבה מהחשבון הישן, עשה לעצמך טובה ואל תשתף פעולה. בשנה האחרונה התרבו המקרים בהם אזרחים תמימים העבירו את כל כספם לחשבונות קש אשר רוקנו בתוך מספר שניות, ו"לא נודע כי בא אל קירבם".  מרבית הקורבנות היו נשים מעל גיל 40, אשר היוו טרף קל במיוחד לנוכלים.

 

המשטרה פנתה אל הציבור הרחב במסע הסברה כיצד להימנע ממלכודות מתוחכמות אלו. למטה תמונה של משתתפות בקורס הדרכה "כיצד להמנע ממעשי הונאה".

 

 

זיוף משחקי כדורגל

 

השנה התפוצצה פרשיית הטיית תוצאות משחקי הכדורגל הגדולה בתולדות סין. בפרשייה מעורבים שני מועדנים גדולים מליגת העל הסינית סי אס אל - גואנגג'ואו אף סי, וצ'אנגדו שפילד יונייטד אף סי. שני המועדונים ניסו לשחד יריבות בסכומי עתק.

 

יש לציין כי בחודש מרץ השנה הוכרז על הקמת מועצה מיוחדת אשר תטפל בשחיתות הפושה בענף הכדורגל בסין.

לייבסיטי - בניית אתרים