שער החליפין של היואן מול הדולר


לאור היותה של סין מדינה שכלכלתה מתמקדת בייצוא, הרי שמטבע מקומי חלש יחסית מסייע לה. ואכן, הטענה המרכזית של מדינות המערב הינה כי כי סין שומרת באופן מלאכותי על שער נמוך למטבע שלה, דבר ההופך את היבוא ממנה לאטרקטיבי במיוחד, ומקנה לה יתרון לא הוגן מול יצואניות אחרות. על כן, בעשור האחרון מופעל על סין לחץ לאפשר ליואן (אראמבי) לנוע בצורה חופשית יותר מול המטבעות האחרים.
 

בחודש יולי 2005 נטשה סין את שער המטבע הנייח ואימצה מדיניות שער חליפין חדשה, על-פיה המטבע המקומי (היואן) יוצמד לסל מטבעות משוקלל, כאשר הסל יכלול בין היתר את הדולר האמריקאי והיין היפני. סל זה יכול לנוע בתוך רצועה אותה קובע הבנק המרכזי של סין.

בשנת  2000 נסחר היואן ברמה של 8.6 לדולר אחד, ב- 2005 ברמה של 8.08 לדולר אחד, ונכון להיום השער עומד על 6.82 יואן לדולר אחד.

חששה המרכזי של סין הינו, כאמור, כי הייצוא שלה יפגע.
בנוסף, חוששת סין כי ייסוף חד בערכו של היואן עלול לייצר גל ספקולטיבי של כניסה ויציאת הון מהמדינה, שיפגע באופן מהותי בצמיחה המקומית וביציבות הפיננסית. 

בכיר בבנק הסיני חשף בתחילת חודש מרץ השנה כי סין תוודא ששער החליפין של היואן ישמר בשנת 2010 ברמות קבועות וסבירות.  

ייגאנג, סמנכ"ל הבנק הסיני המרכזי - People's Bank of China, המכהן בנוסף כדירקטור בגוף הממשלתי הקובע את מדיניות שער החליפין בממשל הסיני, הוסיף כי סין השיגה תשואות נאות בעקבות מדיניות שער החליפין שלה בשנתיים האחרונות.   

במסיבת עיתונאים מיוחדת שנערכה בכינוס השנתי של הקונגרס הסיני, הצהיר ייגאנג כי המדיניות הכלכלית של סין בתחום ניהול סיכונים הוכחה כאפקטיבית ביותר, במיוחד ביחס למרבית כלכלות המערב.  פורטפוליו ההשקעות של המדינה הגביל משמעותית את השימוש במוצרים פיננסיים הנושאים בתשואה גבוהה אך עם מקדמי סיכון גבוהים, כדוגמת משכנתאות סב-פריים.  

כראיה לאפקטיביות המדיניות הכלכלית של סין, עומדת העובדה כי העודף המסחרי של סין במטבע זר עמד על 2.3992 טריליון דולר בסוף 2009, עליה של 453.1 מיליארד דולר משנה שעברה. 

לסיכום, יש להניח כי במידה והיואן יהיה סחיר לחלוטין ולא מוצמד, הוא עשוי להתחזק פי כמה וכמה, ועל כן ניתן לומר כי הכלכלה שמייצג המטבע שווה הרבה יותר.קשה להניח כי בייג'ינג תניח ליואן לרדת מתחת לרמה של 6 לדולר אחד, וכפי הנראה בשנת 2010 ישמרו הערכים הנוכחיים של שער החליפין בין שני המטבעות.

לייבסיטי - בניית אתרים