אנרגיה מתחדשת בסין 

העלייה ברמת החיים בסין בשלושת העשורים האחרונים הרלוונטית לחלק גדול מ-1.37 מיליארד אזרחיה מתורגמת מידית לצריכה מקומית גבוהה של אנרגיה. צריכה מוגברת זאת נובעת בין היתר מצריכת מוצרים "זוללי חשמל" המאפיינים רמת חיים גבוהה, כגון מערכות מיזוג אוויר ומכוניות, כאשר התחזית מדברת על כך שבשנת 2020 צפויה כמות המכירות השנתית של רכבים בסין להגיע לכמות הנמכרת בארה"ב.
כבר בשנת 2006 היתה רמת השימוש באנרגיה בסין השניה בגובהה בעולם לאחר שכמעט הוכפלה בעשור האחרון. זאת בנוסף על צריכת החשמל אשר הוכפלה משנת 2000 ועד היום.
על כן, הנחת העבודה בסין כיום, הינה כי המדינה זקוקה לאנרגיה בטוחה, זולה וידידותית לסביבה.השילוב של השקעות באנרגיה עם יצור חשמל בטכנולוגיות מתקדמות, הפך את סין ל"מפעל" החשמל של העולם כולו.

 

בשעה שרוב החשמל בסין מגיע מעיבוד של פחם ואנרגית מיים, הרי שהשימוש הגובר בנפט לתעשיית הרכב מדיר שינה מעיניי קברניטי המדינה. כבר עכשיו, על סין ליבא את רוב הנפט בו היא משתמשת. השינויים באקלים גם הם מוסיפים ללחצים – סין תעבור בקרוב את ארה"ב ברמת הפליטה של דו-תחמוצת הפחמן המשתחרר בתהליך העיבוד של דלק מאובנים.  לפיכך, החשש בנוגע לבטחון האנרגיה, מחסור בקיבולת האנרגיה וזיהום אוויר הינו הגורם לכך שבשנים האחרונות שלטונות סין מפנים תקציבי ענק לטובת מעבר לטכנולוגיות אלטרנטיביות לאספקת אנרגיה וחשמל, כגון "פחם נקי", אנרגיה גרעינית ואנרגיה מתחדשת.

 

ואכן, סין הופכת למובילה עולמית בתחום האנרגיה המתחדשת. בשנת 2005 נחקק בסין חוק האנרגיה המתחדשת אשר הפך לציון דרך של ממש בשל תמיכתו בהתרחבות אנרגיה זו כמשימה בעלת עדיפות לאומית. בשנת 2007 השקיעה סין מעל 10 מיליארד דולר במתקנים לייצור אנרגיה מתחדשת, הכוללת אנרגית מיים, אנרגיה סולארית, אנרגית רוח, ביו-מסה ודלקים אורגניים. בכך הפכה סין שניה בייצור אנרגיה זו רק לגרמניה.

 

בשנים האחרונות מושקעים בסין מדי שנה 6-10 מיליארד דולר במפעלי ענק לייצור אנרגיה הידראולית. כיום, מפיקה סין 8% מסך האנרגיה שלה ו-17% מכלל החשמל מאנרגיה מתחדשת, כאשר הצפי הוא שעד שנת 2020 תגדל התפוקה ותעמוד על 15% ו-20% בהתאמה. צפי אופטימי יותר אף מדבר על אחוזים גבוהים יותר של תפוקה ושימוש באנרגית מתחדשת בסין ומחוצה לה עד 2020, כך שהקיבולת של אנרגיה מתחדשת תעמוד בשנה זו על 440 ג'יגה-ואט. קיבולת זו היא כמעט פי שלוש מקיבולת האנרגיה המתחדשת בסין בשנת 2006.   

 

השגת תוצאות אלה תלויה כמובן מאוד בהתפתחות התעשייה המקומית בתחום בסין, זמינותם של אנשי מקצוע, הפחתת עלויות הטכנולוגיות השונות, המשך היישום האגרסיבי של מדיניות הממשלה המרכזית בנידון כגון תמחור הוגן והענקת תגמולים על הפצה וייצור של אנרגיה מתחדשת. זאת, יחד עם מחוייבות עמוקה של סין להפיכתה למובילה עולמית בתחום זה, תוך שהיא שומרת על התייחסות ראויה לאנרגיה בטוחה ולסביבה נקייה, מצביעים על כך שעתידה של סין כמובילת האנרגיה המתחדשת העולמית, ורוד למדי.         


   

 
לייבסיטי - בניית אתרים