מרכזי הצמיחה הכלכלית החדשים של סין – סקירה

 

סין, המדינה הרביעית בגודלה בעולם, משתרעת על פני שטח עצום של 9,326,410  קמ"ר.  בתוך שטח זה פזורים 1.35 מיליארד תושביה, כאשר החלוקה ב-Mainland China, הינה ל-22 מחוזות, חמישה מחוזות אוטונומיים (שינג'יאנג, טיבט, נינגסיה, מונגוליה התיכונה, גואנגשי) , ו- 4 מחוזות עירוניים (בייג'ינג, טיאנג'ין, שנגחאי, צ'ונגצ'ינג).

 

בשנת 1978, עם חילופי הגברא בראשות המפלגה הקומיניסטית בסין, תם עידן ההסתגרות הפוליטית והכלכלית של המדינה המאוכלסת בעולם וסין יצאה לדרך חדשה. 32 שנה של תמורות כלכליות מרחיקות לכת, קידמה ופיתוח, יצרו בעיה חדשה עימה מתמודדת ממשלת סין היום – פערים אדירים, בכל המדדים, בין המחוזות השונים בסין. המזרח הינו העשיר והמשגשג, המערב העני והנחשל. הפערים האדירים ברמת החיים בין המחוזות השונים באים לידי ביטוי בתחומים רבים – הכנסה לנפש, תוצר לנפש, שירותי בריאות, תוחלת חיים ותמותת תינוקות, חינוך וכדומה.

 

בכדיי לטפל בבעיה מורכבת ורגישה זאת, הכריזה הנהגת סין על תוכנית שאפתנית לשנים הקרובות ליצירת וקידום מוקדי צמיחה כלכלית חדשים בסין, בדרך כלל הרחק מרצועת החוף המזרחית.

 

להלן סקירת המוקדים –

1. שינג'יאנג - Xinjiang

 

שינג'יאנג ממוקמת בפינה הצפון מערבית של הרפובליקה העממית של סין. המשמעות המילולית של שינג'יאנג הינה "החזית החדשה", והנהגת סין מבטיחה כי מחוז אוטונומי זה המאוכלס במיעוט האויגורי בסין (מיעוט מוסלמי) יהווה את חוד החנית של מערב סין. בשנים האחרונות הפך המחוז למרכז הגדול ביותר לסין לייצור גז טבעי. התוכנית החדשה תדחוף לניצול המשאבים הטבעיים של האיזור ופיתוח תעשיות רלוונטיות, בעיקר פטרוכימיים, פחם, מתכות שאינן מכילות ברזל וחקלאות. הצמיחה תמומן בעיקר ע"י הזרמת סיוע כלכלי ממשלתי וחוזים של חברות ממשלתיות. אלמנט נוסף אותו מקדמת ממשלת סין הינו הפיכתה של שינג'יאנג למוקד תיירות מקומי ובינלאומי.

2. טיבט - Tibet 

 

גם טיבט, החולשת על מרכז הגבול המערבי של סין, הינה מחוז אוטונומי בסין, אשר מתגוררים בו בעיקר בני המיעוט הטיבטי לצד סינים בני האן. באופן מסורתי כלכלת המחוז נשענה על חקלאות ומרעה בעלי חיים. בחודש ינואר האחרון הכריזה ממשלת סין כי בכוונתה לבצע "קפיצה כלכלית" בטיבט, בעזרת שימוש במשאבים הטבעיים של האזור – יותר מ- 3000 מינרלים שונים, מרבצי כרום ונחושת. לפי התוכנית, המינרלים יהוו 30% מהתמ"ג של טיבט ב- 10 השנים הקרובות. בנוסף, מודגשת חשיבותה של התיירות בביסוס מעמדו הכלכלי של המחוז.

3. צ'נגדו צ'ונגצ'ינג - Chengdu Chongqing Zone

 

צ'נגדו הינה בירתה של מחוז סיצ'ואן הדרום מערבי. צו'נגצ'ינג הייתה שייכת בעבר למחוז סיצ'ואן גם כן, אולם כיום הינה אחת מארבעת המחוזות העירוניים האוטונומיים בסין, מהלך שקודם במסגרת תוכניתה של סין לקדם את המערב הנחשל. החיבור בין שתי הערים הינו עוצמתי במיוחד – השטח המוניציפלי הכולל של שתי הערים, כולל סיפוח ערים קטנות ואזורי ספר, הינו 200,000 ק"מ רבוע (לשם השוואה - שטחה של מדינת ישראל בגבולות הקו הירוק הינו 20770 קמ"ר; שטח רמת הגולן 1250 קמ"ר; שטח הגדה המערבית 5860 קמ"ר).האזור כולו אמור להיות מנוע עיקרי בכלכלת דרום מערב סין. בימים אלו שוקדים על בניית נמל ישבתי גדול בצ'ונגצ'ינג, אשר יתחבר בעזרת נהרות ותעלות מיים לחופה המזרחי של סין.

4. מפרץ בייבו - Beibu Gulf Economic Zone

 

סין, בשיתוף עם פדרציית המדינות הדרום מזרח אסייתיות (Association of Southeast Asian Nations), יצרה את אזור הסחר החופשי של מדינות מתפתחות הגדול בעולם -  אזור הסחר של מפרץ בייבו, אשר ממוקם במחוז האוטונומי גואנגשי שבדרום סין. מחוז אוטונומי זה, בשל קירבתו למדינות השכנות והפוטנציאל הכלכלי הגלום בכך, מוגדר ע"י הנהגת סין כבעל חשיבות עליונה מבחינה כלכלית עבור סין. המחוז כולל 6 ערים – נאנינג, בייהאי, צ'ינג'ואו, פאנגצ'נגאנג, צ'ונגזוו ויולין  - Naning, Beihai, Qinzhou, Fangchenggang, Chongzuo, Yulinהשטח הכולל של האזור הינו 42,500 קמ"ר, עם אוכלוסיה של 12 מיליון נפש.

5. ערי נהר וואנג'ינג - Wanjiang River Urban Belt

 

חגורת הערים של נהר וואנג'יאנג ממוקמת במחוז אנהווי. האזור הינו היחיד והראשון בסין אשר הוכרז ע"י הממשל המרכזי כדוגמא ומופת במישור הלאומי לתהליך טרנספורמציה תעשייתית וכלכלית. לאזור ניתנה האפשרות לנסות  לבצע תהליכים כלכליים ותעשייתים אשר לא היו מוכרים לפני כן בסין, מתוך ידיעה כי יתכן וחלקם ייכשלו. 6 התעשיות המרכזיות באזור הינן - ייצור ציוד, חומרי גלם לתעשייה, טקסטיל, טכנולוגיות מתקדמות, שירותים מתקדמים וחקלאות מודרנית. האזור כולל 9 ערים ושני חבלי ארץ. הערים המרכזיות הינן Hefei- ו Wuhu. הצפי הכלכלי הינו כי בשנת 2015 התמ"ג באזור יכפיל את ערכי שנת 2008.

6. רצועת החוף הסינית אשר מול טאיוואן - Economic Zone on the West Coast of Taiwan

 

אזור פיתוח כלכלי זה ממוקם בלב מחוז פוג'יאן, הישר אל מול חופיה של טאיוואן שבמזרח. בצפון האזור עוברת דלתת נהר היאנגדזה, ונהר הפרל בדרום.  בשלב הראשוני מחוז פוג'יאן יהווה מרכז אזור הפיתוח הכלכלי המיוחד, אולם בשלבים מתקדמים יותר עם הרחבת הפעילות הכלכלית מול טאיוואן, עתידים להצטרף מחוזות נוספים – גואנגדונג וג'ג'יאנג. פוג'יאן חולק עם תושבי טאיוואן שפה דומה (דיאלקט), שורשים תרבותיים והיסטוריים, אלמנטים אשר יחזקו את הזיקה והקשר הכלכליים וההיסטוריים בין טאיוואן לרפובליקה העממית של סין. התיירות תתפוס חלק מרכזי בפיתוח האזור, עם אתרים לאומיים רבים.

 

 

לייבסיטי - בניית אתרים