מסגרות דיגיטליות לתמונות

 

המסגרת הדיגיטלית היא אלבום התמונות של העידן הדיגיטלי בצילום. זהו פתרון הגיוני בהתחשב בכך שרוב הצילומים נשמרים במחשב ואינם זוכים לראות אור יום. זאת גם הסיבה לפופולאריות שצוברות המסגרות הדיגיטליות בקרב הצרכנים ולהיצע ההולך וגדל שלהן.

בדומה למוצרים דיגיטליים רבים אחרים וותיקים יותר, גם בתחום הזה ההיצע רב והדגמים השונים הם בעלי איכויות ותכונות שונות. להלן השיקולים בהם יש להתחשב בקניית מסגרת:

 

גודל המסך: אחד השיקולים העיקריים בבחירת מסגרת דיגיטלית והגורם העיקרי המשפיע על מחירה. על מנת להבטיח שהמסגרת הדיגיטלית תציג את התמונות באיכות טובה, יש לשים לב לנתוני הרזולוציה, הבהירות, יחס הניגודיות וזוויות הצפייה. על פי רוב נתונים אלו אינם מוצגים לצרכן (למעט במסגרות של חברות גדולות ומוכרות) ולכן כדאי לראות בעצמכם את המסך ולהתרשם מאיכות התצוגה.

המסגרות הדיגיטליות מוצעות במגוון גדלים, החל מ-1.5 אינטש ועד 12 אינטש. הקטנים שבהם מוצמדים לשעון שולחני ומהווים פריט דקורטיבי זעיר על שולחן המנהלים, או אפילו מצטרפים לצרור המפתחות במקום תמונה רגילה של הילד או האחיין האהוב; ובשביל המסגרות הגדולות תצטרכו לפנות שטח בשולחן או על מדף או לתלות אותן על הקיר. הבחירה בגודל המסך הרצוי תלויה כמובן בהעדפות האישיות ובתקציב, אבל אם המסגרת תוצב על השולחן או על מדף, הגודל המינימאלי המומלץ הוא 8-7 אינטש.

 

חלק מהמסכים הם בפורמט רחב (16:9 לעומת 4:3 הרגיל), כדאי לבדוק כיצד מתמודד המסך הרחב עם תמונות רגילות – האם הוא מותח אותן, כך שמתקבלת תמונה לא טבעית (אנשים נמוכים ורחבים), או מוותר על שולי התמונה לטובת הצגת החלק המרכזי והעיקרי בצורה טובה ונאמנה למקור. בחלק מהדגמים ניתן לקבוע את שיטת התצוגה בתפריט.

 

רזולוציה: הרזולוציה היא אחד המדדים העיקריים המשפיעים על איכות התצוגה ובמקרים רבים יהיה זה הנתון היחיד שתזכו לראות במפרט. הרזולוציה קובעת את חדות התמונה ואת רמת הפירוט שלה וככל שהמסך גדול יותר דרושה רזולוציה גדולה יותר כדי להציג תמונה איכותית. רזולוציה טובה למסך בגודל 8-10 אינטש היא 800x480.

 

בהירות: בהירות גבוהה של המסך תורמת לאיכות הכללית של התמונה, אך חשיבותה היא בעיקר ביכולתו של המסך להציג תמונה איכותית בתאורה סביבתית חזקה. ככל שהבהירות גבוהה יותר התמונה תיראה ברורה וצלולה יותר ולא תדהה במידה שהחדר מוצף באור. הבהירות נמדדת ב-cd/m2 ומומלץ לבחור מסך בעל בהירות של 250cd/m2 ויותר.

 

יחס ניגודיות: יחס הניגודיות משקף את איכות הצבעים שמציג המסך ובמיוחד את יכולתו להציג את הצבעים הכהים בצורה טובה. יחס ניגודיות גבוה יציג את הצבעים בצורה נאמנה יותר למקור ואזורים חשוכים או כהים בתמונה יופרדו לגוונים והפרטים בהם יודגשו בצורה טובה. הבעיה היא שנתון זה אינו תמיד מופיע במפרט ולכן אין מנוס אלא לבחון את איכות הצבעים בחנות. יחס הניגודיות המומלץ למסגרת של 8 אינטש ומעלה הוא 1:250 ויותר.

 

זווית צפייה: זווית צפייה רחבה של המסך תאפשר לצפות בתמונה מן הצד מבלי שאיכות התצוגה תיפגם, על כן מומלץ לבחור מסגרת בעלת זווית צפייה רחבה ככל האפשר – 120 מעלות ויותר.

 

 

אחסון תמונות וקבצים

התמונות שיוצגו במסגרת הדיגיטלית, או קובצי השמע והוידיאו (בדגמים התומכים בכך) מאוחסנים ברכיב זיכרון פנימי במכשיר, או בכרטיס זיכרון הנכנס לחריץ הרחבה שבמכשיר. הזיכרון הפנימי חוסך אמנם את הצורך לרכוש כרטיס זיכרון, אך העברת הקבצים אליו מסורבלת יותר. כמו כן, בדגמים רבים גודלו של הזיכרון הפנימי מוגבל לכמות קטנה יחסית של תמונות והוא מוגבל עוד יותר כשמדובר בקובצי וידיאו. נפח האחסון המובנה במכשירים השונים נע בין כמה עשרות מגה בייט ל-1GB ובדגמים בודדים הוא אף גדול יותר.  

לשם המחשה, ב-1GB נכנסות כ-600 תמונות כפי שצולמו במצלמה. באמצעות תוכנות חינמיות ופשוטות (דוגמת Picasa מבית (Google ניתן להקטין את התמונות לגודל הרזולוציה של המסגרת הדיגיטלית שקניתם ולחסוך נפח זיכרון משמעותי מבלי לפגוע באיכות. כך, ב-1GB של זיכרון ייכנסו עד 5,000 תמונות. מי שמעדיף לאחסן את התמונות בזיכרון פנימי, שיבחר כמובן מסגרת בעלת זיכרון גדול ככל האפשר.

בדרך כלל קל ונוח יותר להעביר את קובצי התמונות למכשיר ישירות על כרטיס זיכרון, לכן חשוב לברר באילו סוגי כרטיסים תומך המכשיר על מנת שזה יתאים לסוג הכרטיס של המצלמה שלכם; ומהו הנפח המקסימאלי של הכרטיס הנתמך במכשיר.

 

תצוגת תמונות ותפעול

המסגרת הדיגיטלית היא אמנם פריט דקורטיבי שכמעט ואין צורך לגעת בו, אך בכל מסגרת יש פונקציות בסיסיות, בהן הגדרת המצגת – תזמון החלפת התמונות, סוג האפקט במעברים וכדומה. בדגמים רבים יש שעון ולוח שנה וחלקם תומכים ביכולות נוספות כמו עריכה, זום, סיבוב התמונה, אפקטים מיוחדים וכדומה. קחו בחשבון שהתכונות הנוספות הללו עשויות לייקר את המוצר ואם לא נראה לכם שתשתמשו בהן – מוטב שתוותרו עליהן.

 

עוד דבר שכדאי לשים לב אליו הוא צורת הצגת התמונה. כידוע, חלק מהתמונות מצולמות לרוחב (למשל, תמונות נוף) וחלקן – במצב אנכי (פורטרטים למשל). המסגרת הדיגיטלית מזהה על פי רוב את הכיוון הנכון ומציגה את התמונה בצורה הנכונה; אם המסגרת מונחת בצורה רוחבית היא תדע להציג תמונות אנכיות כך שיעמדו לאורך. בחלק מהדגמים ניתן להציב מלכתחילה את המכשיר בצורה אנכית או רוחבית והתצוגה תתאים את עצמה לתוכן לפי כיוון הצבת המכשיר.

 

בכל מסגרת דיגיטלית יש מקשי חומרה, בדרך כלל בחלק האחורי (מטעמי אסתטיקה). דגמים מסוימים אף מסופקים עם שלט רחוק המאפשר שליטה על פונקציות במכשיר מרחוק, כגון הרצה לתמונה הבאה או לרצועת השמע הבאה, במכשירים התומכים גם בהשמעת מוזיקה.

 

ברוב המסגרות המקשים או הלחצנים הם מהסוג הרגיל, כלומר מקשים פיזיים בולטים, אך יש מסגרות בעלי מקשי מגע שטוחים שתורמים לאסתטיקה של המסגרת ולנוחות השימוש.

 

מומלץ לבדוק את נוחות התפעול, הניווט בתפריטים וההגדרות השונות, בעיקר אם המסגרת כוללת תכונות מולטימדיה כמו נגינת וידיאו ומוזיקה. כמו כן, אם חשובה לכם תמיכה בעברית – ודאו שהמסגרת אכן תומכת בכך. כדאי לדעת שלא כל המסגרות מציגות את התפריטים בעברית, אבל כמעט כל המסגרות תומכות במספר שפות אחרות.

 

תמיכה בפורמטים ומולטימדיה

ברוב המקרים, התמונות המצולמות במצלמה הדיגיטלית הן בפורמט JPEG – פורמט נפוץ וסטנדרטי הנתמך בכל המסגרות הדיגיטליות. עם זאת, רצוי לבדוק באילו פורמטים נוספים תומך המכשיר, כדי להימנע מהצורך להמיר קבצים לפני העברתם למכשיר. הפורמטים הסטנדרטיים לתמונות הם  BMPו-PNG.

 

חלק מהמסגרות הדיגיטליות תומכות גם בהשמעה של קובצי מוזיקה ואף נגינת קובצי וידיאו. במקרה כזה חשוב אף יותר לוודא באילו מפורמטים המכשיר תומך, שכן המרה של קובץ וידאו לפורמט אחר אורכת זמן רב למדי. הפורמטים הנפוצים למוזיקה הם MP3, WMA, WAV, ולוידיאו – MPEG1, MPEG2, MPEG3, MP4, AVI, XVID, DivX, WMV.

 

כמעט כל המסגרות הדיגיטליות שכוללות תכונות מולטימדיה מצוידות ברמקול אחד לפחות. אין טעם לצפות לביצועים מרהיבים בתחום זה, אלא יותר כתוספת שימושית לייעוד העיקרי של המכשיר. אם התכונה חשובה לכם, רצוי לבחור מסגרת בעלת שני רמקולים, להאזין להם ולהתרשם מאיכות הצליל ומעוצמתו.

 

חיבורים ואביזרים נלווים

התמונות המוצגות במסגרת הדיגיטלית מאוחסנות בדרך כלל במדיה נשלפת (כרטיס זיכרון) ואפשר לטעון אותו בתמונות מתוך המחשב האישי בשתי דרכים: להוציא את הכרטיס ולחבר אותו למחשב באמצעות קורא כרטיסים (חיצוני או מובנה), או לחבר את המסגרת הדיגיטלית עצמה למחשב באמצעות כבל USB. בנוסף, יש מסגרות בעלי חיבורים אלחוטיים כמו bluetooth ו-Wi-Fi ואלה בדרך כלל יקרות יותר.

 

מחיר ואחריות

הגורמים העיקריים המשפיעים על מחיר המסגרת הם גודל המסך, נתוני הרזולוציה, תמיכה במולטימדיה ותכונות מיוחדות הקיימות בדגמים השונים.

 

בארץ, טווח המחירים למסגרות דיגיטליות בגודל 7-10.4 אינטש נע בין 200 ל-1,000 שקל.

 

בסין כמובן שניתן למצוא את המוצרים במחירים זולים יותר. טווח המחירים למסגרות בגודל 7-10.4 אינטש נע בין 10 ל- 90 דולר.

 

 

 
    

 

לייבסיטי - בניית אתרים